ERGUN AYDOĞAN YAZDI- ALİ BABACAN CESARETLE (!) YOLA ÇIKTI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- ALİ BABACAN CESARETLE (!) YOLA ÇIKTI..

12.07.2019 - 11:08

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- ALİ BABACAN CESARETLE (!) YOLA ÇIKTI..

 

 

Ali Babacan cesaretle! yola çıktı.
Ne cesareti, bir şey olmaz… Ali Babacan’da bugünlerin sorumlusu, niye alternatif olarak görülsün ki, diye düşünülebilir, haklı da olunabilir.
Ama bu düşünce çokta gerçekçi olmayabilir. Öncelikle Erdoğan’ın iktidarını sürdürebilmek için kendisine tehlike olabilecek kişi ve partileri bir şekilde kendi hareketine nasıl dahil ettiğine bakılacak olunursa; Ali Babacan’ın kurucusu olduğu siyasi hareketten yeni siyasi oluşuma liderlik yapmak için AKP’den ayrılması son derece önemlidir. (Sıkışan AKP’nin, sıkışıklığını gidermek için ‘kontrollü’ Erdoğan’ın oluşuma izin verdiği, oluşumun önünü açtığı iddiaları da yok değil!)
Kısaca baktığımızda ANAP ve DYP birleşmesinin sonuçsuz kalması, Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu’nun siyasetten çekilmek zorunda kalması, Mehmet Ağar’ın oğlunun AKP’den milletvekili yapılması… En ateşli muhalifi DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun AKP’ye katılarak İçişleri Bakanı ve en ateşli sert muhalefetlikten en etkili Erdoğan’cı siyasi haline gelmesi… Yine kendi düşünce dünyasından, ‘Harun geldiniz, Karun gibi zengin oldunuz’ suçlamalarının sahibi, HAS Partinin Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un partiye katılarak AKP içinde bakan, etkili-söz sahibi haline gelmesi…
Ve tabi MHP olağanüstü kongreyle Meral Akşener kongreyi kazandığı halde yargı yoluyla kongrenin geçersiz kılınarak Devlet Bahçeli’nin MHP Genel Başkan olarak devamının sağlanması…Hiçbir siyasi liderin yapmadığı kadar ‘en sert’ muhalefet yapan ‘’herkesten cumhurbaşkanı olur, Erdoğan’dan cumhurbaşkanı’’ olmaz diyen Devlet Bahçeli’nin, Erdoğan’dan çok Erdoğan’ı savunur hale gelmesi… ’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini’ Devlet Bahçeli’nin desteği sayesinde hayata geçirmesi…İYİ Partinin önünü kesmek için her türlü çabanın harcanması… Meral Akşener’e tehdide varan, ağır saldırılarda bulunulması…
Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı olması gündeme gelen, 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konutuna, dönemin Genel Kurmay Başkanı, şimdinin Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın askeri helikopterle inmesi, aday olmama telkinin yapılması…
Bunlar hemen anımsayabildiğimiz birbirine bağlı ve aynı sonuca odaklanmış olaylar zinciri.
Olası siyasi oluşumların bir şekilde engellendiği, yola çıkmak isteyenlerin iktidar tarafından maruz kaldığı baskı-tehdit-engeller sebebiyle çıkamadığı algısı toplumda yaygın bir kanaat haline geldi.
Ve yine mevcut siyasi yapının değişmemesinin, AKP’nin 17 yıldır seçeneksiz hale gelmesi, dominant siyasi varlığını sürdürüyor olmasının temel sebebi olarak, Türkiye’nin merkez sağ ağırlıklı seçmen yapısı içinde, merkez sağ seçmene hitap edecek; ANAP, DYP, DP… gibi sağ partilerin olmaması, seçmenin seçeneksiz olması şikayeti olsa bile AKP’ye mahkum olduğu siyasi otoriteler ve geniş kamuoyu tarafından hep dile getirildi.
Ve bugünlerde geçmişte ANAP’ın temsil ettiği dört siyasi eğilim ‘liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi’ tabana hitap edeceği, Özal’ın ANAP’ından boşalan kulvarı doldurmak için yeni bir hareket başladı. Olur mu, olmaz mı, doldurabilir mi, onu zaman gösterecek, o köprülerin altından çok sular aktı da denilebilir.
Madem ki siyasetin bugüne kadar seçeneksizliğinde şikayet ediliyordu, öyleyse yola çıkanları daha yolun başında geçmiş davranışlarıyla suçlama yöneltmek ne kadar rasyoneldir? Eleştirmek, eksiklerini dile getirmek, geçmişte yaptıklarından sorumlu saymak ayrı. Tabi ki eleştirilecek, eksiklikleri dile getirilecek, yaptıkları, yapması ve yapmaması gerekenler söylenecek hiç kuşku yok, ama toptancı bir yaklaşımla olumsuzlamak çok gerçekçi olmayabilir.
ANKARA KULİSLERİ
Oldukça hareketli. Her gün bir yerlerde, özel ofislerde özel toplantılar sıklaştı. Yola çıkanlar toplumun değişik kesimlerinin aktörleri ile bir araya gelişler, toplantılar, görüş alış verişleri yoğunlaştı. Herkesin merak ettiği partilerden yeni oluşuma gideceklerin sayısı… Daha çok AKP’den (çok sayıda isim iddia ediliyor) konuşulmakla beraber her partiden gidenlerin olabileceği tahminleri isim-totoya dönüştü.
Sarayın en yakınlarından, hiç olmaz denilen isimler için bile gidebilir tahminleri yapılıyor.
Erdoğan, Ali Babacan ve adı geçen isimlere kırgınlığını gizlemiyor. Erdoğan hiç olmadığı kadar tedirgin, bakmayın siz; bugüne kadar gidenlerden bir şey olmadı sözlerine…
Türkiye seçim yorgunu, gündemde seçim yok dense de, yerel seçim teşekkürü adı altında yurt gezilerine başlayacağı. Her sıkıştığında ‘bakın halk’ benim arkamda, halk desteğim devam ediyor mesajına başvuracağı. Tabi başvurduğu halkın ne kadar arkasında olduğu desteğin devam edip etmediği de ayrı bir konu. Sıkıntıdan ‘patlama’ noktasına gelen Anadolu insanının sıkıntısını bir kenara bırakıp, sıkıntının sorumlusu Erdoğan’a sahip çıkacağı biraz kuşkulu!
Yaz sıcak geçecek, sonbaharda serinlemek yerine, daha da ısınacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :