ERDOĞAN’IN ”İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMLE BATTI.” SÖZLERİ SOSYAL MEDYADA KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR: NORVEÇ ACI VATAN

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’IN ”İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMLE BATTI.” SÖZLERİ SOSYAL MEDYADA KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR: NORVEÇ ACI VATAN

19.11.2019 - 8:00

ERDOĞAN’IN ”İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMLE BATTI.” SÖZLERİ SOSYAL MEDYADA KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR: NORVEÇ ACI VATAN

 

Erdoğan’ın zaman zaman ortaya attığı kimi görüşleri arasında belki de en çok tartışılacak olanı, İskandinav ülkeleri ile ilgili söylediği sözler tarihe geçecek nitelikte:

 “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı”

Ekonomik gösterge açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olan İskandinav ülkelerinde kişi başına düşen milli gelir ve sıralamaları şu şekilde:

Norveç 7.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 72,566 dolar

Danimarka 14.sırada: Kişi başına düşen milli geliri: 55,230 dolar

İsveç 16.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 52,147 dolar

Türkiye ise 10,153 dolarla, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 76. sırada yer alıyor.

Ama bu ”müthiş analizi” daha çok rakamlara boğmadan sosyal medyada  çıkan bir yazıyı hemen paylaşmakta fayda var. Veli Bayrak adıyla yayımlanan yazı tam bir mizah örneği:

 

NORVEÇ ACI VATAN…

Yine bir gün Norveç’te iş arıyorum. Bir fabrikaya gittim. Fabrika dediğin merdiven altında imalat yapıyorlar. Öyle ki akide şekeri diye piyasaya elmaşekeri sürüyorlar! Ama içinde elma yok!

Neyse adam bana “Kaç dil biliyorsun?” dedi “Sekiz” dedim. Adam Türkiye’den geldiğimi bilmiyor tabi. Şaşırdı önce zira Norveç’te bir dil bin insan demek. Önüme bir kâğıt koydu “Şu formu doldur biz seni arayacağız” dedi.

Formu elime alıp bir köşeye oturdum. Adama “İngilizce mi yazayım, Fransızca mı, İspanyolca mı, Flemenkçe mi, Korece mi, Çince mi, yoksa Portekizce mi?” dedim. Adam geldi boynuma boğazıma sarıldı “Hey gözünü sevdiğimin memleketi” dedi “eğitim öğretimi görüyor musun? Bizde hala “de va da’lar” ile uğraşıyoruz. Yok ayrı mı yazılır yok bitişik mi yazılır? Yok özneyle yüklem yer değiştirse zamire ayıp mı olur?”

Norveç bitmiş tabi! Tükenmiş! Allah sizi inandırsın Norveç’te insanlar sabah kahvaltıda yiyecekleri olmadığı için yataktan kalkmıyor öğlene kadar uyuyorlar. Öğlen bir ara uyanır gibi oluyorlar ama bakıyorlar ki öğle yemeği de yok tekrar yatıyorlar. Norveç’te insanlar altı ay yatıyor altı ay kalkıyorlar yani. Öyle ki Norveç’te kişi başına para düşmüyor! Tuğla düşüyor, taş düşüyor, meteor düşüyor! Oradayken gördüm inceledim birçoğunun başına yarım ekmek arası yüz gram beyaz peynir ile yüz gram da kavrulmuş çekirdek düşüyor. Bu arada kaşar peynir düşende var ama onlar azınlıkta. O derece tükenmiş bitmişler yani.

Formu doldurup oradan ayrıldım. Sokakta bir adam gördüm yere tükürüyordu. Kolundan tutup “Beyefendi ayıp değil mi?” dedim. Adam Norveç’in tanınmış bir sanatçısıymış meğer nerden bileyim “Ne ayıbı birader ayıp yorgan altında olur!” dedi. Oysa adam özgür bir memlekete yaşıyor olmanın keyfini çıkartıyormuş biz nereden bilelim. Sanatçı hafifçe iteledi beni “Birader” dedi “burası özgür bir ülke. Burada öksürme, tıksırma, osurma, yeme, içme, sıçma, yere tükürme özgürlüğü var. Bilmiyor musun?”

Tabi bizim ülkemizde bütün bunlara alışık olmadığımız için yadırgıyor insan. Sen bizim ülkede yaşayacaksın ve metroda osuracaksın öyle mi? Ne ayıp! Kaldı ki biraz yürüdükten sonra bir duvarda “İsteyen buraya işeyebilir. Buraya işeyen eşek falan da değildir” diye yazıyordu. Adamlar özgürlükte o kadar ilerlermişler ki özgürlüğe özendiriyorlar! Duvara işeyene bir küçük altın takmadıkları kalıyor yani!

Sonra Norveç’te sağlıkta bitmiş! Öyle ki hastaneye gidiyorsun doktor “Neren ağrıyor” diye soruyor sen “Şuram” diyorsun. Sonra Doktor gösterdiğin yeri öpüp başının üzerine koyuyor ve “Öpünce geçer” deyip sizi gönderiyor!

Kaldı ki orada siyasette bitmiş. Orada bilinen iki siyasi parti var ve ikisinin de kısaltılmış ismi AKP olarak geçiyor. Biri Ameliyattan Kalkanlar Partisi öteki Ameliyattan Kalkamayanlar Partisi. Sağlık ve siyaset o kadar iç içe girmiş yani!

Norveç’te tarım desen tamamen bitmiş tükenmiş. Norveçliler pancarı mesela düğünlerde takı niyetine takıyor! Beş tane pancar yan yana geldi mi beşi bir yerde oluyor! Eğitim desen 2+1! Öyle ki alfabenin yarısını okulda yarısını sokakta öğreniyorsun!

Bilim teknoloji desen yerlerde. Geçenlerde bir bilim insanı çıktı televizyona “İlk cep telefonunu Nuh peygamber buldu hatta oğlunu cep telefonu ile aradı.” dedi. Kaldı ki ilk insansız hava aracını da Nuh Peygamber kullanmış! Adamın biri vardı mesela Ameliyattan Kalkamayanlar Partisinin milletvekiliymiş! Meclise bir araştırma önergesi verdi “Dünya yuvarlak değil düzdür. Norveç tarih kitapları yeniden yazılsın” diye!

Neyse lafı fazla uzatmayayım! Norveç bitmiş yani. İskandinav ülkeleri bitmiş! Geçenlerde Danimarka’ya gittim mesela televizyona bir adam çıktı “Google’ı Vikingler buldu” dedi! Kızdım tabi “Abdülhamit han varken size ne oluyor” dedim!

Hal böyle olunca insan sıkılıyor tabi. Vatanını memleketini özlüyor. Bende ne yapayım deyip atladığım gibi ilk uçakla memleketime döndüm. Yurda geç vakitte döndüğüm için eve taksiyle geldim. Yolda taksiciye “Yok birader İskandinav bitmiş” dedim. Dikiz aynasından bana baktı taksici “Bitti birader” dedi “balık mı kaldı memlekette!”

Ya işte böyle! Bitirdiler balığı! Ne İskandinav kaldı ne istavrit kaldı ne palamut kaldı bitirdiler balığı! Haydi bakalım baki selamlar. Baki kimse? Laf aramızda baki İskandinav ülkelerinde de yok!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :