ERDOĞAN’IN ”DİPLOMA” TARTIŞMASINDA HALAÇOĞLU HAMLESİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’IN ”DİPLOMA” TARTIŞMASINDA HALAÇOĞLU HAMLESİ

02.05.2018 - 11:33

ERDOĞAN’IN ”DİPLOMA” TARTIŞMASINDA HALAÇOĞLU HAMLESİ

İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, lisans diplomasına sahip olmadığını ve Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını uzun süredir gündemde tutan isimlerin başında geliyor.

Halaçoğlu bu iddiasını şu açıklamayla başlatmıştı:

“Ben, Cumhurbaşkanına diploman sahte diyorum beni mahkemeye vermiyor. Normal başka bir şey olsaydı çoktan verirdi. Diyorum ki; 1981 yılında mezuniyet belgesi almışsın, mezuniyet belgende ne resim var, ne gizli damga var, soğuk damga var. Dekanın da mührü yok. İmza var, mühür yok. Kazıntı ve silinti yoktur diyor diğerlerinde resim var, soğuk damga var. Seninkinde niye öyle değil? Oraya not düşülmüş, ‘elden aldım’ diye. Mezuniyet belgenin sonrasında kurulmuş bir üniversiteden nasıl mezun olabilirsin? Marmara Üniversitesi’nin diplomasını nasıl alırsın diye soruyorum ve İşletme mezunu olarak nitelendiriliyor. Halbuki İşletme ile alakası yok.”

İşte bu açıklamaların ardından 24 Haziran seçimlerine doğru hızla yaklaştığımız süreçte YSK aldığı yeni bir kararla sanki benzer tartışmaların önünü kesmeye çabalamıştı. YSK milletvekilliğine ve Cumhurbaşkanlığına aday olacakların diploma belgelerini e- devletten alabileceklerine karar vermişti.

Yusuf Halaçoğlu YSK’nın bu kararını anımsatarak Erdoğan’ın diploma takibini yeniden başlattı. Halaçoğlu sosyal medya hesabı üzerinden şunları yazdı:

“YSK, milletvekilliğine veya cumhurbaşkanlığına başvuracakların diploma belgelerini e-devletten alabileceklerine karar verdi. Ben sizlere lise, üniversite, doktora ve yedek subay askerlik diplomalarımı sunuyorum. Gerisi sizin yorumunuza”

Öte yandan AİHM’e giden Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler, 24 Haziran seçimleri öncesinde de Erdoğan’ın diploması için başvuru yaptı.

Referandum ve Erdoğan’ın diplomasına ilişkin Güler’in davalarını aynı dosyaya alan AİHM, raportörler aracılığı ile yarın başvuru hakkında ilk değerlendirmesini yapacak.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu olduğu belirtilen Erdoğan’ın öğrenim gördüğü yıllar, mezun olduğu fakülte ve bölüme ilişkin tartışmalarda iç hukuk yolu tükenince uluslararası mahkemeye başvurmanın yolu açıldı. Erdoğan’ın 1 Temmuz 2014’te yaptığı adaylık başvurusundan 4 gün önce noter tarafından tasdik ettiği diplomasının sahte olduğunu savunan Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler, diploma tartışmasına ilişkin 24 Haziran öncesinde AİHM’e başvuru yaptı.

İlk inceleme yarın

16 Nisan referandumunun ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oyları geçerli saymasına ilişkin davaların Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Danıştay kararları ile sonuçlanmasının ardından AİHM’e giden Güler, 24 Haziran seçimleri öncesinde de Erdoğan’ın diploması için başvuru yaptı. Referandum ve Erdoğan’ın diplomasına ilişkin Güler’in davalarını aynı dosyaya alan AİHM, raportörler aracılığı ile yarın başvuru hakkında ilk değerlendirmesini yapacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :