ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL SEÇİMİNİN KAYBEDİLECEĞİ ANLAŞILMIŞ Kİ..

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL SEÇİMİNİN KAYBEDİLECEĞİ ANLAŞILMIŞ Kİ..

03.06.2019 - 16:27

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL SEÇİMİNİN KAYBEDİLECEĞİ ANLAŞILMIŞ Kİ..
Çünkü çaldılar lafı yeniden gündemde propaganda aracı.
Belge yok, kanıt yok, YSK gerekçesiz-gerekçeli kararında ‘çalınma’ ile ilgili tek bir sözcük yok.
Çünkü çaldılar lafının mucidi İBB adayı Binali Yıldırım katıldığı bir TV programında ‘ben bunu kendimi ifade edebilmek, gündeme gelebilmek için’ söyledim yoksa ‘başka türlü kendimi ifade edemiyorum, bu lafın hukuki bir anlamı’ yok dediği bir süre kullanmadığı…
Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her cami çıkışında ‘çaldılar, çalmışlar, iç etmişler…’ lafları bir ara söylenmez oldu.
Ama yapılan anket sonuçları iç açıcı olmamış, yapılan bütün anketler Ekrem İmamoğlu’nu 2 ila 4 puan önde gösterdiği için yine çaldılar yalanları gündemde.
Konsensus araştırma şirketinin anketine göre Ekrem İmamoğlu yüzde 50,2, Binali Yıldırım ise 48,1, aradaki fark 2,1.
AK Partiye yakınlığıyla bilinen Mak Danışmanlık Araştırma Şirketinin 15 ve 20 Mayıs arasında yaptığı anket sonuçlarına göre Ekrem İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisis adayı Necdet Gökçınar 0,75 oy alacağı öngörülüyor. Optimar Araştırma Şirketinin yaptığı araştırmaya göre Ekrem İmamoğlu yüzde 52 ile Binali Yıldırm’ın 4 puan önde olduğunu ortaya koyuyor.
Bu bir İstanbul seçimi değildir. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Partinin var olma yok olma seçimidir.
O nedenle kazanmaya gidecek her yol mubahtır…
Artık camilerin siyasi arenaya çevrilmesi yetmiyor, çünkü rakipte onlar gibi camiye gidiyor. Her ne kadar AK Partili troller Ekrem İmamoğlu’na cami çıkışında protesto etmek istese de halk, cami cemaati trollere müsaade etmiyor. Halkın sahiplenmesi bu provokasyonları boşa çıkartıyor. O halde yeni yollar bulmak lazım. O bulunan yeni yol, İstanbul’da binlerce caminin varlığına rağmen, siyasi mitingler için deniz dolgusuyla oluşturulan Yenikapı miting alanı önceden bizzat Diyanet İşleri Başkanının duyurusuyla binlerce İstanbullunun katılımıyla ‘açık havada’ İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Enderun teravih-miting namazı kılındı. Protokol kurallarının uygulandığı, protokol kişileri ile halkın arasına bariyerlerin konduğu teravih… Allah indinde tüm kullar eşittir ama protokol kulları biraz daha eşittir!
Osmanlı geleneği adına Enderun usulü teravih namazı AK Partinin 17 yıllık iktidar döneminde hiç oldu mu? 17 yıllık iktidar döneminde akla gelmeyen ve hiç uygulanmayan sözde bu gelenek bu yıl neden uygulanıyor? Osmanlı geleneklerine sahip çıkma hassasiyetinden mi yoksa İstanbul seçiminin öneminden mi…?
Tabi teravih namazından sonra siyaset olmazsa olmaz!
Partili cumhurbaşkanı oradakilere 23 Haziran’a 22 gün kaldı, çok çalışın talimatı vererek ve orada olmayanları yok sayan ötekileştiren ‘’Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var’’ diyor.
Demek ki Konstantinapol görmek isteyenler başka milletlerden değil Türk milletinin içinden, AK Partinin karşısında olanlar öyle mi? Yapmayın. Çok tehlikeli, ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı bu ifadeler Türkiye’nin yararına değil. Bu seçim geçer, iki adaydan bir alır İstanbul’u bugüne kadar siz dahil yönetenler gibi yönetirler. Ve fakat, o sözlerin açtığı derin yara ülkenin kardeşliğine, birliğine, dirliğine, geleceğine büyük yaralar açar. Artık camiler siyasallaştı, siyasi mesajlar kanıksanır hale geldi tamam da bari ileride telafisi mümkün olmayan derin çatlaklar oluşturacak ifadelerden kaçınılsın…
Kaçınılır, hassasiyet gösterilir mi? Asla.
Çünkü bu bir İstanbul seçimi değil artık. YSK kararlarında olmadığı, çalınma iddialarına binaen çalanlarla ilgili sor
uşturma, kovuşturma olmasa, fiiliyatta çalma eylemi olmasa bile; çaldılar demeye…
Camiler yetmezse meydanlarda, alanlarda toplu namazlar kılınarak… bayrak, ezan ve milli ortak değerler diğerlerine bırakılmayarak sahiplenilerek avantaj sağlanmak istenecek…
Çünkü bu seçim alınacak, yoksa yok olunacak.
Bir anımsatma, Konstantinapol Osmanlı döneminde sıkça kullanılan bir isim, Cumhuriyet’le birlikte İstanbul dışında kullanılan başka bir isim yok.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :