ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: MUHARREM İNCE’NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNİN ARDINDAN

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: MUHARREM İNCE’NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNİN ARDINDAN

14.06.2018 - 20:30

ERGÜN AYDOĞAN YAZDI: MUHARREM İNCE’NİN DİYARBAKIR MİTİNGİNİN ARDINDAN

Diyarbakır mitingi 84’ncü miting olacak. Diyarbakır her açıdan önemli ‘Diyarbakır Doğu ve Güneydoğunun politik feneri…’ diye bakan. Her iddialı siyasetçinin Diyarbakır ile ilgili söyledikleri, yaptıkları, yapmayı vaat ettikleri bir yer.

İstasyon meydanında ‘Kürt sorunu benim sorunum, bu sorunu ben çözerim, çözemezsem baldıran zehri içerim’ diyen, meydanda Öcalan mektupları okutan, Megri Megri Türküleri söyleyeni de; neler gördü, neler yaşadı Diyarbakır istasyon meydanı…

Tarihi kritik seçime günler kala mitingden bir gün önce gidiyoruz. Uçakta birçok milletvekili var. Yanımızda HDP Batman milletvekili ve Bingöl milletvekilleri var yol boyu gündem siyaset ve seçimler. Bölgede sandık güvenliği adı altında sandık taşıma uygulamasının yaratacağı olumsuzlukları anlattılar. Bu şunun için önemli; iki gün boyunca bölgedeki herkeste buna yönelik ciddi endişe ve kaygı var. Korucusuz köylerin, korucusu olan köylere giderek oy vermeye zorlanması, köylülerin oy vermeye gitmeyeceği endişe hakim.

‘Diyarbakır bölgenin politik feneri’ deniliyor ya tamda öyle, kiminle konuşsanız Ankara’da ki kadar konuya hakim. İnsanlar günlük koşuşturmanın yanında politik sohbetler günün ana konusu. Kendisi içerde olan Selahattin Demirtaş’ın seçim arabası sokaklarda şarkılar eşliğinde dolaşıyor. Afişleri, resimleri Kürt’çe ve Türkçe birçok yerde asılmış.

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ- ERGÜN AYDOĞAN

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :