ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- CHP: KURULTAY VE İMZA SÜRECİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- CHP: KURULTAY VE İMZA SÜRECİ

23.07.2018 - 18:20

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- CHP: KURULTAY VE İMZA SÜRECİ

24 Haziran seçimleri bitmiş, rejimin değiştiği ikinci defa tescillenmiş, 16 yıldır ülkeyi yöneten Erdoğan, ülkeyi tamamen teslim almış, her gün başka bir ciddi ‘tartışılması’ gereken kararname çıkarıyor. Kararnamelerle ülkeyi yönetiyor. Sözde, çıkarılan kararnamelere karşı Meclis’ten yasa çıkarsa, yasa geçerli olacaktı; kararnamelere karşı yasa çıkaracak Meclis yok!

CHP’nin gündemi: Kurultay…

CHP kaybetmiş. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce parti oylarından yüzde 8 fazla oy aldığı, yüzde 30’u geçtiği için kendini başarılı sayarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevi kendisine bırakmasını, onursal genel başkan olmasını, grup başkanı olarak Meclis’te görevi sürdürme teklifini; Kemal Kılıçdaroğlu kabul etmeyince. Olağanüstü Kurultay için delegelerden imza toplama süreci başlatıldı.

Bir hafta içinde, bin 266 delege sayısının salt çoğunluğu olan ‘634’ bulunamadı. Yasal süre için daha bir hafta var. Geçen bir hafta içinde değişim diyen imzacılar ellerindeki delege imza sayılarını kamuoyuyla paylaşırken, genel merkez ise açıklanan rakamların aksine farklı rakamlar telaffuz etti. En son Cuma günü imzacıların elimizde ‘604’ imza oldu açıklamasına karşılık genel merkez; elinize ulaşan ‘604’ salt çoğunluğa yakın imza varsa teslim edin gereğini yapalım teklifine; imzacılar, daha yasal süremiz var biz, gereken ve üzeri imzayı yasal süre içinde teslim edeceğiz açıklamasını yaptı. Araya hafta sonu girdi, bugünden itibaren süreç hafta sonuna kadar sürecek.

Salt çoğunluk olan ‘634’ imza toplanırsa zorunlu olağanüstü kurultay toplanacak. Varsayalım ‘634’e ulaşılamadı, ‘625’te kaldı ne olacak. Kurultay toplanmayacak mı? Genel Merkez kendisini başarılı mı sayacak?

 

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

CHP: KURULTAY VE İMZA SÜRECİ- ERGÜN AYDOĞAN

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :