2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN’IN ”ALAKAM YOK” DEDİĞİ SADAT’IN KURUCUSU SARAY’DA

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’IN ”ALAKAM YOK” DEDİĞİ SADAT’IN KURUCUSU SARAY’DA

Eklenme : 18.05.2022 - 14:50

ERDOĞAN’IN ”ALAKAM YOK” DEDİĞİ SADAT’IN KURUCUSU SARAY’DA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT’a düzenlediği sürpriz ziyaretin ardından iktidarın bu paramiliter yapılanmayla ilişkisi ve seçim güvenliği tartışmaları devam ediyor.

Son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında konuyla ilgili olarak, “SADAT’ın yöneticileriyle, kendileriyle, yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde, bunun darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” ifadelerini kullandı.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre Erdoğan’ın SADAT yöneticileriyle hiçbir alakasının olmadığı yönündeki açıklaması, bir dönem Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği yapan Adnan Tanrıverdi’nin 2018’deki katıldığı Güvenlik Zirvesi toplantısıyla çelişiyor.

Ocak 2018’de Afrin’e yönelik askeri harekatın başlamasının ardından Tanrıverdi Güvenlik Zirvesi’ne katılan isimlerden biriydi. Toplantıda MİT Başkanı Hakan Fidan’ın yanına oturan Tanrıverdi’nin toplantıya katılımı o dönem gündem yaratmıştı.

HARP OKULU MÜLAKATLARINA GİREN SADAT’ÇILAR

Erdoğan’ın bir bağlantısı olmadığını iddia ettiği SADAT’ın Erdoğan yönetimiyle ortaya çıkan bağlarından biri de 15 Temmuz sonrası yapılan harp okulu mülakatlarıydı.

O dönem mülakatlara SADAT mensuplarının girdiği iddia edilmiş, Adnan Tanrıverdi yaptığı açıklamada iddiaları yalanlamamıştı. Tanrıverdi, “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” demişti.

SADAT kurucularından Gürcan Onat ise konuyla ilgili olarak, “Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor” demişti.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesi ise 2020 yılında yaptığı bir haberde Tanrıverdi’yi şu ifadelerle tanımlamıştı:

“Kimilerinin gözünde İslam dünyasının en güçlü kiralık katili, emrinde binlerce savaş tecrübesine sahip Suriye’den paralı askerler olan eski bir general. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın sırdaşı olan Adnan Tanrıverdi, sabotajdan, kontrgerilla harekatına ya da suikastlere kadar savaşın bütün karanlık sanatlarında uzmanlığı olduğunu iddia ediyor.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları