ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- KURAL YOK KAOS VAR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- KURAL YOK KAOS VAR.

26.11.2018 - 10:15

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- KURAL YOK KAOS VAR.
Eskiden kara gömlekleri vardı, gömlekler renklendi; sarı, mavi, yeşil, pembe… ama bazıları kara gömleklerden vazgeçmiyor. Gömleklerin renkleri vicdanlarına yansır mı bilinmez, kararları hep tartışılırdı; gözüne gözlük denirdi. Göz yanılabilirdi!
Gelişen teknolojiden yararlanılma düşüncesiyle VAR (Video Asistan Hakem) uygulaması getirildi. Bazı ülkeler henüz deneme aşamasında. Biz direk uygulamaya geçtik; biz çabuk öğreniriz, hata yapmayız dedik!
En gelişmiş teknolojik aletleri, sistemleri de getirseniz uygulayacak insanın alt yapısında sorun varsa sonuç değişmiyor, kafalar teknolojiye uyum sağlayamıyor, benzer tartışmalar dün olduğu gibi aynen devam ediyor.
Bu uzun girişi niçin yaptığımız anlaşılmıştır sanırım. Cuma günü oynanan Galatasaray-Atiker Konya maçının 87’nci dakikasında yaşanan Serdar Aziz-Skubic pozisyonuna verilen penaltı kararı. VAR’ın başındaki Halis Özkahya ve maçın hakemi Hüseyin Göçek dışında; eski yeni bütün hakemler, futbol yazar, yorumcusu kim varsa… taraflı tarafsız herkes bu pozisyona penaltı demiyor, diyen yok.
Hadi eskiden olsa neyse; hakem bir anlık yanılmış, yanlış karar vermiş, gözüne tavukkarası inmiş görememiş denirdi. Hakemin kararı kesin geriye dönüşü yoktu. Oysa şimdi vicdanların kararmasını kısmen de olsa önleyecek sistem VAR. Anlık verdiği hatalı karardan dönmesini sağlayacak sistem VAR. Bir anlık hata yaptın, pişman oldun, git bak VAR’a, dön hatandan. Sahadaki yan hakem, çizgi hakemlerle birlikte 10 gözden başka, birkaç kanaldan tekrar tekrar izleyen 4 göz daha VAR. Nasıl göremezler? Gördükleri halde mi görmezler? Görmek mi istemezler?
Nedir?
Hüseyin Göçek VAR incelemesine neden gitmedi? Temel soru bu. VAR’ın başındaki Halis Özkahya, Hüseyin Göçek’e ‘hocam müdahale sanki topa, gel bir bak’ dedi, Hüseyin Göçek gerek yok banim kararım kesindir mi yoksa Özkahya ‘kararın doğru incelemeye gerek yok’ devam et mi dedi? Dakikalarca maç içinde VAR odası ile Göçek ne konuştu? Her maçta pozisyon tartışılırken VAR odasının görüntüleri ekranlara yansırken bu maçta VAR odasının görüntüleri ekranlara neden hiç verilmedi.
GS, camia olarak yönetimin yanında veya karşısında bütünleşti ve ayaklandı teyakkuz halinde. FB maçından sonra verilen cezalarla, başkan Mustafa Cengiz’e her konuşmasından sonra üst üste verilen cezaların üzerine, Konya maçında son dakikada olmayan bir pozisyonla giden 2 puan. GS camiası sistematik olarak önlerinin kesilmeye çalışıldığını, ‘aşkın’ cezalarla kendilerine haksızlık yapıldığına, haklı olarak inanıyorlar.
Ve olağanüstü toplantıda alınan kararla; Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’nın hakemliği bırakmasında ısrarlılar. FB ve Atiker Konya maçının VAR konuşmalarının açıklanmasını talep ediyorlar, kamuoyu da konuşmaların açıklanmasını bekliyor.
GS delegesi Ali Dürüst, TFF’den bütün görevlerini bırakarak istifa etti.
TFF bu haftanın maçları bittikten sonra Salı günü toplanarak bu olmayan penaltı pozisyonu ile ilgili, Hüsyin Göçek’in VAR incelemesine neden gitmediğini, VAR odasının ne dediğine bakacak. Ya hepsi ile ilgili ya da asli kusurlu kim ise gerekli kararı verecek. Umulan ve beklenen o dur ki; VAR sorumlusu Halis Özkahya ve maçın hakemi Hüseyin Göçek hakkında hakemliği bıraktırma yönünde bir kararın verilmesi.
Klasik bir ‘futbol sadece futbol değildir’ sözünün her geçen an doğruluğu kanıtlanıyor. Futbol kamuoyu bu sezon TFF’nin, sarayın takımı MedipolBaşakşehir takımını ne yapıp edecek şampiyon yapacak algısı sokağa yerleşmiş durumda. Öyledir, değildir başka. Ama bu algı yerleşmiş durumda. Yaşananlar bu düşünceyi pekiştiriyor. O kadar çok senaryo var ki… Hadi diyelim bu saatten sonra TFF çok hakkaniyetli davrandı öyle veya böyle MedipolBaşakşehir şampiyon oldu; hakkıyla şampiyon olduğuna kimse inanmaz.
Bu TFF’ye güven kalmamıştır. TFF’nin yönetim anlayışı, aldığı kararlar, uygulamalar futbol kamuoyuna güven vermemektedir.
Bakalım elindeki yetkiyle ağzını açana ceza yağdıran TFF, hakemlerinin yaptığı hatalara dur diyecek, neşteri vuracak, hakemlerimiz yanlış yapmıştır, cezalarını kesiyoruz, bundan böyle kim hata yaparsa korunmayacaktır diyecek mi. Yoksa ‘kol kırılır yen içinde kalır’ benim hakemlerim hata yapmaz diyerek yoluna devam mı edecektir, göreceğiz.
Sadece bu da değil, A Milli takımın aldığı başarısız sonuçlar, A Milli takımın bir alt lige düşmesi, bir zamanlar kulüp takımları kadar izleyici çeken, heyecanla takip edilen A Milli takım gitmiş, takibi tamamen bırakılan Milli takım haline gelmiştir. TFF’nin yeni bir yönetim oluşturması, futbolda yeniden yapılanmalarla birlikte bütün takımlara eşit davranan bir yönetimin acil oluşturulması en doğru iş olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :