ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BALIKESİR’E İTTİFAK BOMBASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BALIKESİR’E İTTİFAK BOMBASI

14.12.2018 - 12:07

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BALIKESİR’E İTTİFAK BOMBASI
Evet yeni getirilen sözde ‘mucize’ yönetim sistemi; ittifak-işbirliğini zorunlu hale getirmiş olabilir! Muhalefet 16 yıllık ‘zorba’ iktidara karşı; partilerin kendilerinden fedakarlık yapmasını gerektirebilir! CHP; Ankara, İstanbul ve İzmir, benim için çok önemli, önceliğim bunlar da diyebilir!
Ancaaak uzatılan, bitmek bilmeyen ittifak görüşmeleri, hele hele ittifak görüşmeleri devam ederken aday açıklayıp sonra o adayı geri çekmek nasıl bir stratejidir. Ve o ilk açıkladığınız aday sizin milletvekiliniz, aynı zamanda başdanışmanınız ve bitmedi adayını geri çektiğiniz il iki yıldır her ortamda kamuoyuna almayı taahhüt ettiğiniz il olan BALIKESİR ise.
Nedir bu Balıkesir’in kaderi?
Bir önceki 2014 yerel seçimlerinde de son anda, sürekli öykündüğünüz ‘sağdan’ büyük transfer diye getirdiğiniz aday ile alınabilecek en kötü sonuçla ancak üçüncü olabildi. Birçok ilçe kıl payı kaybedildi beş ilçe kazanılabildi.
Şimdi yine son dakikada, Türkiye’de ilk ilan ettiğiniz büyükşehir adayını ittifak anlaşmasının gereği diyerek geri çektiniz. Geri çektiğiniz adayınız 2015 Haziran seçimlerinden itibaren kendisine büyükşehir adaylığını koyarak 3,5 yıldır gece gündüz çalışan birisi.
Madem Balıkesir ile ilgili gerçekten bir kararlılığınız yok idiyse neden ilk önce Balıkesir’i ilan ettiniz. Neden her ortamda kazanılabilecek il olarak Balıkesir’i saydınız. İlan edilen aday uzunu altyapı çalışmalarından ve 20 gün önce ilan edilince bütün ilçelerde yapılan çalışmalarla kentte ciddi bir hava oluşmuştu; CHP Balıkesir’de seçim alabilir havası tüm kente yayılmıştı.
Şimdi dün alınan kararla hava kaçtı.
Balıkesir CHP örgütü, tabanı herkes ayakta, ne olacak şimdi?
Örgütler tedirgin, adaylar tedirgin, partililer kaygılı, partiden istifayı düşünen çok sayıda partili var; telefonlarımız susmak bilmiyor…
Yetmedi CHP’li olmayıp oluşan pozitif havadan, CHP’ye oy vermeyi düşünen farklı seçmen kesimlerinde de ciddi bir umutsuzluk havası oluştu.
Şimdi denilebilir ki; e canım, bu bir işbirliği, bizim adayımız olsaydı İYİ Partililerden oy istemeyecek miydik? Doğru ama süreç yanlış yönetilmiş, iki partide adaylarını ilan etmiştir. İşbirliği, ilan edilen Balıkesir yerine adayı ilan edilmeyen illerden birisi olabilirdi. Neden Balıkesir?
Ahmet Akın aday olarak ilan edildikten sonra ilan edilen şimdiki İYİ Parti adayı İsmail Ok adaylık açıklamasında, günler öncesinden; asla adaylıktan çekilmem, vazgeçmem söz konusu değildir. Hiçbir güç beni adaylıktan çekemez, diyor. Demek ki, iki parti de adaylarını ilan ettiğinde ittifak masasında Balıkesir varmış. Aynı adaylık açıklamasında ve takip eden açıklamalarda İsmail Ok CHP adayını suçlayıcı, CHP tabanını incitici açıklamalardan kaçınmamıştır.
Sonuç mu; CHP Balıkesir’de büyük yara almıştır. Seçimi almaya yönelik hava kalmadığı gibi bir sonraki seçimlerde aynı havayı yakalamak kolay olmayacaktır. Büyükşehir adayı olmayınca var olan beş belediye ve kazanma ihtimali olan ilçe belediyelerinde de CHP aleyhine bir tablo oluşması muhtemeldir.
Adayını çeken CHP’nin mevcut; Bandırma, Edremit, Erdek, Ayvalık, Manyas olmak üzere beş belediyesi vardır. Alabileceği, daha önce yönettiği; Burhaniye, Gömeç, Havran, Balya, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk gibi ilçeler vardır. Büyükşehir adaylığı bırakılan İYİ Partinin bir tek belediyesi yoktur.
24 Haziran 2018 Balıkesir seçim sonuçları AKP %41,4, CHP %30,4, İYİ Parti %14,7, MHP %7,6.
2014 yerel seçim sonuçları AKP  Ahmet Edip Uğur (istifa ettirilen başkan) %40,00, MHP İsmail Ok %31,10, CHP Sami Sözat (son dakikada transfer edilen aday) %25,65
Bu oy oranları da önemli sayılmayabilir, mademki; Balıkesir ittifak edilecek iller arasında idi neden böyle altüstlere yol açacak bir süreç götürülmüştür.
İttifak edilecek iller arasında Balıkesir var idiyse; neden Balıkesir adayı ilk önce açıklanmıştır!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir yıldır her ortamda Balıkesir’i alacağını iddia etmektedir; İYİ Parti kazanırsa CHP kazanmış mı olacaktır?

Ziyaretçi Yorumları

Münür Atar16 Aralık 2018

Soru ‘Nedir bu Balıkesir in kader’i değil NEDİR BU CHP li seçmenin kaderi olmalı… Bu liderler! Siyaset bilmiyor da , bilmedikleri ni de bilmiyorlar.
Yazık çok yazık, Hemde ittifak ta hiç bı ise yaratmayacak, CHP seçmeni sandıkta boşa oy verecek yer arayacak…

İlgili Terimler :