ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU VE SEÇİMLER

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU VE SEÇİMLER

10.06.2019 - 7:53

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU VE SEÇİMLER
Parti devletine geçmeden önce, seçim kararı alındığında ‘İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanları’ görevlerinden ayrılır yerlerine şeklen de olsa ‘tarafsızlık’ adına bakanlık kadrolarından atamalar yapılırdı.
Partili cumhurbaşkanlığı ile birlikte artık iktidardaki parti rakiplerine karşı her türlü devlet gücü ve devletin imkanı-olanakları ile mücadele eder hale geldi. Öyle ki İstanbul seçimlerinin tekrarlanma kararından sonra Ekrem İmamoğlu’nun karşısında sadece Binali Yıldırım yok. Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım ile yarışmıyor. Ekrem İmamoğlu’nun karşısında ‘Devletin başı’ Erdoğan var. Ülke güvenliğinden, seçim güvenliğinden, seçimlerin huzur ve demokratik ortamda yapılmasından sorumlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu var.
Süleyman Soylu Türkiye’nin İçişleri Bakanı gibi değil, AKP’nin İçişleri Bakanı gibi davranıyor.
Her gün, kendisi seçilecekmiş gibi gündem yaratıyor. Gündem yaratırken de partisinin adayına avantaj sağlamak adına Ekrem İmamoğlu ve diğer parti liderlerine laf çakıyor, aslı ispatlanmamış iddialar ortaya atarak suçlamalar yöneltiyor.
Yani bir anlamda sorun çözme makamında olanlar, bizatihi sorunun parçası oluyor…
Var denilen Kabataş görüntülerinin yıllardır çıkarılamadığı gibi, hani ‘oyların çalındığı’ görüntüleri vardı, ne oldu!
Trabzon havaalanında kalabalıktan birinin ‘akıllı ol Soylu’ protestosu, protestocunun her türlü terör örgütü ile ilişkilendirilmesi… akıllı ol Soylu diyenin birden fazla terör örgütü ile irtibatı var idiyse bugüne kadar neden gereği yapılmadı? Akıllı ol Soylu diyince mi terör örgüt bağlantıları akla geldi.
Ordu havaalanında VİP’ten geçişine izin verilmeyen, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi’ne demediği, kayıtlar incelendiğinde iddia edildiği gibi hakaret içeren hiçbir sözünün olmadığı halde; Ekrem İmamoğlu valiye ‘it’ dedi, devletin valisine hakaret etti iddiaları. Var mı böyle bir hakaret yok, varsa çıkar kayıtlarını koy ortaya. Sen İçişleri Bakanı’sın, suçlama makamı değil. E olmadığı halde niye günlerdir ortaya çıkarmak yerine suçlama yöneltiyorsunuz. Ekrem İmamoğlu devletin valisinden özür dilemeli; peki devletin valisi olması gereken vali gerçekten devletin valisi gibi mi yoksa iktidarın memuru gibi mi davranış sergiliyor.
Ekrem İmamoğlu’na ‘’PKK’nın nereden sızdığını görürsem ben oradayım. İstanbul’a seninle beraber sızmaya çalışıyorlar (seçimler öncesi Mansur kazanırsa su faturalarını PKK’lılar getirecek denmişti…) onun için buradayım. İçişleri bakanına soralım şu ana kadar Ekrem İmamoğlu ile birlikte sızan kaç PKK’lı yakaladınız? Çünkü Ekrem İmamoğlu 2014’ten bugüne belediye başkanı, yoksa sızmalara göz mü yumdunuz!
Ekrem İmamoğlu’na, Soylu ‘’2 gündür kayıpsın, acaba seni Koç’un uçağı başka bir yere götürmüş olabilir mi? ( Koç’un aynı uçağına daha önce binen eski Ticaret Bakanı, İzmir BBB adayı Nihat Zeybek’çi ve AKP yöneticisi Hamza Dağ’ı Koç’un uçağı başka bir yere götürdü de haberimiz olmadı mı?)’’
İçişleri Bakanı’na önüne geleni suçlamak değil ortada suç varsa gereğini yapmak düşer…
Yani 82 milyonun değil sadece Binali Yıldırm’ın İçişleri Bakanı gibi hareket ediyor. Suçlama, hakaret, aşağılama, tahkir etme her şey var.
Yetmiyor, geçmişte yol arkadaşlığı yaptığı, kendisinden önce aynı görevi yapan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘Stajyer’ bakan diyerek aşağılıyor. Peki asil bakanlıkla ‘Stajyer’ bakanlık arasındaki ölçü nedir? Süre mi… yoksa nedir?
Yaklaşık 300 bin emniyet, 200 bin jandarmanın bağlı olduğu, ülkenin iç güvenliğinden ve 82 milyonun can güvenliğinden sorumlu yönetici İçişleri Bakanı her gün rakip gördüğü kendisi gibi düşünmeyenlere yüklenmek değil, yüklenirse… başında olduğu güvenlikten sorumlu kadrolar bakandan bağımsız toplumun tüm kesimlerine eşit davranabilir mi? Bu kadrolar bakanın sözlerini talimat olarak algılayıp farklı siyasi görüştekilere karşı hukukun dışına çıkan uygulamalar yaptığında kim dur diyecek.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırganın elini öpen AKP’li Önder Gökçekaya sosyal medyadan silahlı fotoğraflarını yayınlayarak ‘’Soylu bakanım emirlerini bekliyoruz. Vur derse vururuz, öldür derse öldürürüz’’ paylaşımları yapabilir. O aile boyu ellerindeki korkunç silahlarla akıl almaz yollara başvurabilir.
Tamam parti devleti… tamam partiye, bakanlık makamıyla taltif edenlere kendini beğendirecek… tamam koltuğunu sağlamlaştıracak; ya ülkenin barışı ve geleceği…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :