ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL’UN BU KADAR SUYUNU NE ARA TÜKETTİNİZ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL’UN BU KADAR SUYUNU NE ARA TÜKETTİNİZ?

06.12.2019 - 16:51

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İSTANBUL’UN BU KADAR SUYUNU NE ARA TÜKETTİNİZ?

 

stanbul’un; Bu kadar suyunu ne ara tükettiniz!
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kamu bankaları; Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın kapıları bize kapalı, kredi taleplerimize olumsuz yaklaşıyorlar diye kamuoyuna açıklama yaptı.

Kamu bankalarından henüz bir açıklama yok!

Kamu bankaları belediyelerin borçluluk oranı yüksek olduğu için kredi taleplerine olumsuz yaklaşabilir. Aynı kamu bankaları yüksek borçlu iktidar belediyelerinin kredi taleplerine nasıl yaklaşıyor acaba!? Yüksek borçlu denilen belediyeler bugüne kadar iktidar partisi belediyeleriydi yani Ekrem İmamoğlu ve diğer muhalefet belediyeleri; borçluluk oranı yüksek, borca batık belediyeleri 25 yıldır yönetenlerden-AKP’den devraldı.

Geçmişte de iktidar muhalefet belediyelerinin çalışma alanlarını daraltmak, başarısız olmalarını istemiş olabilir ama hiçbir dönemde olmadığı kadar devletin bütün kurumları ve kamu bankaları merkezi iktidara, Erdoğan’a bağımlı olduğu kadar tam bağımlı değildi, parçalı iktidarlar vardı. Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İller Bankası ve kamu kurumları DSİ… Erdoğan’dan bağımsız hiçbir bankanın, kurumun çalışması, hareket edebilmesi mümkün değil.

Partili cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grup toplantısında ”Böyle giderse İstanbul ve Ankara susuzluk çekecek. borç yiğidin kamçısıdır; bulacaksınız arkadaş. Nasıl bulursanız bulun. Parayı bulmak ve sorunları çözmek için oradasınız.” dedi.

Düz balkıdığında Erdoğan haklı.

Belediye başkanları mazeret üretmek için değil sorunları çözmek için halktan yetki aldılar demesi. Ancak merkezi iktidar olarak kendisinden olmayan belediyelere her türlü engeli çıkarıp; elini, ayaklarını bağlayıp, hareket alanını daraltıp hadi çalışın, başarılı olun bakalım demesi muhalefet belediyelerine merkezi iktidar tarafından kurulan bir tuzaktır değil midir?

İBB CHP’ye geçer geçmez belediye işletmesi Hamidiye Sularının kamu kurumları tarafından alımlarının durdurulması ilk işaretini vermişti. Şimdi belediyelerin finansman ihtiyaçlarını engellemek için her yola başvuruluyor. Sadece İstanbul değil Ankara’da Mansur Yavaş, Mersin’de Vahap Seçer’in de kamu bankaları tarafından finansman taleplerinin geri çevirdiğini kamuoyuna yaptıkları açıklamalardan öğreniyoruz.

Diğer taraftan seçimler arifesinde İstanbul’un gelecek 40 yıllık su sorunu çözülmüştür diyen Erdoğan’ın ‘yağmur yağdırmama’ duasına çıkması, havaların böyle giderse susuzluk sorunun olacağını söylemesi; paradoksal bir durum. Gelecek 40 yıllık su sorunu çözülmüş ise üç aylık yağışsızlıkta su sorunu yaşanır mı? Yaşanmamalı. Demek ki 40 yıllık su sorununun çözüldüğü iddiaları da doğru değil, seçime yönelik bir aldatmacaymış!

Ekrem İmamoğlu’nun ‘temel atmama’ programını ağır şekilde eleştirenlerin ‘yağmur yağdırmama’ duası yapmaları oldukça eğlenceli!

Borca batık belediye-işletme alan belediye başkanları merkezi iktidar bize kredi vermiyor, çalışmalarımıza engel oluyor gerekçesiyle sorunlara çözüm bulmayacak değil. Onlarda kendi olanakları çerçevesinde çözüm arayışındalar. Bu çerçevede yurtdışı finans kurum-kuruluşlarından finansman ihtiyaçlarına çözüm arıyorlar-buluyorlar. Çok muhtemeldir ki uluslararası finans kurum-kuruluşlarından daha uygun imkanlarla, daha düşük maliyetlerle kredi buluyorlar-bulacaklar. Çünkü Avrupa’da sermayeye sıfır-negatif faiz var.

Yerli ve millilik edebiyatı yapanların belediyeleri yabancı finans kurumlarına mecbur-mahkum hale getirmesi de; ne kadar yerli ve milli olduklarının göstergesi.

MÜKEMMELLİĞİN SÜRESİ NE KADAR?

Yerel yönetim, İstanbul tartışmalarına Orman ve Su İşleri eski bakanı Afyon Milletvekili Veysel Eroğlu’da TBMM’de yaptığı basın toplantısı ile dahil oldu. Kendileri 1994 yılından itibaren İstanbul’un altyapı sorunlarını ‘MÜKKEMMEL’ düzeye getirmişler, sorunları çözmüşler! Erdoğan’da belediye başkanlığı döneminde ‘merkezi’ hükümetten hiçbir destek almadan yönetmiş!

Yani diyor ki; biz destek almadık, size de destek yok, başarılı olmanızı engellemek için her türlü engeli de çıkaracağız.

Çok basit olarak soralım: İstanbul’un 40 yıllık su sorunu çözüldü ise 6 ayda su sorunu olabilir mi? İstanbul’un altyapı sorunlarını ‘MÜKEMMEL’ düzeyde çözmüş iseniz o mükemmellik 6 ayda bozulur mu?

İstanbul sevdaları da, yaratılanı yaradan dan ötürü sevmeleri, millete efendilik yapmak için değil hizmetkar olmak için geldik demeleri; hepsi yalanmış…!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :