ERGUN AYDOĞAN YAZDI- AYASOFYA TARTIŞMASI VE MURAT BARDAKÇI’DAN CHP’YE BİR ÖNERİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- AYASOFYA TARTIŞMASI VE MURAT BARDAKÇI’DAN CHP’YE BİR ÖNERİ

02.07.2020 - 14:02

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- AYASOFYA TARTIŞMASI VE MURAT BARDAKÇI’DAN CHP’YE BİR ÖNERİ

 

Konu Ayasofyanın ibadete açılması.

Murat Bardakçı’da ibadete açılmasını isteyenlerden.

Açarsa Erdoğan açar güzellemesinde CHP’ye Türkçe ezan yasağının kaldırılması desteğinden yola çıkarak güya CHP’ye bir öneri diyor. Ama CHP’ye olan inançsızlığını, CHP’nin samimiyetsizliğini savunarak CHP’yi eleştirmeyi de ihmal etmiyor.

1950’de iktidara gelen DP, 13 milletvekili Türk Ceza Kanunu’nun Arapça ezana hapis cezası getiren 526. maddesinin değiştirilmesi için iki ayrı kanun teklifi verirler; Adnan Menderes Hükümeti de aynı konuda bir kanun tasarısı hazırlar. Adalet Komisyonu’nun kabul ettiği hükümet tasarısı, Meclis gündemine gelir. CHP’nin tasarıya red oyu vermesi beklenirken beklenmedik bir hadise olur, CHP’nin Trabzon Milletvekili Cemal Reşit Eyüboğlu parti grubu adına söz alıp kürsüde destek veren söylemleri ile herkesi şaşırtır (Bardakçı’ya göre).

Cemal Reşit Eyüboğlu’nun sözleri sadece Demokratları değil, partilerinin kararından haberdar olmayan sıradan CHP’lileri bile hayrete düşürmüş (Bardakçı’ya göre). Partililerin haberi olmayan grup kararı konuşması mı olur!
Eyüboğlu’nun ardından birkaç milletvekili daha söz almış, oylamaya geçilmiş; Halk partililer büyük ihtimalle istemeye istemeye ve gönülsüz vaziyette tasarının lehinde oy vermişler, neticede Arapça ezan yasağı her iki partinin işbirliği ile kaldırılmış oldu…

Bardakçı CHP’nin Türkçe ezan yasağının kaldırılmasına verdiği desteği zorunluluktan verilmiş, samimiyetsiz bir destek olarak görüyor. O günkü karar süreçlerinin içinde yer almadığına göre resmen niyet okuyuculuğu yapıyor. CHP’ye vurarak iktidar destekçiliği yapmayı ihmal etmiyor.

Aynı Bardakçı CHP’den 70 sene önce ezan meselesinde koyduğu cesareti şimdi Ayasofya bahsinde göstermesini bekliyor; tabi yine samimiyetsiz bulacağı kesin olmakla birlikte!

CHP açacaksanız açın destekliyoruz demiş ama Bardakçı’ya göre bu yeterli değil. CHP ne yaparsa yapsın Bardakçı yeterli-samimi bulmayacak; tıpkı 70 sene önce olduğu gibi!

Bizde diyoruz ki; AÇARSA ERDOĞAN AÇAR

Nasıl mı, anlatalım…

Bunlar eleştiri falanda değil, yaşananların tespiti…

Yıllarca Milli Görüş gömleğiyle AB karşıtı… ABD karşıtı… İsrail karşıtı…siyaset izleyip milletvekili, başbakan sıfatları olmadığı halde sadece parti genel başkanı sıfatı ile ABD’de Beyaz Saray’da kabul gördü. AB ülkelerini dolaşarak yıllarca karşıtlığını savunduğu görüşü bu defa bizi AB’ye kabul edin diyerek, imtiyazlı ortaklığı kabul ederek Kızılay Meydanı’nda gündüz vakti havai fişek gösterileri yaparak AB’ye giriyoruz müjdesini verdi.

Cumhuriyet tarihinin en yakın, en sıcak ilişkilerini kurarak, ticari ilişkileri artırarak hiç olmadığı kadar yıllarca karşı olduğu İsrail’le ilişkilerini geliştirdi.

Milli Görüş gömleği üzerinde olduğu yıllarda ‘Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın’ sloganlarıyla mitinglerde kitlelere önderlik yaptı. 18 yıllık iktidarı süresince Ayasofya konusu her açıldığında gündeme getirenlere karşı çıktı. Sultanahmet ve diğer camilerin doldurulmadığını dile getirerek bu taleplerin siyasi bir oyun olduğunu savundu.
Şimdi bir anda tekrar gündeme getirdi, daha önce Danıştay’ın bu konuda kesin kararı olduğu halde Danıştay’ın temmuz ayında vereceği karara göre hareket edeceklerini ilan etti.

Başta CHP’de açacaksan biran önce aç… Bir kararname ile açmanın önünde yasal hiçbir engel yok görüşü öne çıktı. Her ne kadar Murat Bardakçı gibiler CHP ne yaparsa yapsın samimi bulmasa da…
İYİ Parti ve diğer partiler açılmasını savunuyor. Küçük ortak MHP sanki çan çalıyormuş gibi çan sesi sussun diyor.

O halde gerçekten Ayasofya’yı ibadete açmak istiyorsanız, bahsettiğiniz tehlikeler neyse göze alarak açın. Sanki bugüne kadar Danıştay kararlarına çok özen gösterilmiş; bugün kullanılan Saray inşaatının durdurulma kararlarına uyulmuş da yine uyulacakmış gibi sorumluluğu Danıştay’a atmanın mantığını anlamak kolay değil.

Evet çok net Ayasofya’yı ibadete açarsa Erdoğan açar; açsın…

Gerçekten açmak istiyorsa açar, bugüne kadar olduğu gibi uymadığı Danıştay kararını beklemez. Kaldı ki bu konuda Danıştay’ın, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun kararları Ayasofya’nın Müze olarak kullanılması yönünde.

Bugün Danıştay’dan bu kararların aksine bir karar çıkar mı, çıkarsa Erdoğan’ın isteği yönünde karar çıkmış olur.

Aksi karar çıkmaz çıkan karara uyulursa; ne yapalım yargının kararı bu saygı duyalım denir.

Kararın aksine açılırsa Erdoğan yargı kararına rağmen açarak güç gösterisi yapmış olur.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :