28 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR SEÇİM RÜŞVETİ OLARAK KREDİ KART BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI VE MART’TAN SONRA EKONOMİDEKİ OLASI GELİŞMELER.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR SEÇİM RÜŞVETİ OLARAK KREDİ KART BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI VE MART’TAN SONRA EKONOMİDEKİ OLASI GELİŞMELER.

Eklenme : 14.01.2019 - 12:29

ERGUN AYDOĞAN YAZDI- BİR SEÇİM RÜŞVETİ OLARAK KREDİ KART BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI VE MART’TAN SONRA EKONOMİDEKİ OLASI GELİŞMELER.
Yönetenin lafına bakarsanız, seçim ekonomisi uygulamıyorlarmış…
Söyleyen söylediğine kendisi inanmıyor da, dinleyenler inanıyor mu acaba?
Hadi diyelim toplum balık hafızalı, üç gün öncesini unutuyor, günlük yaşıyor o nedenle eski seçimleri unuttu, sizin döneminizde her seçim öncesi verilenleri de unuttu. Peki, yeni açıklanan kredi kart borçlarının Ziraat Bankası tarafından yapılandırılması, Halkbank’tan esnafa 22 milyar kredi desteği, KOBİ’lere tekrar KGF destekli düşük faizli, piyasa faiz oranlarının altında krediler, çiftçiye bugüne kadar ödenmeyen, geciktirilen ödemelerin yapılacağı sözünün seçimler yaklaşınca hatırlanması.
İmar barışının uzatılması…
Borçların yapılandırılma taksitlerini ödemeyenlere yeniden hak tanınması…
Beyaz eşya, mobilya, otomobil ve bazı tüketim mallarında KDV indirimi, tapu harçlarındaki indirim uygulamalarının yılsonunda bitmesine rağmen 3 ay (seçim sonuna kadar) uzatılması.
Bu ve benzeri uygulamalar seçim ‘rüşveti’, seçim ‘yatırımı’ değil de nedir.
BANKACILIKTA HAKSIZ REKABET
Gelelim Ziraat Bankası tarafından yapılandırılacak kredi kart borçlarının yapılandırılmasına. Kamuoyuna yansıdığı kadar kolay bir iş olmadığı gibi bankacılık rekabet kurallarına da çok uygun değil. Kamu gücüyle haksız rekabet…
Banka piyasadan yüzde 24’ün üzerinde faizle mevduat toplayacak, yüzde 30’lara yakın mal ettiği mevduatları yaklaşık 10-15 puan zararına kredi kartlarını yapılandıracak. En basit şekliyle Ziraat Bankası ticari bir kuruluş olduğuna göre, ortaya çıkacak faiz farkını-zararı nereden karşılanacak. Bu farkı kim, nereden finanse edecek?
Hazineden…
Geçmişte görülen ‘görev zararı’ yeni dönemde gündeme gelirse şaşırılmamalı.
Kredi kart borçları 24 aya kadar yüzde 1.10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faiz oranları ile birleştiren İhtiyaç Kredisi’nden yararlanmak için kredi kart borcu dikkate alınacak. Normal şartlarda yüzde 2.4 düzeyindeki faiz yarı yarıya düşürülmüş olacak. Bir anlamda ‘Rotatif’ kredi olan kredi kart borçları, tasfiyeye bağlı kredi ile kapatılacak
Ziraat Bankasına mecburen gideceksiniz. Borç yüzünden takibe düşmemiş olacaksınız. Düzenli bir geliriniz, kredibiliteniz, gerektiğinde size kefil olacak birini bulacaksınız, maaşınızı başka bankadan alıyorsanız, maaşınızı Ziraat Bankasına getireceksiniz. Bunlar tamamsa size verilen iki dilekçeyi kartların ait olduğu bankalara vereceksiniz. Birisi bankaya hitaben ‘bankanız nezdinde ki kredi kartlarının/müşteri limitinin iptalini’ talep eden dilekçeyi imzalayacaksınız. Birde kartlarınız ve bakiye borç tutarlarını gösteren talep dilekçesi.
Bu şu demek, var olan bütün kredi kartlarınızı, müşteri limitinizin iptalini sağlayacaksınız. Ya kartsız yaşam sürecek ya da yeni sağlanan düşük bir limitle Ziraat Bankasının vereceği kredi kartıyla idare edeceksiniz. Yok ben, şu andaki müşteri limitimi düşüremem, tek kartla yapamam diyorsanız zaten bu borç yapılanması size uymaz!
Muhalefetin seçim sloganı; Mart’ın sonu bahardır… Mevsim olarak Mart’ın sonu bahar olduğu doğrudur ama muhalefet açısından bahar olur mu, çok öyle olmayabilir!
Ancak ekonomi, piyasalar açısından öyle gözükmenin ötesinde, tam aksine; seçim öncesi bol bulamaç dağıtılan hazine kaynakları, baskılanan piyasalar, yapılacakların ötelenmesi ve küresel piyasalardaki olumsuz yansımalarla birlikte Mart’ın sonu kara kış, zemheri ve tufan olabilir. Tatlı tatlı yemenin acı acı faturası hepimize çıkabilir…

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları