ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ

12.06.2018 - 20:29

ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ

Diyarbakır mitingi 84’ncü miting olacak. Diyarbakır her açıdan önemli ‘Diyarbakır Doğu ve Güneydoğunun politik feneri…’ diye bakan. Her iddialı siyasetçinin Diyarbakır ile ilgili söyledikleri, yaptıkları, yapmayı vaat ettikleri bir yer.

İstasyon meydanında ‘Kürt sorunu benim sorunum, bu sorunu ben çözerim, çözemezsem baldıran zehri içerim’ diyen, meydanda Öcalan mektupları okutan, Megri Megri Türküleri söyleyeni de; neler gördü, neler yaşadı Diyarbakır istasyon meydanı…

Tarihi kritik seçime günler kala mitingden bir gün önce gidiyoruz. Uçakta birçok milletvekili var. Yanımızda HDP Batman milletvekili ve Bingöl milletvekilleri var yol boyu gündem siyaset ve seçimler. Bölgede sandık güvenliği adı altında sandık taşıma uygulamasının yaratacağı olumsuzlukları anlattılar. Bu şunun için önemli; iki gün boyunca bölgedeki herkeste buna yönelik ciddi endişe ve kaygı var. Korucusuz köylerin, korucusu olan köylere giderek oy vermeye zorlanması, köylülerin oy vermeye gitmeyeceği endişe hakim.

‘Diyarbakır bölgenin politik feneri’ deniliyor ya tamda öyle, kiminle konuşsanız Ankara’da ki kadar konuya hakim. İnsanlar günlük koşuşturmanın yanında politik sohbetler günün ana konusu. Kendisi içerde olan Selahattin Demirtaş’ın seçim arabası sokaklarda şarkılar eşliğinde dolaşıyor. Afişleri, resimleri Kürt’çe ve Türkçe birçok yerde asılmış.

Muharrem İnce’nin anons aracı ertesi gün yapacağı mitingin anonslarını yaparak cadde ve sokaklarda tur atıyor. CHP adayının merkezde seçim bürosu; Muharrem İnce’nin posteri, gelenler gidenler fena değil.

İYİ partinin büyük bir seçim bürosu var.

AKP sanıldığı kadar görünür değil. AKP’nin birinci sıra adayı, biten tarımın eski bakanı Mehdi Eker’in posterleri bazı yerlerde görünüyor.

Kiminle konuşsanız HDP’nin en yüksek oyu alacağı, AKP’nin iki milletvekili çıkarmasının zor olduğu, biri çıkarmakta zorlanacağı… Millet ittifakı CHP, İYİ parti ve SP’nin oylarını artıracağı milletvekili çıkarıp çıkarmayacağının oy dağılımına bağlı olduğu…

Bölge halkı AKP’den umudunu kesmiş, Erdoğan’a olan güvenini yitirmiş. Erdoğan tarafından kendilerini aldatılmış olarak görüyorlar; Erdoğan’a oy yok…

 

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ- ERGÜN AYDOĞAN

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :