ERGUN AYDOĞAN YAZDI: FATİH TERİM’İN TEKNİK DİREKTÖRLÜK LİSANSINI İPTAL EDİN (!)

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI: FATİH TERİM’İN TEKNİK DİREKTÖRLÜK LİSANSINI İPTAL EDİN (!)

25.05.2019 - 18:02

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI: FATİH TERİM’İN TEKNİK DİREKTÖRLÜK LİSANSINI İPTAL EDİN (!)
Takımını ligin bitimine bir hafta kala aynı puanla yarıştığı MEDİPOL BAŞAKŞEHİRİ 2-1 yenerek 22’nci kez en fazla şampiyon takım unvanını kazandırmış… Yendiği takım ülkenin kudretli yöneticisi tarafından ‘ben kurdum, benim takımım’ dediği… Taraflı tarafsız futbol kamuoyunun, futbol camiasının ‘ittifakla’ korunduğu, kollandığı, ilan edilen, bilinen, söylenen, herkes tarafından görülen, sezon başından beri tamam artık; bu sezon kesin şampiyon ilan edilen, aradaki puan farkı kapatılamaz denilen takım…
Sezon içinde kulüpten, futbolculardan, yönetimden veya başka harici sebeplerden büyük sıkıntılar yaşamış… kendisi 7 maç, yardımcı antrenörü 8 maç, futbolcuları, başkanı haftalarca ceza almış… sezonun yarısını santraforsuz oynamış bir takımın teknik direktörü…
En çok milli formayı giyen futbolculardan olması… Ankaragücü, Göztepe’den sonra Galatasaray’daki teknik direktörlüğünde 8 lig şampiyonluğu, 3 TSYD Kupası, 3 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı kupası ve 2 kez TFF Süper Kupa şampiyonluğu kazanmış. Şu ana kadar hiçbir Türk Futbol Kulübünün elde edemediği, yanına bile yaklaşamadığı UEFA kupasını kazandırmış…
Milli takım teknik direktörlüğünde Türkiye’ye yaşattığı başarılarda azımsanacak değil…
Avrupa, İtalya’da AC Milan ve ACF Fiorentina’da Türkiye’yi başarıyla temsil etmiş.
Başardıkları ve başaramadıkları ile daha birçok şey söylenebilir; Fatih Terim ile ilgili
Bununla birlikte e ne yapalım başarılı diye bazı olumsuz davranışları görülmesin mi, görülsün elbette. Eleştirilsin… ceza da verilsin, tamam.
Ancak…
Ceza verirken biraz hakkaniyet ve eşitlikçi davranılsın. Aynı, benzer eylemleri yapanlara (Şenol Güneş, Abdullah Avcı…) ne yapılıyorsa Fatih Terim’e de o yapılsın. Benzer davranışı yapan teknik direktörler bir iki maçla geçiştirilirken Fatih Terim’e on katı ceza verilmesin.
Gelelim esas konuya, son Galatasaray-Başakşehir maçında yaşanan olaylar sebebiyle Fatih Terim’e 9’la 22 maç arasında ceza verilecekmiş! Bütün yazılı ve görsel spor medyası bu kadar zor bir sezondan sonra başarıyı değerlendirmek, takdir etmek yerine Fatih Terim ile Başakşehir yardımcı antrenörü Orhan Ak’ın kavgasına odaklandı. Fatih Terim Orhan Ak’a tokat atmış. Yanlış, savunulacak hiçbir tarafı yok, ceza yönetmeliği hangi cezayı gerektiriyorsa verilsin. Peki Orhan Ak’ın kayıtlar incelendiğinde görüleceği gibi hiç mi hatası yok? Başakşehir futbolcusu Robinho’nun Fatih Terim’in üzerine gelmesine, yumruk kaldırmasına ne denilecek?
Elbette ‘sui misal emsal olmaz’ tamam da, sevgi kelebeği, sevgi pıtırcığı ilan edilerek yere göğe sığdırılamayan Başakşehir Teknik direktörü Abdullah Avcı Malatyasporun oyuncusu Adem Büyük’ün boğazını sıktığında niye ortalık ayağa kalkmadı, PFDK devreye girmedi. Ceza almadığı gibi gündeme bile gelmedi.
Başaşehirli futbolcular takım halinde gazetecilerin üzerine saldırıp, gazetecileri darp ettiğinde PFDK ne yaptı, ne kadar ceza verdi.
Bu örnekler çoğaltılabilir.
Fatih Terim ve yardımcılarının yaptığını doğru bulmak, onaylamak, ceza verilmesin demek mümkün değil. Ama o ne, günlerdir Fatih Terim’e verilmesi gereken ceza yarıştırılıyor. Sanki olayın diğer taraflarının olayların bu noktaya gelmesinde hiçbir kusuru yok, onlar bütün centilmenliği sergilemiş, Fatih Terim ve yardımcıları dur biz şunları bir dövelim demiş…
Futbol kamuoyunda geniş bir memnuniyetsizlik hakim! Bugüne kadar ki lig sonlarında olduğu gibi şampiyon olan takımla ilgili sezon değerlendirilmesi, basın ve medyada başarının takdir edilmesi bir tarafa bırakılarak Galatasaray’a yönelik eleştiriler gündem oluşturuyor.
Fatih Terim sanki yazılı dilekçe vererek Başakşehir stadına benim adımı verin demiş! Maçtan sonra ortalık ayağa kaldırılıyor ‘Başakşehir Fatih Terim stadının’ adını istemiyoruz, değiştirilsin. Stada isim verilirken sorulmadıysa, kim koyduysa kaldırsın. Fatih Terim’in ismi stattan kaldırılınca Fatih terim’in bir tarafları mı eksilecek?
PFDK’ya sevk edilen Fatih Terim saldırıdan 5, tedbire uymamaktan da 4 maç olmak üzere toplamda 9 müsabaka takımdan uzak kalacak. Bazı basın yayın organlarında bu cezaları 22 maça kadar çıkaranlarda var.
Fatih Terim tribüne gönderildiği halde idari tedbire uymayarak sahaya ve soyunma odasına girmiş, 50. maddeye göre buna uymamanın cezası da 4 ila 12 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağıymış…
Fatih Terim ne yapsın, takımı şampiyon olmuş, koca bir sezonun enerji boşalması, coşkusunu yaşayan futbolcularını yalnız mı bıraksın, onların sevincine ortak olmasın, sevinmesin mi?
Alacağı cezaları açık artırmaya çıkarmak yerine en kolayı; Teknik direktörlük lisansı iptal edilsin.
Galatasaray’ın 22. şampiyonluğu kutlu olsun; gönül verenler şampiyonluğun keyfini doyasıya sonuna kadar yaşasın.
Bu arada dört büyüklerin dışında Türkiye’de ilk kez Bursa’yı şampiyon yapan Ertuğrul Sağlam, hiçbir başarısı olmayan sevgi pıtırcığı Abdullah Avcı kadar kamuoyunda destek görmedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :