ERDOĞAN’DAN TERAVİH SONRASI İSTANBUL AÇIKLAMASI: BURAYI KONSTANTİNAPOL OLARAK GÖRMEK İSTEYENLER VAR. BÖYLE GÖRMEK İSTEYENLERE KARŞI 22 GÜNÜMÜZ VAR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’DAN TERAVİH SONRASI İSTANBUL AÇIKLAMASI: BURAYI KONSTANTİNAPOL OLARAK GÖRMEK İSTEYENLER VAR. BÖYLE GÖRMEK İSTEYENLERE KARŞI 22 GÜNÜMÜZ VAR.

02.06.2019 - 13:30

ERDOĞAN’DAN TERAVİH SONRASI İSTANBUL AÇIKLAMASI: BURAYI KONSTANTİNAPOL OLARAK GÖRMEK İSTEYENLER VAR. BÖYLE GÖRMEK İSTEYENLERE KARŞI 22 GÜNÜMÜZ VAR.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Yenikapı’da Enderun Teravihi”nin ardından kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada “Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var.” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Yenikapı’da Enderun Teravihi”ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Namazın ardından vatandaşlara hitap eden Erdoğan Yenikapı’daki buluşmanın büyük anlam taşıdığını söyledi.
Sözcü’de yer alan habere göre Erdoğan, şunları söyledi: “Ülkemizde hatırlayın ‘Zulüm 1453’te başladı.’ diyenler var. Hatırlıyorsunuz o günleri değil mi? Bu akşam burada da zulüm değil, fethin 566. yıl dönümünü tesit edenler var. Kardeşlerim, ‘İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez, zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez.’ Evelallah, o küçük idraklere karşı, idrakin büyüğünü ortaya koymuştur 566. yıl dönümünde. Ancak benim sizden bir istirhamım var. Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var. 22 gün sonra burasının nereden nereye geldiğini tam manasıyla ortaya koymak için gece demeden, gündüz demeden tüm kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Onlara bu gerçeği anlatmamız lazım. ‘Zulüm 1453’de değil, fethi mübin 1453’de başladı ve 566 yıl oldu’ dememiz lazım. Bunun için de çok çalışmamız lazım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hiç unutmayın evelallah bu millet ezanlarının susturulmasına müsaade etmedi. Bu ülkede Kuran sesi dinmedi, bayrak inmedi. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız diyerek yola devam edeceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Şu hadisi unutmayın, ‘Kişi sevdikleriyle beraberdir.’ Biz birbirimizi çok seviyoruz, böyle sevmeye de devam edeceğiz.”

Yenikapı alanındaki Enderun Teravih Namazında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Valisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Yerlikaya, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yanı sıra binlerce vatandaş yer aldı.

Konuşmasının ardından Erdoğan, vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :