ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR. YATIRIMCI BAKANLIKLAR DEVRE DIŞI, ARSLAN PAYI DİYANET’İN: YÜZDE 34.3 ARTIŞLA, 10.5 MİLYAR LİRA.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR. YATIRIMCI BAKANLIKLAR DEVRE DIŞI, ARSLAN PAYI DİYANET’İN: YÜZDE 34.3 ARTIŞLA, 10.5 MİLYAR LİRA.

23.10.2018 - 10:44

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR. YATIRIMCI BAKANLIKLAR DEVRE DIŞI, ARSLAN PAYI DİYANET’İN: YÜZDE 34.3 ARTIŞLA, 10.5 MİLYAR LİRA.

 

Eskiden tam bir maratondu, gecenin sonuna kadar günler sürerdi. Yeni dönemin bütçesi de maraton değil yüz metrelik koşu gibi kısa sürede bitecek. Saraydan gelen bütçenin kabulü de şart değil, kabul edilmese bile önceki yılın bütçesi artırılarak devam edecek. Öyle bütçenin kabul edilmediğinde güvenoyu alamamış sayılma riski falan yok.

Bir önceki yıl sunulan 2018 yılı bütçe yasa tasarısının gerekçesi 343 sayfa, tasarı ve bağlı cetveller de 277 sayfa uzunluğundaydı. Bu yıl 21 sayfa.

Kolay mı tasarrufa toplumu ikna edebilmek!

Bütçenin harcamalarından değil belki ama sayfa sayısından baya tasarruf yapılmış! Ne de olsa kağıt fiyatları yükseldi; basılı gazeteler bile sayfa sayısını azaltmışken, bütçe tasarısının gerekçesi azaltılmaz mı?

Ekonomik dengeleme yılı olarak ilan edilen 2019 merkezi yönetim bütçe teklifi TBMM’ye sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak. Meclis’ten ve halktan kaçırırcasına yasalaştırmak ve mümkün olduğunca hasarsız atlatabilmek için, mümkün olan en kısa sürede bitirilecek.

Merkezi Yönetim Bütçe ödenekleri 960 milyar 975 milyon TL, Merkezi Yönetim Bütçe gelirleri 880 milyar 359 milyon TL, bütçe açığı 80 milyar 616 milyon TL olarak belirlenmiş. Genel, özel ve düzenleyici tüm kuruluşların tamamının ödenek toplamı ise 1 trilyon 29 milyar 334 milyon TL olarak belirlenmiş.

Bütçe uygulamasında daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kullanılan bazı ödenek aktarma, ekleme, devir, iptal gibi teknik işlemlerin önemli bir kısmı yeni oluşan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na değil, Cumhurbaşkanlığı’na aktarıldı. 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek bütçede, kalemler arasında değişikliklerde Cumhurbaşkanı’nın yetkisinde olacak. Ayrıca 2019 için bütçe dahilindeki kurumların, taşıt alımına yönelik izni Cumhurbaşkanlığı’ndan alacak. Önceki yıl bütçesinde bu izin Bakanlar Kurulu kararına bağlanmıştı.

Yeni dönemde bakanlar kurulu yok, bakanlar var onlarda Cumhurbaşkanı’nın sekretaryası gibi görev yapıyor.

Ayrıcalıklı bakanlık damadın başında olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı; geçmiş yıllarda bütçe harcamalarının yüzde 1’iyle sınırlandırılan ‘borçlanma’ yetkisi Saray bütçesiyle ilk kez 3 kat artırılarak yüzde 3’e çıkarıldı. Bütçe tasarısıyla devlete, 90 milyar lirası bütçe açıklarının kapatılması için olmak üzere 2019 yılında toplam 118.3 milyar liralık borçlanma yetkisi verildi.

2019 yılında yatırımcı bakanlıkların bütçelerinde önemli kesintilere gidilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi yüzde 34.3 artırılarak 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarıldı. Diyanet’in bütçesi bazı bakanlıkların ve MİT’in beş katına ulaşmış.

MİT Başkanlığı bütçesi 2.335 TL’den, 2.157 TL’ye yüzde 7,6 düşürülmüş.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 5.793 TL’den, 2.544 TL’ye yüzde 56 düşürülmüş. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi 31.388 TL2den, 13.601 TL’ye yüzde 56.6 düşürülmüş. Enerji Bakanlığı 2.386 TL’den, 2.044 TL’ye yüzde 14.3 düşürülmüş.

Görüldüğü gibi yatırımcı bakanlıkların bütçelerinde Orta Vadeli Mali Plan’a (OVMP) göre ciddi kesintilere gidilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi bu tasarruf anlayışının dışında kalarak yüzde 34.3 artırılmasında bir sakınca görülmemiş.

Ülkenin sanayi ve teknoloji politikalarını belirleyecek, ileri teknolojiye yatırımları destekleyecek olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinin 4.1 katı üzerinde olan diyanet kadrolarından yararlanabilir, yüksek teknik bilgilerinden destek alabilir! Diyanet’in kadrolarının vereceği teknolojik destekle; uzayla doğrudan bağlantı kurabilir, uzaya dört şeritli yol yapabilir!

Olası bir depreme karşı can ve mal güvenliğini sağlayacak, kentsel dönüşüm projelerini yürütecek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bütçesinin dört katı fazla olan Diyanet’ten; deprem, sel, afet ve acil durumlarda diyanet kadrolarından her türlü yararlanabilir!

Belki de bütün bakanlıklar tek çatı Diyanet Başkanlığı çatısı altında toplansa; görev dağılımı ve bütçe paylaşımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılsa… bütün okullar imam hatipleştirildiğine göre; neden olmasın, uzay ve teknoloji çağı daha kolay yakalanır!

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :