ERGUN AYDOĞAN YAZDI-  FIRTINALI AŞK WASHİNGTON’DA…

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI-  FIRTINALI AŞK WASHİNGTON’DA…

14.11.2019 - 21:05

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI-  FIRTINALI AŞK WASHİNGTON’DA…

Sıfırın altındaki ilişki düzeyi ‘sıfır’ noktasına çıkmıştır; birbirlerine ‘sevdalı’ Trump ve Erdoğan kendi kamuoylarına bu görüşmeyi başarı olarak sunacaklardır.

Şairin dediği gibi ‘senin beni sevebilme ihtimalini seviyorum’.

En azından sıfırın altından sıfır noktasına, kopma noktasındaki ABD, Türkiye ilişkilerinin devamı sağlandı!

Gitmeden önce gündemde olan yakıcı sorunlara çözüm bulundu mu, hayır. Sorunlar aynen ortada duruyor; vakit kazanıldı, komisyona havale edilmese de, görüşüyoruz…

Davet kendi iç kamuoyunda sıkıntı yaşayan Trump’tan geldi. Görüşme günü aynı zamanda Trump’ın azli için başlatılan açık oturumun başlangıcıyla aynı güne denk gelmesi ve basın toplantısında ABD gazetecilerinin Erdoğan görüşmesinin içeriği yerine; azil işlemiyle ilgili açık oturumu sorması her şeyin özeti gibi!

Kapalı görüşmeler, Cumhuriyetçi bazı senatörle karşılıklı görüşmelerden sonra iki tarafında kendisini başarılı gösterebilmesi için gayet başarılı planlanmış basın toplantısı, planlanan saatten oldukça geç başladı. Önce ev sahibi Trump kendi gündemini konuştu. Sonra Erdoğan Trump’ın konuşmalarıyla örtüşmeyen kendi gündemini anlattı.

Sıra sorulara geldi. Trump’a sorulan soruların bu görüşmeyle pek ilgisi yoktu.

Trump Türkiye’den ‘dost canlısı’ bir gazetecinin Erdoğan’a soru sormasını istedi. Erdoğan tercihini Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’dan yana kullandı. Hilal Kaplan; Türkiye’nin terörist olarak gördüğü Ferhat Abdi Şahin-Mazlum Kobani’yle görüşmeniz devam edecek mi, tekrar onu ABD’ye çağıracak mısınız sorusuna Trump ‘Gazeteci misiniz, Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz? diye sordu ve adı geçen teröristle ilişkilerinin mükemmel olduğunu bu mükemmel ilişkilerinin devam edeceğini ilan ederek; Türkiye’nin beklentilerini boşa çıkardı! Gazeteci Hilal Kaplan’ın tüm dünya kamuoyu önünde gazetecilik adına hicap duymuş mudur dersiniz!

Erdoğan’ın özel gazetecisi Hilal Kaplan iyilik mi yaptı kötülük mü; takdir kamuoyunun!

Peki ana gündemimiz neydi, ne oldu?

S-400: ABD’nin en önem verdiği gündem maddesi buydu. Trump, ‘Güvenlik danışmanlarımız bu konuda anlaştı, 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması için mutabık kaldık’ dedi. Erdoğan daha önceki ‘tamam bitti bu iş biz S-400’leri aldık anlayışından uzak; Patriot alabiliriz mesajı verdi.

Mazlum Kobani’nin terörist sayılması, ilişkinin kesilmesi, Hilal Kaplan’a verilen cevapla mümkün olmadığı, tam aksine, ilişkilerin mükemmel olduğunun ve devam edeceği dünyaya ilan edildi.

ABD-PYD-YPG: Trump bu konuda Türkiye’yi rahatlatacak tek bir ifade kullanmadı. Mevcut politikaların aynen devam edeceği mesajını verdi. Yani Trump bu terör örgütlerine bizim gibi bakmıyor, onları IŞİD ile mücadelede partner olarak görmeye devam ediyor.

Mektuplar: birden fazla olduğu anlaşılan skandal mektupları Erdoğan iade ettim dese de Trump yazdığı mektuplardaki hakaret ve tehditlere hiç değinmedi; yazdım geçti der gibi…

Fetullah Gülen: Trupm ve ABD’nin böyle bir gündeminin olmadığı, Trump’ın bu konuya hiç değinmemesinden çok net anlaşılıyor. Erdoğan soru üzerine ‘ilave birçok belgeyi kendilerine tekrar takdim ettik’ dese de, sonuçsuz…

Ya Türkiye karşıtı Tasarılar: Trump bu konuya da hiç değinmedi. Erdoğan ‘Ermeni soykırımı’ tasarısından söz ederek tarihçiler araştırsın, arşivlerimizi açıyoruz dedi.

Trump konuşmasına FETÖ üyeliği suçlamasıyla üç yıla yakın tutuklu bulunan ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge’nin cezaevinden bırakılmasına, Rahip Brunson olayında olduğu gibi Erdoğan’a teşekkür emesi de oldukça anlamlıdır!

Bu seyahatle hiçbir şey kazanılmadı, sıfıra sıfır elde var sıfır mı? Sıfır ama sıfırın altından sıfıra gelmiş olmak bir başarıdır.

Trump ve ABD bu ziyaretin kazananı. Erdoğan kendisi için beklentilerinin ötesinde sonuç almış, iç politikaya yönelik yüksek kazanç elde etmiş olabilir! Ve fakat Türkiye hiç olmadığı kadar ABD karşısında zordadır. ABD’de fırtınalı da olsa Trump’tan başka ilişki kurabileceği ne Temsilciler Meclisi, ne Kongre, ne de Pentagon vardır.

Ama öyle ki; Suriye politikasında mevcut tablonun dışında, YPG-PYD ve Mazlum Kobani konusunda olumlu bir gelişme yok. Fetullah Gülen konusu ABD’nin gündeminde hiç yer almıyor. S-400’lerin rampaları elimizde can sıkmaya devam edecek gibi. S-400’lerden vazgeçmeden Patroit ve F-35 alabilmemiz, bunları almadan ticaret hacmimizin 100 milyar dolara çıkması, bekleyen yaptırım tehditlerinden kurtulmamız mümkün gözükmüyor. O kadar da haksızlık etmeyelim ekonomik olarak bir katkı yapmasa da 4 milyon Suriye’li sığınmacı için yapılanları takdir ediyor!

Ha mal varlığı soruşturması diyorsanız ‘O’ kapalı görüşmenin konusu, ‘O’ konuyla ilgili ne konuşuldu şimdilik bilen yok! O konu büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Mektup ve kırgınlıklara rağmen Erdoğan’ın; dostum Trump… Trump’ın; Erdoğan’a hayranlık düzeyindeki mükemmel dediği ilişki inişli, çıkışlı, fırtınalı şekilde devam edecek gibi gözükmekte.

İlişkilerde açıldığı iddia edilen ‘yeni sayfa’ hayırlı olsun!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :