EREN ERDEM TUTUKLANDI. ERDEM, BÜLENT TEZCAN İÇİN ”BU ONUN ESERİ.” DEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » EREN ERDEM TUTUKLANDI. ERDEM, BÜLENT TEZCAN İÇİN ”BU ONUN ESERİ.” DEDİ.

29.06.2018 - 13:21

EREN ERDEM TUTUKLANDI. ERDEM, BÜLENT TEZCAN İÇİN ”BU ONUN ESERİ.” DEDİ.

Ankara’da gözaltına alınan ve İstanbul’a getirilen eski CHP Milletvekili, CHP PM üyesi Eren Erdem tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nce çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda Ankara’da gözaltına alınan ve İstanbul’a getirilen eski CHP Milletvekili, CHP PM üyesi Eren Erdem, davanın görüldüğü İstanbul Adliyesinde hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmada Eren Erdem, salonda bulunan CHP’lilere, Parti Sözcüsü Bülent Tezcan için “Bu onun eseridir” diye sitemde bulundu. Savunmanın ardından mahkeme Erdem’in tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık olarak yargılanan Erden Erdem hakkında, kaçma şüphesi nedeniyle yakalama kararı talebinde bulundu.

Talebi değerlendiren İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın talebini kabul ederek sanık Erdem hakkında yakalama kararı çıkartılmasına, sanığın İstanbul’da yakalandığı takdirde en geç 24 saat içinde mahkeme huzurunda hazır edilmesine, huzura çıkarılmadığı takdirde ise SEGBİS aracılığıyla en yakın Ağır Ceza Mahkemesine sevkinin sağlanarak mahkeme ile irtibata geçilmesine oy birliğiyle karar verdi. Bu karar doğrultusunda, sanık Erdem, Ankara’da bu sabah gözaltına alındı.

DURUŞMA BAŞLADI

Erdem, İstanbul Adliyesi’nde bulunan ve davanın görüldüğü mahkemeye getirildi. Duruşma başladı. Erdem’i Avukat Onur Cıngıl savunuyor. Duruşmada CHP ‘li Canan Kaftancıoğlu, Mahmut Tanal, Hilmi Yarayıcı, Barış Yarkadaş, Sibel Özdemir, Cemal Canpolat, Ali Şeker hazır bulundular.

TANAL İÇİN ARA VERİLDİ

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal duruşmada avukat olarak bulunuyor. Tanal duruşmada “Milletvekilliğim bitti tekrar seçildim ama mazbata almadım. Onun için mahkeme heyeti benim bu duruşmada savunma yapmam için bir ara karar alırsa burada Eren Erdem ‘i savunmak istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti bu talebi karara bağlamak için duruşmaya ara verdi.

EREN ERDEM’DEN BÜLENT TEZCAN’A TEPKİ

Duruşmaya Tanal’ın yanı sıra CHP’li Hilmi Yarayıcı’da katıldı Eren Erdem Hilmi Yarayıcı ile konuşurken “Bülent Tezcan’a söyleyin bu onun eseridir” dedi.

ERDEM: KAÇSAM KAÇARDIM AMA BURADAYIM

“Ahmet Şık’a FETÖ’cü diyen yapı şimdi beni FETÖ’cü ilan etti. Mezhebim meşrebim uymaz. Karşı Gazetesinde FETÖ eleştirildi. Ne kaçması polis korumam var. Gizli tanık seçerken insan dikkat edeken çikolata kutusunda belge gelmiş miş insan biraz zeka seyiyesi olan gizli tanık seçer. İlçe başkanı ile yaptığım konuşmadaki ön kesmeği adam kesmek diye yazmışlar adamın yüzünde çizik yok. Twitter ve medya üzerinden suçlanıyorum A haberin yayınları ile dosya oluşturulmuş.

Suçlu olsam kaçardım suçsuzum ve mücadeleye devam. Kaçsam kaçardım ama buradayım. İddianamede şaşırdığım nokta şu: her iddianame delilden şüpheliye gider bu dosyada şüpheliden delile gidilmiş. FETÖ’nün gazeteye tek kuruş verdiğini ispat etsinler idamımı talep ederim. O dönem ilanlarla ayakta durduk. Cumhuriyet, Birgün biz yayın yasağını deleceğiz dedik en fazla bu suçla suçlanabilirim. Bu iddianame FETÖ ile mücadeleye zarar verir sulandırır bütün dünya dalga geçer. Namusumu ortaya koyarak söylüyorum gitsem giderdim CHP PM üyesiyim nereye gideceğim? İddianame çürük. İçinde ayçiçeği var kabak çekirdeği var. En fazla Cumhurbaşkanına hakaretten ceza alırım. Milletvekilliğimin düştüğü hafta tutuklanmam adalete zarar verir. Ben suçlanıyorsam Hakan Fidan da suçlanmalı. Suçum 17- 25’te haber yapmak. İddianamede gazete FETÖ matbaasında basıldı dediler. Benim üzerimden CHP yıpratılmaktadır. Aydınlık da aynı matbaada basıldı. Bu devir benim gibi muhalif kişileri hedef gösterip korku imparatorluğu yaratıyorlar. Siyasette hep 6. viteste gittim. Eleştiri dozajımı düşürmedim düşürmem. Çoluğu çocuğu olan namuslu biriyim.”

“BODRUM’DA EVE GİDİYORDUM”

Erdem savunmasına şöyle devam etti: “Bordum’da eve gidiyordum. Desinler ki tek belge var telefon görüşmesi var beni tecrite atsınlar. Çikolata kutusu delili ile tutuklama mı yapacaksınız? Bu siyasi dava olmasa eve giderken alınmazdım, Bodrum’da tekneye değil eve gidiyordum. Temelsiz bir iddianame söz konusu” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :