ERDOĞAN’IN İSTANBUL İÇİN TEHLİKE GÖRDÜĞÜ DİKEY KENTLEŞMENİN EN VAHİM ÖRNEĞİ BURSA’DA. İŞTE TARİHİ KENTİ UCUBEYE ÇEVİREN DİKEY YAPILAR.

Ana Sayfa » YURTTAN » ERDOĞAN’IN İSTANBUL İÇİN TEHLİKE GÖRDÜĞÜ DİKEY KENTLEŞMENİN EN VAHİM ÖRNEĞİ BURSA’DA. İŞTE TARİHİ KENTİ UCUBEYE ÇEVİREN DİKEY YAPILAR.

11.01.2019 - 12:17

ERDOĞAN’IN İSTANBUL İÇİN TEHLİKE GÖRDÜĞÜ DİKEY KENTLEŞMENİN EN VAHİM ÖRNEĞİ BURSA’DA. İŞTE TARİHİ KENTİ UCUBEYE ÇEVİREN DİKEY YAPILAR.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Ekrem İmamoğlu ile yaptığı görüşmenin en dikkat çeken noktaların biri de, bu kenti bir beton yığınına çeviren gökdelenler ya da onun tanımıyla dikey yapılaşmaydı.

Tabii geçmişe dönüp şöyle dikkatle bakıldığında Erdoğan’ın 94’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına geldiği tarihten sonraki yapılaşmanın içinde, gökyüzüne adeta tırmanan bu gökdelenlerin nasıl ürediğini oturup ayrıntısıyla düşünmek gerekiyor.

Peki yalnız İstanbul mu bu durumda olan?

Türkiye’nin bir başka tarihi kenti Bursa’da da aynı vahim tabloyu görmek mümkün.

Erdoğan’ın görevden aldığı Bursa’nın AKP’li büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe’nin zamanında yapılan TOKİ konutları aslında yalnız Türkiye’de değil dünyada bile eşi benzeri görülmemiş bir uygulama.

Kentlerin nefes almasını sağlamak amacıyla merkezden çevreye doğru kaydırılan yerleşim birimlerinin, Bursa’ya baktığımızda tam aksini görüyoruz. Özellikle kent içinde varlıklarını sürdürmeye çalışan yüzlerce yıllık tarihi yapıların dibine, Bursa’nın tam göbeğine dikilen TOKİ konutları telafisi mümkün olmayan bir zarara yol açtı. Kentin ana arterlerini birbirine bağlayan, trafiğin en yoğun olduğu bir noktaya yapılan TOKİ’ye ait 20 gökdelenin, Recep Altepe’nin görevden alınmasında epeyce etkili olduğu söyleniyor. Erdoğan’ın bu akıl almaz uygulama nedeniyle Altepe’yi hiç affetmediği de yapılan değerlendirmeler arasında.

Bursa’nın böğrüne saplanan TOKİ konutları yalnızca tarihi dokuyu perişan etmekle kalmadı, kentin zaten sorunlu olan trafik işleyişini de içinden çıkılmaz hale dönüştürdü. Buna ek olarak bir başka değerlendirme daha var. Uludağ’dan ovaya, dağın ormanla kaplı yüksek tepelerinden aşağılara, kentin üzerine doğru hava akımını sağlayan sirkülasyonun, TOKİ gökdelenlerinin kenti Çin Seddi gibi bölmesi nedeniyle kesintiye uğrattığı da gelen bilgiler arasında. Özellikle yazın Bursa’ya soluk aldıran dağdan esen rüzgar artık  etkisini kaybetmiş durumda. Buna ilişkin bir ek bilgi daha: Yazın en sıcak aylarında gün boyu güneş ışınlarını emen TOKİ gökdelenleri, aynı bir ısıtıcı gibi topladıkları ısıyı gece çevreye yayıyorlar. O nedenle küçük çaplı bir iklim değişikliği bile söz konusu.

Ama TOKİ konutlarından önce Bursa’nın en güzel yerine, ormanı andıran Kültürpark’ın tam dibine dikilen Tower Plaza adıyla bilinen bir gökdelen daha var. 1999’da açıldıktan kısa bir süre sonra ruhsat sorunu nedeniyle işletmeye kapatılan Tower Plaza kentin orta yerinde neredeyse 20 yıldır bir yığıntı, bir mezar taşı gibi öylece duruyor.

Erdoğan’ın İstanbul için dile getirdiği dikey yapılaşma uyarısı Bursa’da belki de çok daha vahim bir çizgide.

31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığını hangi parti kazanırsa kazansın, tarihi kentin dokusunu paramparça eden Bursa’daki bu yapılarla ilgili büyük bir sorumluluk bekliyor onları.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :