ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ÇEKİN ELİNİZİ İŞ BANKASI’NIN ÜSTÜNDEN.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ÇEKİN ELİNİZİ İŞ BANKASI’NIN ÜSTÜNDEN.

18.09.2018 - 12:14

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ÇEKİN ELİNİZİ İŞ BANKASI’NIN ÜSTÜNDEN.

 

Kamu bankaları içinde en büyük ikinci banka…

Özel sektör bankacılığının en büyük bankası…

Sermaye yapısı itibari ile milli ve yerli tek özel banka…

Sermaye ve yönetim modeli olarak dünyada örneği olmayan tek banka, patronsuz; patronu olmayan bankadır. Dünyanın bile hayret ettiği bir banka; önceki dönem Genel Müdürü Ersin Özince katıldığı uluslararası bankacıların toplantısında, katılımcılar bankanın sermaye yapısı ve yönetim modeline bakarak ‘Sizin nasıl bir yapınız var, siz çalışan mısınız, patron musunuz? Hem çalışan hem patron olan, hakim sermayesinin çalışanlara ait olduğu bir modele bizim aklımız ermiyor’ demişlerdi.

Her haliyle İş Bankası çok özel bir bankadır.

Ortaklık yapısı, kuruluşundan beri halka açık bir şirket olan İş Bankası, Munzam Sandığı aracılığı ile çalışanlarının ve emeklilerinin ortaklık yapısı, kolektif sermayeye dayanan ve ülkemizde benzeri olmayan belki dünyada tek, ortaklık yapısı olan bankadır.

İş Bankası Munzam Sandık Vakfı (banka çalışanları) %40,12,

Halka açık (borsada işlem gören) pay %31,79,

Atatürk hisseleri (CHP’nin temsil ettiği) 28,09.

Asrın krizinde piyasanın ateşinin en yüksek olduğu dönemde yaptığı açıklamaları ile krizin ateşini düşüren, Cumhurbaşkanı dahil herkesin referans aldığı yöneticisi Genel Müdürü Adnan Bali ile gündem olan bankadır; İş Bankası.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, milli sermaye oluşturmak, milli ekonomiye kaynak yaratmak için Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan İş Bankası; Türk ekonomisinin gelişmesinde ve Türkiye’nin kalkınmasında çok büyük bir paya sahiptir. Atatürk, rahatsızlığının ilerlediği son dönemde 5 Ekim 1938’de sahip olduğu İş Bankası hisseleri ile ilgili vasiyetini; hisselerin CHP tarafından temsil edilmesi, hisselerden elde edilen temettü-gelirin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna bırakılmasını vasiyet eder.

CHP’nin temsil ettiği hisselerden CHP kasasına ‘BİR’ kuruş para girmemektedir. 11 yönetim kurulunda 4 yönetici CHP tarafından atanmaktadır. Bu 4 üyenin karar alabilmek için çoğunluğu olmadığı gibi bankanın işleyişine müdahale etmemektedir.

Atatürk tarafından kurulan bankanın gelirlerinden yine, Atatürk tarafından Türk Diline ve Türk Tarihine verdiği katkıların varlığını sürdürebilmesi için sahip olduğu gelirlerin bu iki önemli kuruma aktarılmasını, bunu da CHP’nin kontrol etmesini vasiyet eder.

Bırakınız ülkenin kurucu lideri olmasını, bankayı kurmasını, Anayasanın en temel hakkıdır; kişilerin vasiyet hakkı-hukuku.

Erdoğan tarafından kontrol altına alınması gereken kurum olarak görülen İş Bankası zaman zaman gündeme getirilir. Azerbaycan ziyareti dönüşü tekrar CHP tarafından temsil edilen %28,09 hissenin Hazineye devredilmesini gündem yapar. Sanki banka yönetimlerinde olanların ne yaptığını bilmiyormuş gibi ‘bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer.’ Öyle mi diye de soruyor.

Şimdi siyasi partinin bankası olmaz, CHP Atatürk’ün bıraktığı CHP değil gerekçeleri ile Hazine eliyle hisselere el koymak istiyor. Sanki kamu bankalarına atadığı kendi yönetim kurulu üyelerinin ne yaptığını bilmiyormuş gibi CHP adına görev yapanların ne yaptığını soruyor. Sormak lazım kendi atadığı yönetim kurulu üyeleri yanlış işler yapıyor da bunların da yanlışlıklar yaptığını mı düşünüyor acaba. Veya kendi atayacağı yöneticilerle İş Bankasının da içini mi boşaltmak istiyor?

Eski milletvekillerini büyükelçi, rektör ve değişik kurumlara görevlendirirken liyakat aramıyorsunuz, CHP’nin İş Bankasına atadığı dört yönetim kuruluna kendi yakınlarınızı mı atamak istiyorsunuz. İş Bankasını da ‘Varlık fonuna’ mı katmak istiyorsunuz. Kontrolünüzdeki kamu bankalarının hali; kimlere geri dönüşü olmayan hangi kredilerin verildiği, uluslararası piyasalardaki (Halkbank) algı ve kredibilitesi ortada iken, İş Bankasını bulunduğu yerden daha iyi bir yere getirebilmeniz mümkün mü?

Erdoğan’ın bu anlamsız, zamansız çıkışı ile halka açık olan şirket İş Bankasının BİST’te işlem gören hisseleri %4 değer kaybetti.

Ekonomide yaşanan krizin temel sebeplerinden biri tamda bu; vasiyet güvencesi, mülkiyet güvencesi, sahiplik güvencesi, yöneten elindeki kamu gücünü sahipliklere el koyma, kural değiştirme olarak kullanırsa; yatırımcı güven duymaz. Yabancı yatırımcı gelmez. Yerleşik ve yabancı sermaye ülkeyi terk eder. İhtiyacınız olan dövizi bulamazsınız, bulsanız da yüksek maliyet ödemek zorunda kalırsınız. Krizi çözmek yerine derinleştirirsiniz.

Bırakın İş Bankası Atatürk’ün vasiyetine uygun, milli sermaye yaratmaya milli, üreten ekonomiye kaynak yaratmaya destek olmaya devam etsin.

Özetle çekin elinizi İş Bankası’nın üstünden, gözünüzü başka yerlere dikin lütfen!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :