ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI DA ATEŞİ SÖNDÜRMEDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI DA ATEŞİ SÖNDÜRMEDİ

06.08.2018 - 12:30

ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- 100 GÜNLÜK EYLEM PLANI DA ATEŞİ SÖNDÜRMEDİ

Acemilik… kalfalık… ustalık… büyük ustalık dönemleri geçti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ‘demo’ süreci tamam, 24 Haziran seçimleri ile fiili uygulama dönemi başladı. Hele bir ‘seçilsin’ neler neler olacaktı! Faizlere tokat/omuz! atılacak, döviz spekülatörleri kaybedecek, döviz düşecek, milli para hak ettiği değeri bulacak, elinde TL olanlar kazanacaktı! Piyasa güllük gülistanlık olacak, dünya bizi kıskanacaktı!

Olmadı, yine olmadı…

Seçim öncesi 4,50’lerde olan Dolar, 5,51’lerde olan Euro, bugün tüm zamanların rekorunu kırarak Dolar 5,14’ler. Euro ise 5,95’lere yükseldi. MB beklenen faiz artışı yapmasa, faiz 17,75’te aynı kalsa da, mevduat faizleri ve ona paralel kredi faizleri yükselmeye devam ediyor. Alım satımlar durmuş, elinde nakit olan yüksek faiz araştırması arayışında. Enflasyon yükselmeye devam ediyor. Bütün iktisatçılar; enflasyon ve stagflasyon uyarısı yapıyor. Yapısal reformların geciktiğini, biran önce reformların hayata geçirilme ikazı… kapsayıcı kurum/reform uyarıları… karşılık bulmak yerine; tek yetkili haline gelen cumhurbaşkanı kararnamelerle Meclis’i bypass ederek ülkeyi yönetiyor.

ABD’li Evanjelist rahip Andrew Brunson krizi gölgesinde, 100 günlük eylem planı…

Güya ‘’bundan sonra devletin işleyişi yeni kurulacak kurullarda belirlenerek politikalar ona göre oluşacaktı. Kurullar görevini anlamadan 100 günlük eylem planı açıklandı’’ kurul murul hikaye; patron ne derse o oluyor!

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tek başına piyasaları rahatlatmadığı gibi, açıklanan 100 günlük eylem planı da piyasalara nefes aldırdı mı? Hiçbir etkisi olmadı.

Ne var bu 100 günlük eylem planında?

 

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

100 GÜNLÜK EYLEM PLANI DA ATEŞİ SÖNDÜRMEDİ- ERGÜN AYDOĞAN

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :