ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ESNAFA HAKARET EDENLER VE ABD’YE UÇAN PAPAZIN HİKÂYESİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ESNAFA HAKARET EDENLER VE ABD’YE UÇAN PAPAZIN HİKÂYESİ

16.10.2018 - 10:36

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- ESNAFA HAKARET EDENLER VE ABD’YE UÇAN PAPAZIN HİKÂYESİ

Bir zamanlar seçmenleri eleştirenlere karşı vay ‘siz nasıl seçmeni aşağılarsınız’ nasıl ‘seçmene’ hakaret edersiniz yazıları çokça yazıldı çizildi, kimse seçmeni aşağılayamaz dendi.

İçinde bulunulan krizde yönetenleri sorumsuz kılabilmek için esnaf ve piyasa aktörleri suçlu ilan ediliyor, aşağılanıyor. Geçtiğimiz günlerde AKP’ye yakın bir gazeteci (Süleyman Özışık) köşesinde, tacizci ya da ailenin birinin canına kıyan bir esnaf olduğunda ondan alışveriş yapmaya devam eder misiniz sorusunu soruyor, etmezsiniz değil mi diyerek de cevabını vererek devam ediyor.

‘’Türk insanı bunu yapıyor. Ülkesine düşmanlık yapanların mallarını almak için kuyruğa giriyor. Bizim yerli ve milli dediğimiz kimi esnafımız da en az Amerika kadar aşağılık da ondan… Şu alçaklığa bakar mısınız?’’ diyerek artan çay fiyatlarını, karpuz fiyatlarını, su fiyatlarını örnek veriyor. Karpuzları da beğenmeyip kelek haa diyerek.

Türk insanı ülkesine düşmanlık edenlerin mallarını alarak hainlik ediyormuş! Türk bakkalı alçakmış! Amerika kadar alçakmış! Hani insanımızı küçük görmek, horlamak, aşağılamak, insanlık dışıydı.

Göbeğini kaşıyan adam demek… çobanın oyu ile benim oyum aynı mı demek…

İktidarın istediği gibi davranmayınca her türlü hakareti, aşağılanmayı, alçaklık konusunda Amerika ile eş tutulmayı, hak etmiş mi oluyorlar?

Krizi bahane eden kötü niyetli esnaf ve satıcılar vardır. Ama yükselen fiyatlardan sadece esnaf ve satıcıları sorumlu tutmak haksızlıktır. Satıcıya ürünler yüksek fiyattan geliyorsa… Ürün üretim maliyetlerindeki; mazot, ilaç, gübre, işçilik maliyetleri yükselmişse… Ürünlerin satış noktasına ulaşımındaki giderlerde; yakıt, enerji, araç bakım, parça, işçilik maliyetleri artmışsa… Satıcının; elektrik, kira, doğalgaz, vergi, stopaj, bağ kur, sgk ödemeleri artmışsa… ürün alım fiyatları artmışsa; satıcı ne yapsın?

Yönetenler krizi öngörememiş, yapılması gerekenleri yapmamış, önlemleri almamış; döviz fiyatları artmış, faiz oranları yükselmiş; kredi maliyetleri artmış. Elektrik, doğalgaz fiyatları olağanüstü artarken izlemiş. Sonra, vay kötü niyetli satıcılar! Amerika kadar aşağılık bakkal, esnaf…

Türkiye’deki fiyat artışları talep kaynaklı değil, maliyet kaynaklıdır. Enflasyon, talep enflasyonu değil, maliyet enflasyonudur. Yönetenler üretim maliyetini düşürücü tedbirleri almalıdırlar. Geçici kampanyalarla enflasyonu kalıcı olarak düşürmek mümkün değildir.

Türk insanı ülkesine düşmanlık eden ABD’nin mallarını almak için sıraya girerek hainlik yapıyorsa… Esnaf Amerika kadar aşağılık ise; yönetenlerin hiç mi sorumluluğu yok? Aynı aşağılık Amerika daha dün; stratejik ortağımız deniliyordu!

Gelelim papaz olayına; her tarafı döküldüğü halde, yine AKP kalemşorları postu deldirmiyor!

Şayet Rahip Brunson bırakılmamış olsaymış ekonomik suikast nedeniyle dolar tekrar 7 bin, hatta 8-9 bin sınırına dayansaymış! Merkez Bankası bir kez daha 6 baz daha yükseltseymiş hayat yüzde 200 daha zamlansaymış!

Ne tepki verirmişiz! Bir rahip inatlaşması yüzünden ülkenin felakete gittiği isyan çığlıkları atarmışız!

Mesele de Rahip meselesi değilmiş, oyun daha büyükmüş!

Türkiye tehditlere pabuç bırakmamış, büyük pazarlıklar yapılmış; Türkiye ABD’den alacağını almış! Dünyanın her yerinde ajanlar, pazarlık meselesiymiş! Rahip Brunson serbest bırakılıyorsa, perde arkasında pazarlık yapıldığı yüksek ihtimalmiş! (Peki, ajan pazarlığı, takası bu kadar kötü mü yönetilir, ele yüze bulaştırılır?)

AKP yazarları yine AKP’ye toz kondurmuyor. Yine her şeyi doğru yaptığını iddia ediyor.

Uzatmayalım. Ver bizim papazı alın papazınızı restimiz karşılıksız kalacak idiyse. Direnme gücümüz sınırlı idiyse, onun yüzünden piyasaların sarsılması, döviz fiyatlarının yükselmesi, ekonomiye ağır maliyetlere; değer miydi?

E pazarlık ettik, gücümüzü gösterdik, elde edilen yarar sonucu Papazı uçurduysak; bağımsız yargıya, ne oldu? Erdoğan dedi ya; bağımsız yargının kararı!

Trump yargıya değil, ısrarla Erdoğan’a teşekkür ediyor. Trump’ta yargının tek başına bırakmadığını biliyor.

Demek ki, AKP’ye zarar veren esnaf ve satıcılarda hain ve Amerika kadar alçak ilan edilebiliyormuş; AKP’li yazarlar tarafından…

Demek ki, ihtiyaca göre; ajan, terörist, FETÖ’cü, ekonomiyi altüst eden Papaz, biranda ülkenin pazarlık gücü olabiliyor! Ajan, terörist, asla bırakılmayacak derken de, ABD’nin özel uçağı ile uçurulurken de yönetenler haklı olabiliyor muş!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :