ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASINA; ÇÖKECEKLER, İÇ EDECEKLER

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASINA; ÇÖKECEKLER, İÇ EDECEKLER

15.10.2018 - 14:58

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- İŞ BANKASINA; ÇÖKECEKLER, İÇ EDECEKLER

 

Tarihe… Maneviyata… Ülkenin kurucu babalarına… Özel mülkiyete… Miras hukukuna…

Hiçbir şeye, ama hiçbir şeye saygıları yok.

Ayıptır… Günahtır…

Hadi bunlara yok. Bunlara değer veren, ülkenin milyonlarca yurttaşının duyguları da sizler için önemli değil; Türkiye’nin yüz akı, bankacılık sektörünün yıldızı İş Bankası’na da mı saygınız, vefanız yok. Vicdanlarınız bu kadar mı köreldi. Hırs gözlerinizi bu kadar mı kör etti. Ülkenin varlıklarını hoyratça sonuna kadar tükettiniz; ne var, ne yoksa sattınız, savdınız, başka kurtuluş/çıkış yolunuz kalmadı da; İş Bankası’nın varlıklarını kurtuluş/çare olarak mı görüyorsunuz. Bu banka kurulurken siz nerdeydiniz, siz mi kurdunuz, ne hakkınız var, size ne…

Yazıktır, günahtır, ayıptır…

Olmaz, olamaz. Ama yapmaya kararlılar, yapacaklar.

Ancak bu ülkede sizinde olmadığını bildiğiniz halde sıklıkla vurguladığınız gibi; bağımsız ve tarafsız yargı varsa yapacağınız özel miras hukukuna aykırı hukuksuz işlem, hukuktan, AYM’den geri dönecektir. Uluslararası mahkemelerden dönecektir. 12 Eylül darbeci generalleri de hisselere el koymuştu; hukuk gereğini yaptı. Ha o zamana kadar biz amacımıza ulaşırız, bankanın içini boşaltırız diyorsanız, faizi ile birlikte geri ödersiniz.

Kurt kuzuyu yemeye karar vermiş. Erdoğan ara ara CHP’nin İş Bankasında Atatürk’ün vasiyeti gereği temsil ettiği hisseleri gündeme getiriyordu. Son zamanlarda yine gündem maddesi yaptı. Ama bu sefer yalnız değil. Yancısı, Milliyetçi Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de desteğe hazır olduğunu açıkladı; her dönem olduğu gibi imdada yetişti. Desteği alan Erdoğan Meclis’te, CHP’nin temsil ettiği %28,09 hisselere el koyma sürecini başlatacağını, Kayseri meydanından ilan etti. Özel mülkiyeti siyaset konusu yaparak meydanlara taşıdı.

Erdoğan CHP’nin biz; Kurucu liderimiz Atatürk’ün vasiyeti gereği temsil etme dışında ‘Bankacılık faaliyetlerine müdahale etmiyoruz’ açıklamasına itiraz ederek ‘o zaman orada ne diye duruyorsunuz’ diyerek el koyduktan sonraki anlayışını yansıtıyor. Yani diyor ki; madem hisseleri temsilen orada bulunuyorsunuz, o zaman her türlü bankacılık faaliyetlerine karışacaksınız demeye getiriyor.

O halde bundan sonraki süreç AKP ve MHP birlikteliği ile Meclis’ten geçecek, CHP’nin temsil ettiği hisseler hazineye devredilecek, hisseleri temsilen 4 üyelikte AKP ve MHP’ye geçecek, üyelikleri eşit olarak paylaşarak; İş Bankasının bankacılık faaliyetlerine her türlü müdahaleyi yapacaklar.

Hazine kime bağlı? Damada. Hisselerin gelirleri mi… Vasiyet edildiği gibi; Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumuna değil; Hazineye, yağma hasanın böreği, iç edilecek. Hisseler ‘Varlık Fonuna’ devredilecek. Varlık Fonunun kredibilitesi artırılacak.

Tamam, yanınıza sıkıştığınız anda kurtarıcınız haline gelen Devlet Bahçeli’yi de alarak; özel mülkiyet hukukuna aykırı olarak Meclis çoğunluğunuzla el koydunuz.

Peki, dünyaya nasıl izah edeceksiniz? Bu yapacağınız; Özel mülkiyet hakkına karşı yasa çıkararak devretmek müsadere olur, hukuksuzdur. Böyle bir ülkeye kimse yatırım yapmaz. Ülke ülke gezerek çağırdığınız doğrudan sermaye yatırımları gelmez. Böyle bir ülkeye kimse güvenmez. KHK’lardan sonra, yasayla vasiyetin ortadan kaldırıldığı ülkeye hiçbir yatırımcı güven duymaz.

İş Bankasındaki CHP hisseleri, CHP’nin değil Atatürk’ün vasiyetidir. Vasiyet gereği sadece CHP’nin temsil hakkı, elde edilen gelirleri, Atatürk’ün kurduğu; Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarılmasıdır.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :