ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İTTİFAK DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZEN İL: BALIKESİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İTTİFAK DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZEN İL: BALIKESİR

17.12.2018 - 20:20

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- İTTİFAK DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZEN İL: BALIKESİR
Parti yöneticilerinin yoğun görüşme trafiği, git geller, kulisler, pazarlıklar… O il senin, bu il benim… o aday olmaz, şu aday olsun; ittifak tamam, detay görüşmelere devam…
Türkiye’de ilk açıklanan Balıkesir Büyükşehir Başkan adayı, PM onayından geçerek genel başkan tarafından kamuoyuna ilan edildi. Bir ay sonra genel başkan tarafından adaylıktan alındı.
Ne oldu da, uzun süredir alınacağı iddia edilen ilin, ilk açıklanan başkan aday geri çekildi?
Çünkü ittifak görüşmeleri masasında ‘Balıkesir düğüm’ haline geldi.
Nedeni ise, adaylık açıklamasında; hiçbir güç beni adaylıktan vazgeçiremez, adaylıktan vazgeçmem söz konusu değildir diyen İsmail Ok, CHP adayından sonra adaylık açıklaması yapmasına rağmen Meral Akşener üzerinde oluşturduğu baskı sonucu adaylıkta ısrar edince Balıkesir, ittifak görüşmelerini tıkanma noktasına getirdi. Yani ne Ankara ne İstanbul’da ittifak, Balıkesir’de düğümlendi!
Vazgeçme! CHP ve Ahmet Akın’a düştü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ahmet Akın’ı arayarak; ittifak Balıkesir nedeniyle tıkanma noktasına geldi, seni adaylıktan çekiyoruz dedi, adaylıktan çektirilme kararına Ahmet Akın’ın hiçbir itirazı olmadı.
Balıkesir CHP örgütünden haklı tepkiler yükseldi; örgüt ve Balıkesir ciddi umutlanmıştı. Ankara’ya heyetler geldi, adayın çekilmemesi talepleri yöneticilere iletildi, karardan geriye dönüş olmayacağı gelen heyetlere iletildi. Örgütten ve kamuoyundan adayın çekilmesine yönelik yükselen tepkilere esas adayın kendisi Ahmet Akın ne dedi, bir tepki vermedi; kararı kabullendi. Kendisinden karara itiraz etmesini, tepkilere öncülük etmesini bekleyen partilileri/kamuoyunu hayal kırıklığına uğrattı. Balıkesir’in umutlarını tüketti, berhava etti. Balıkesir bundan sonra en az üç seçim kayıptır.
Olabilir… Ankara, İstanbul, İzmir için Balıkesir veya bir başka il feda edilebilir.
Bu anlaşılabilir bir gerekçe. Temelde ittifaka itirazda olmayabilir ancak birçok adaylığı ilan edilmemiş il dururken adaylığı çok önceden ilan edilmiş olan ilin adayının geri çekilmesi, adayını çeken parti için bugün ve gelecekte o partide ciddi bir olumsuzluğa yol açacaktır.
İttifak bir uyum, özveri, nezaket ve fedakarlık ise bunu neden adayını önceden ilan eden parti yapıyor da, adayını sonradan ilan eden parti yapmıyor? Bir taraf ittifakı bozma pahasına sonuna kadar bir ilde Balıkesir’de ısrar ederken diğeri ısrara boyun eğiyor.
Örgütten ve parti tabanlarından kopuk yürütülen ittifak sonucu alınan kararlara parti tabanlarının koşulsuz uyacağına yönelik bir kanaat mi var. Yukarıda alınan kararlar parti tabanlarında peşin kabule yol açmayabilir; hele böylesi git gellerden, kırıcı, yaralayıcı sözlerden sonra, çok kolay olmayacaktır.
Şimdi kamuoyunun konuştuklarına bakalım; CHP adayını neden bu kadar kolay çekti?
İsmail Ok adaylığını ilan ettikten sonra CHP adayının modu mu düştü…
Kemal Kılıçdaroğlu bir yıldır alacağını iddia ettiği Balıkesir’i alamayacağını mı anladı…
Tamam ittifak nedeniyle CHP bu seçimde aday göstermedi; beş yıl sonra ne olacak? Her defasında, ya aday transfer eder ya da uzun süre adaylık hazırlığı yapan kendi milletvekilini adaylıktan çekerse… beş yıl sonra Balıkesir halkının karşısına hangi iddiayla çıkacak. Beş yıl sonra elinde hangi seçim sonucu, verisi ile iddia koyacak.
Ha deniyorsa canım, bırakın şimdi particilik zamanı değil; AKP’ye karşı birlik zamanı. Herkes particilik yapacak CHP yapmayacak! CHP seçmeni her partinin adayına oy verecek, diğer seçmenler CHP adayına oy vermeyecek!
Bunlar çok rasyonel düşünceler değil.
Ayrıca etki tepkiye dayalı siyaset toplumu heyecanlandırmıyor. Ona karşı, buna karşı siyaset yerine toplumun, kentin sorunlarını çözecek, gelecek vizyonu olacak, umut yaratacak siyasete, seçmen yönünü dönecektir.
Muhalefet bu yeni sisteme karşı değil miydi, yeni sistem koalisyonlara son vermek için getirilmedi mi? Koalisyonlara son vereceği söylenen sistem, ittifakları zorunlu hale getirdiyse, muhalefet iddialarının arkasında durmak yerine iktidardan önce sistemin dayattığı ittifakları çare olarak görür hale gelmişse; sisteme itirazının bir karşılığı olur mu?
Genel seçimlerden sonra CHP ile işbirliği bize zarar verdi diyen İYİ parti, yerel seçimlerden sonra; CHP ile ittifak bizim başarımıza mani oldu, CHP seçmeni yüzünden kaybettik derse…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :