ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MCKİNSEY: KOVULDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MCKİNSEY: KOVULDU

08.10.2018 - 16:23

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MCKİNSEY: KOVULDU

MCKİNSEY; Kovuldu

Çok erken oldu…

Yerel seçimlerden sonra: Ey McKinsey, sen kim oluyorsun da bize akıl vermeye kalkıyorsun. Bizim senin aklına ihtiyacımız yok, biz milli ve yerliyiz! der, buradan yüksek siyaset yapar demiştim. Yanılmışım.

Çok erken oldu, gelmeden kovuldu, daha karpuz bile kesmeden gönderildi…

Erdoğan AKP’nin Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmada ‘’McKinsey’den fikri danışmanlık almayacağız. Bütün bakan arkadaşlarıma, ‘bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız’ dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz’’ dedi.

Bunları, yani uluslararası danışmalık şirketi McKinsey’i CHP’mi çağırdı? Biz de çağırmadık. Kim çağırdı o halde?

McKinsey ile anlaşma yapılmadan önce bizim bize yeteceğimizi bilmiyor muyduk da…

Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak kısa bir süre önce uluslararası finans çevreleri ile yaptığı toplantıda Mckinsey den ‘danışmanlık’ hizmeti alacaklarını, şirketin icra yetkisinin olmayacağını kamuoyuna ilan etti. Çok bilinen McKinsey yeniden Türkiye’nin gündemine girdi. Herkes bir anda McKinsey uzamanı kesildi. Doğru bulan oldu, doğru bulmayan oldu. Ama her iki görüşte de eleştiri konusu olmaktan kurtulamadı; Bunun tek istisnası Türkiye’ye uluslararası piyasalarda ‘güven’ tesis etmek için olumlu hava yaratmaya çabalayan ekonomistlerdi.

Tabii  McKinsey’i AKP’lilerden daha çok savunur olan ‘Milliyetçi’ Devlet Bahçeli’nin bu kovulma karşısında ‘’Milli zannettik, bizim zannettiğimiz kadar milli değilmiş, yanılmışız, Erdoğan doğru yaptı.’’  mı diyecek, yoksa ‘’Daha yeni gelmişti niye kovdunuz?’’ mu diyecek!

Zordur başkalarına göre siyasi pozisyon belirlemek!

Zaman zaman açığa düşme riskiniz oldukça yüksektir…

McKinsey size gelip, size danışmalık hizmeti verelim demediğine göre.

Gidip kamuoyuna açıklanmayan bedelle ‘danışmanlık’ anlaşması yapan sizin bakanınız. Bakanınız olmakla kalmıyor aynı zamanda ‘damadınız’. İçinizden, en yakınınız, aileden özel biri ‘damadınız’. Peki şimdi ne olacak? Sizden habersiz anlaşma yapan damadınıza görevi bıraktıracak mısınız? Damat da olsan, Hazine ve Maliyeden sorumlu bakan da olsan; benden habersiz, öyle aklına esen şirketlerle anlaşma yapamazsın. Kiminle ne anlaşma yapacaksan, nasıl kararlar alacaksan ‘önce’ bana soracaksın. Benden izin almadan, benim iznim olmadan kafana göre anlaşma yapamazsın mı, diyeceksiniz? Yoksa damadınız; ben bakan olarak kendi başıma istediğim anlaşmaları yapamayacaksam, bağlı kurum ve kuruluşları yönetemeyeceksem ‘bakan olarak kalmamın’ bir anlamı yok, ben istifa ediyorum mu diyecek.

Tabii bunların hiçbiri olmayacak.

Sorunu aile içinde çözeceksiniz!

Zaten de Türkiye’yi ‘şirket’ gibi yönetmek istiyordunuz. Türkiye’yi aile şirketi gibi gördüğünüze göre; aile içinde çözmüş gibi yapacaksınız…

Bunu yaptınız diyelim. Tam da Türkiye’nin ihtiyacı olan uluslararası finans ve yatırım çevrelerinde ‘güveni’ nasıl tesis edeceksiniz?

Hani, yurtdışı gezilerine para/kredi aramak için değil de yatırımcı aramak için gittiniz ya… Uluslararası yatırımcılara ‘gelin benim ülkeme doğrudan yatırım yapın’ dediniz ya…

Gelin dediğiniz o uluslararası sermaye sahipleri; hukuk, demokrasi, insan hakları, yatırım güvencesi, kuralların değişmezliği/devamlılığı şüpheli, sıkıntılı, biz nasıl yatırım yapalım dedi. Siz de bunların tümünü garanti ettiniz, her türlü güvenceyi verdiniz, onlar da bir an güven duydu ve yatırım yapmaya karar verdi.

Peki şimdi sizin ülkenizde, size en yakın, en güçlü bakanın aldığı kararların bile bir hükmü, geçerliliği yok. Ülkedeki en güçlü bir bakan bile kendi başına karar alamıyorsa biz o ülkeye nasıl yatırım yapalım dediğinde; ne diyeceksiniz? Bana güven gerisini merak etme sen mi?

Anlaşmanın yapıldığı duyurulduğunda, bu şirketin ‘yüksek’ bedellerle danışmanlık hizmeti verdiğini, bu bedelin TL/Dolar ne kadar olduğunu sormuştuk. Ortada bir anlaşma olduğuna, anlaşmanın da tek taraflı iptal edildiğine göre ‘cayma’ bedelinin karşılığı nedir? Vazgeçtim, hadi git dediğinizde herhangi bir tazminata konu olmadan peki, hadi gidiyoruz mu diyecekler?

McKinseyi savunuyor falan değiliz. Böyle gel gitlerle, kararsızlıklarla, meydan okumalarla devlet yönetiminin olmayacağını, ekonomik sorunların çözülmeyeceğini, gelmesini istediğiniz sermayenin gelmeyeceğini söylemeye çalışıyoruz.

Damat bakanın McKinsey’e karşı yapılan eleştirileri ‘Cehalet değilse ihanet’ olarak gördüğüne göre McKinsey’i kovmak nedir?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :