ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MECLİS BUGÜN AÇILIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MECLİS BUGÜN AÇILIYOR

01.10.2018 - 9:56

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- MECLİS BUGÜN AÇILIYOR

 

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 2. Yasama Yılı bugün toplanıyor. Genel Kurul saat 14.00’de son Başbakan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerine hitap edecek.

Kısa süre önce cezaevinden tahliye olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu Genel Kurulda yemin edecek.

İlk kez, geleneksel hale gelen Meclis yasama yılı açılış resepsiyonu tasarruf gerekçesi ile verilmeyecek.

Son 10 yıldır, hele İsmail Kahraman’ın iki döneminde lüks iftarlar, lüks yemekli toplantılar ve bitmeyen yıkım, inşaat, tadilat bakım onarım masraftan sayılmıyor ama açılış resepsiyonu tasarruf gerekçesi ile yapılmıyor; alkol servisini kaldıralı zaten çok oldu, döner pilavlı resepsiyon masraf gerekçesi ile iptal…

Neyse. Gelelim yeni döneme.

24 Haziran’da başlayan yeni dönem şimdi başlayacak. Meclis güçlü olsun diye sayı 600’e çıkarıldı. Yürütme artık yasamanın içinden çıkmıyor. Yürütme; bakanların artık Meclis’e gelme zorunluluğu olmadığı için bakanların oturduğu koltuklar kaldırıldı. Komisyonun oturacağı koltuklar yerinde. 600 kişinin oturabileceği oturma düzeni sağlandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte, Anayasa gereği zorunlu teknik değişiklikler yapılacak. Şimdiye kadar var olan sistem yeni sistemin aktörünün kişisel anlayışına göre sürdü. Yeni sistemin savunucu aktörü keyfi olarak var olan sisteme uymadı, sistem kişiye uyduruldu! Değişiklik referandumunda bir yıl içinde uyum yasaları çıkarılacak denildiği halde, bugüne kadar çıkarılmadı.

TBMM içtüzük değişikliği üzerinde bütün partiler anlaştı, partilerin üzerinde anlaştığı gibi çıkarılacak.

Bir görüşe göre Meclis güçlendi. Tabi sayı olarak… Fonksiyonel olarak güçlenip güçlenmediği işleyişle görülecek.

Kurum çalışma kültürünü bürokratik oligarşi, bürokratik dayatma olarak gören anlayış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni dayatmalardan kurtulma olarak görüyor. Sistemi savunanlar ne diyor; önceden bürokratlar kanunu hazırlıyor hükümette tasarı olarak Meclis’e sunuyor, Meclis’te iktidar çoğunluğu olduğu için geldiği gibi çıkıyordu. Yani bürokratik dayatma var diyor. Oysa şimdi, milletvekilleri kanunu hazırlayacak, bürokratik dayatmalar ortadan kalkacak. Kanun teklifini, milletin seçtiği milletvekili verecek.

Şimdiye kadar da milletin seçtiği milletvekillerinden oluşan Meclis içinden çıkan hükümet kanunları ‘Tasarı Teklifi’ olarak Meclis’e sunuyordu. Milletvekilleri de ‘Kanun Teklifi’ olarak Meclis’se verebiliyordu. O zamanki bakanlar, milletvekilleri milletin seçtikleri değil miydi?

Sistemin adı; Türk tipi… Ne olduğu şimdiye kadar belli değil; kervan yolda düzülür…

Belli olan bir şey var o da seçilen bir kişinin her konuda tek başına karar verdiği. Her gün başka bir KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile ülkeyi yönettiği. Şu ana kadar çıkarılan KHK’ların Meclis’e gelmediği, AYM (Anayasa Mahkemesi) ye gitmediği. Gitse AYM hangi yönde karar verecek o da belli değil!

Her konuda yönetme erkine sahip kişi cumhurbaşkanına (sistemin savunucuları başkan diyor) soru bile sorulamıyor. Bir taraftan Meclis güçlendi deniyor ama Meclis’in en önemli görevi olan yazılı sözlü soru önergeleri ile denetleme hakkı yok sayılıyor; milletvekili, cumhurbaşkanına soru soramaz. Sınırsız, sonsuz yetkili cumhurbaşkanı sorulara cevap vermiyor, denetimsiz görev yapıyor.

Yani şu ana kadar ‘hibrid’ yönetim sisteminin işleyişle birlikte uyum ve aksaklıkları zaman içinde uygulamada görülecek.

Meclis’in sorunları çözmesi mi, o iş Meclis’in işi değil! Meclis ‘Kanun’ çıkaracak. Sorunları çözmek ‘kudretli’ yöneticinin işi; o her işi halleder, halledemezse ‘dış güçlere’ havale eder.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :