ERGUN AYDOĞAN YAZDI- GİDER Mİ GİTMEZ Mİ DERKEN..GİDİYOOOR..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- GİDER Mİ GİTMEZ Mİ DERKEN..GİDİYOOOR..

07.11.2019 - 17:02

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- GİDER Mİ GİTMEZ Mİ DERKEN..GİDİYOOOR..

 

Kim, nereye?

Tabi ki de; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye.

Trump Erdoğan arasındaki ‘Fırtınalı aşk’ inişli çıkışlı devam ediyor. Günler öncesinden planlanan 13 Kasım ABD gezisinin olup olmayacağı henüz kesinlik kazanmış değildi (Trump’la yapılan telefon görüşmesi sonrası gitme kararını kamuoyuna açıkladı). Biri diyor ki çağrı oradan geldi, biri diyor ki o çok gelmek istiyor. O diyor ki yok biz değil onlar bizi çağırıyor. Karşılıklı sen istedin, ben istedim; kurları karşılıklı devam edip gidiyor(du).

Kamuoyu da papatya falına bakıyor; gidecek mi, gitmeyecek mi? Gitse mi iyi olur, gitmese mi iyi olur. Yüzde 99 gidecek diyen de var, yüzde 51 diyen de. Ama görünen o ki gitme eğilimi daha ağır basıyor(du). Bulunduğumuz kalabalık bir ortamda; Gider mi, gitmez mi sorusunu sorduğumuzda bulunanların tamamının görüşü ABD’ye gidileceği yönünde.

Hadi bakalım az kaldı şunun şurasında bir hafta sonra göreceğiz(bir hafta beklemeye gerek kalmadı; gitme kararını açıkladı)…

Türkiye ABD ilişkileri çok fırtınalı dönemlerden geçti. Ve fakat Türkiye hiç bu kadar horlanmadı! Ortada saygı sınırlarını zorlayan, diplomasiden uzak, hakaret ve tehdit içeren bir mektup var. Önce bu mektubun çöpe atıldığı söylendi. Sonra yok hükmünde sayıyoruz dendi. Ama siz yok hükmünde de saysanız, çöpe attık deseniz de; ortada bir mektup var ve bu mektup aşk mektubu değil!

Deniyor ki gidilsin bu mektup muhatabına iade edilsin. Peki iade edilmenin ötesinde bu hakaret dili sorgulanmayacak mı? En önemlisi mektupta ‘Ben senin özel sorunlarını çözmek için çok uğraştım’ derken hangi özel sorunlar? Ya mal varlığı soruşturması! Niye önüne gelene meydan okunurken ABD’ye; size ne benim mal varlığımdan, istediğiniz soruşturmayı yapabilirsiniz, benim hesabını veremeyeceğim mal varlığı yok dendi mi, denebilir mi? Denilemiyor!

Ve tabi gidilmesine gidilsin de, gidildiğinde hangi sorun çözülecek; ABD yönetimi ve Kongre’nin Türkiye karşıtı tutumu ortada. ABD PKK’nın Suriye yapılanması YPG’ye verdiği destek ve ilişkisi belli, verdiği desteği kesmiyor YPG’den vazgeçmiyor. Söz verdiği gibi çekilmiyor, Suriye’de varlığını sürdürüyor; IŞİD’i Türkiye’ye bıraktım ben petrol sahip çıkıyorum demeye devam ediyor.

ABD Kongre’sinin Erdoğan’ın kişisel mal varlığını araştırılmasını istediği gibi, yıllardır gündemden düşürmediği ‘Ermeni Soykırımı’ iddialarını neredeyse Temsilciler Meclisi’nin tamamına yakın oyla kabul etti.
Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı terörist listesinin başındaki YPG lideri Mazlum Kobani ile sürekli görüşüyor, onu Washington’a davet ediyor.

Gitmek mi zor, gitmemek mi? ABD ne kadar kırmızıçizgimiz varsa hepsin sonuna kadar altüst etti. Değil kırmızı, çizgi mizgi kalmadı!

Gidilmezse ABD ile yaşanan sorunlu ilişki kopma noktasına gelir, ABD bizim aleyhimize çalışır mı? Zaten lehimize çalıştığı yok ki!

Gidilsin görüşünü savunanların en önemli argümanı; ABD başka Trump başka, Trump her zaman bizim yanımızda, gidilmezse Trump’ın dostluğu da kaybolur. Nasıl bir dostluksa!

Trump’ın dostluğu kaybolmasın diye gidildiğinde mektup unutulacak mı, mal varlığı soruşturmaları ve Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararlar ne olacak, hepsi sineye mi çekilecek.

Hadi diyelim ki diplomasi kapıları kapatılmasın, her zaman diplomasi kapısı açık kalsın.

Erdoğan’ı en çok düşündüren bu içeriye nasıl anlatılacak. İç siyasetteki zayıf düşme görüntüsü nasıl, güç ve zafer algısına dönüştürülecek. Kaldı ki Erdoğan’ın şu andaki en büyük destekçisi MHP kanadı da ABD ziyaretinin yapılmaması gerektiğini yüksek sesle dillendiriyor.

Anlaşılan o ki daha bir hafta gider mi, gitmez mi. Gitsin mi, gitmesin mi tartışması sürecekti!. O bir haftada köprülerin altından çok suların akacağı kesin. (Kesin olan gitme kararını telefonla Trump aman ne olur gel diye çok ısrar etmiş olmalı ki; gideceğini açıkladı.)

Ama görünen o ki, kamuoyunun baskın bir kanaatinin oluştuğu gibi Erdoğan her ne kadar dostu Trump’ın Erdoğan’ı zor duruma düşürecek şekilde; Erdoğan çok gelmek istiyor açıklaması karşısında hayır istek bizden gitmedi dese de, gitme olasılığı daha yüksek! (Bu yazıyı yazdığımızda Erdoğan’ın Washington’a gideceği belli değildi…)

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :