ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: İKTİDAR VE MUHALEFET

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: İKTİDAR VE MUHALEFET

08.08.2018 - 8:22

ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: İKTİDAR VE MUHALEFET

Türk tipi, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kabul edildi. Meclis 600 kişiye çıkarıldı ama sanki Meclis fonksiyonsuz hale gelmiş; bakanlar Meclis dışından, bakanların Meclis’e gelme zorunluluğu yok, Meclis ile bakanların bağı koparılmış ve Meclis şu anda tatilde. Başbakan yok, yürütme tek kişi cumhurbaşkanının elinde, her gün kararname çıkarıyor ama milletvekili; bütün yetkileri elinde toplayan cumhurbaşkanına soru bile soramıyor.

Stratejik ortak dediğimiz ABD ile papaz (Bronson) yüzünden papaz olduk. Ekonomi çok büyük bir daralma, kriz içinde. Yıl içinde ödenmesi gereken 240 milyar dolar borç var. Erdoğan yeni bakanları atadı ama her an görevden alınabilecekleri vurgusu yapmayı da ihmal etmedi. Yani tek patron olduğunu her vesile ile vurguluyor.

AKP parti olarak ay içinde kongreye gidiyor. Zannedildiği gibi AKP’de her şey süt liman değil. TBMM ve kabinede yapılan büyük değişiklerin benzeri parti yönetiminde yapılacağı söyleniyor. Herkes bir bekleyiş içinde, herkes patron Erdoğan’ın gözünü göremediği için işaretine bakıyor. Erdoğan’ın ulaşılmaz, erişilmez olduğunu arkadaşlarımız anlatıyor! Öyle ki, Erdoğan’a bakanların bile ulaşamadığı, özel kalem duvarını aşamadığı bir vakıa… Erdoğan’a yaklaşanların da korktuğu ve çekindiğinden söylenmesi gerekenleri söyleyemediği, zaman zaman hataların yapıldığı vurgusu yapılırken ciddi bir muhalefet olsa da bizde kendimizi düzeltsek, bizim yapamadığımız uyarı ve ikazları/zorlamaları muhalefet yapsa beklentisindeler.

Öyle ki artık bakanlar, damat Berat Albayrak ve içişleri bakanı Süleyman Soylu birbirine ‘omuz’ atar hale gelmiş. Bakmayın siz bir gün sonra 100 günlük eylem plan açıklaması gününde yapay ‘omuz’ selamlaşması görüntüsüne. Bakanlar anıtkabirde resmen birbirine omuz atarken damat Berat Albayrak sanki hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ederken, Süleyman Soylu istese hafif sola kaçabilecekken kaçmayıp omuzu attıktan sonra kameralara hınzırca gülücük atıyor. Yani bilinen çekişme/kavga görüntülere yansıyor. Ya kamuoyuna yansımayan saray kavgaları…

Yerel seçimlere çok az bir süre kala Peki; MUHALEFET NE DURUMDA?

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

İKTİDAR VE MUHALEFET-ERGÜN AYDOĞAN

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :