ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASI VE ŞİŞE CAM TARTIŞMASINDA GÖZDEN KAÇIRILAN GERÇEKLER

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASI VE ŞİŞE CAM TARTIŞMASINDA GÖZDEN KAÇIRILAN GERÇEKLER

22.10.2018 - 13:27

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASI VE ŞİŞE CAM TARTIŞMASINDA GÖZDEN KAÇIRILAN GERÇEKLER
Millete ait olan hakkını aramıyor; İş Bankası ve Şişe Cam
Türkiye şu anda demokratik değerlerin hızla kaybolduğu ve iktidar sahibinin sözünün yasa olduğu bir yapıdadır. Türkiye bir hukuk devletidir ancak, hukuka aykırı olduğu açık olan pek çok eylem, ekonomik ve siyasal çıkar nedeniyle göz ardı edilmektedir. Hukuk ve yasalar bazı grup ve kişiler için bağlayıcı değildir (Ahlaksız Büyüme, İ.S.Akçomak).
12 Eylül Generalleri de hukuksuz biçimde, Atatürk’ün vasiyeti gereği CHP’nin temsil ettiği yüzde 28,09 hisseye el koydu. Darbe dönemi, darbe anlayışı egemendi. Kudretli generallere kişi ve kurumların hayır deme cesareti yoktu. Hukuka başvuruldu, hukuk her türlü baskıya rağmen kararını verdi; hisselere el koyulamazdı, temsil hakkını yeniden CHP’ye verdi.
Şimdi sözde ‘ileri demokrasi’ dönemindeyiz! Kendi hukuk sistemlerini kuruncaya kadar hukuk kurumlarına güvenmiyor, mahkeme kararlarını tanımıyorlardı.
Şimdi kendi hukukunu oluşturan, sözü yasa yerine geçen kudretli yönetici Erdoğan fermanı verdi; CHP’nin temsil ettiği hisseler hazineye devredilecek.
Kendine göre masum bir gerekçe yarattı ‘Millete ait olan bir hakkı arıyoruz. Milletin şu andaki yeri de Hazine’dir. Her şeyi hukuk içinde yapacağız’ diyor.
Hangi Hazine? Damadın sorumlu olduğu Hazine… Hadi yasa, hukuk tanımıyorsunuz peki, hisselerin sahibinin vasiyeti ne olacak? Vasiyet sahibi CHP’ye temsil hakkını bıraktığı gibi gelirlerinin de Türk Dil ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmasını vasiyet etmiş. Yasa, hukuk neyse bu yapılmak istenen ‘inanç değerlerine’ aykırı değil mi? Kimin umurunda!
Bir başka gerekçe; Siyasi partiler ticaret yapamazmış! CHP ticaret yapmıyor ki. CHP sadece temsil yetkisini kullanıyor. Sizde bunun böyle olduğunu bal gibi biliyorsunuz.
Erdoğan diyor ki ‘CHP direnebilir. Niye direniyorsun? Direnmek niye olur? Bir şeyi hak etmeyen direnir. Senin malın mülkünse niye direneceksin? Yani kendilerinin malı mülkü olmadığına inanıyorlar, onun için direnme yollarını arıyorlar’’
Ne yani CHP kendisine bırakılan mirasa, haksız ve hukuksuz el koyma karşılığında, hukuk gereğini yapmazsa, daha önce verilen hukuki normlar, AYM kararları yok sayılırsa sessizce peki al mı diyecek. Hakkını aramayacak mı? Keyfi el koymalara, deli dumrul anlayışına boyun mu eğilecek? Hak ve hukuk arayışına giren her kişi ve kurum hakkı olmadığı için mi hak arama mücadelesi veriyor, direnme hakkını kullanıyor.
Bu söylediklerinizin hiçbir anlamı ve karşılığı olmadığı gibi; oldukça anlamsız…
Türkiye’nin bütün kaynaklarını tükettiniz. Kuruttunuz. Yandaşlarınıza dağıtacak, yeni yandaşlar yaratacak kaynakları tükettiniz, yeni kaynaklara ihtiyacınız var. Dünyada sayılı banka olan İş Bankası ve iştiraklerine göz diktiniz. Neymiş dolaylı olarak Şişe Cam’daki İş Bankası iştiraklerinden de aynı şekilde Hazine’ye gelmesi gereken pay var. Bunların üzerinde çalışacağız, diyorsunuz.
Burada da yanlışsınız. İştirakler ve alt şirketler zaten bu temsilin içinde…
Derdiniz milletin hakkını aramak falan değil; yeni taze kaynakları iç etmek… yandaşlara peşkeş çekmek.
Neymiş Varlık Fonu’na da devredilebilirmiş! Varlık Fonu da milletin değil miymiş?
Bir, öyle veya böyle vasiyet eden, hisselerin geliri Hazine’ye değil, Türk Dil ve Türk Tarih Kurumu’na verilecek diyor. Vasiyet sahibi Hazine’ye bırakamaz mıydı?
İki, hisselerin gelirleri ne Hazine’ye ne de Varlık Fonu’na devredilemez.
Eğer daha önce verilen hukuk kararlarını yok sayarak, hukuk üzerinde oluşturulacak baskıyla hisselere el koyulur, İş Bankası, Şişe Cam ve diğer iştiraklere bi şekilde el koyarsanız yönettiğiniz ülkeye bu durumda; DIŞ YATIRIMCI GELMEZ. Çok ülke ülke dolaşarak dış yatırımcı ararsınız, tavizler vermek isteseniz de; kimse gelmez.
 ÖYLE DEĞİL SN AHMET HAKAN;
Bir kerecik, bir kerecik ezber bozun yahu! Ne olur ki? Diyor.
CHP çıkıp diyecekmiş ki ‘’Tamam kardeşim… Hisselerimizi Hazine’ye devrediyoruz. Ancak bir şartımız var; Bu hisselerin Atatürk’ün vasiyetine uygun bir şekilde kullanılacağının garanti altına alınmasını istiyoruz. Bunun garantisini oluşturacak hukuki düzenlemeleri yapın… Biz de devredelim’’ diyecekmiş CHP.
Olur mu, Sn Hakan. Daha baştan vasiyete aykırı davranarak hisseleri başka bir kuruma devredin diyorsun. Vasiyetin gereğini yapmaktan vazgeçin diyorsun. Ayrıca hangi garanti, hangi hukuki düzenleme? Devredilmesini istediğiniz anlayışın sahipleri bugüne kadar hangi hukuki kurallara uymuş da bundan sonra uyacak.
Derdiniz Atatürk’ün vasiyetinin yerine getirilmesi ise diyorsun, ama vasiyete uymayın diyorsun Sn Ahmet Hakan…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :