ERGUN AYDOĞAN YAZDI- SİYASETİN YENİ YÜZÜ: EKREM İMAMOĞLU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- SİYASETİN YENİ YÜZÜ: EKREM İMAMOĞLU

24.05.2019 - 15:46

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- SİYASETİN YENİ YÜZÜ: EKREM İMAMOĞLU

Kenar ilçenin adayı… kimse tanımıyor… tecrübesiz… bizim adayımız tecrübeli, deneyimli diyen, Ekrem İmamoğlu’nu ciddiye almıyormuş gibi davranan R.T.Erdoğan durumun ciddiyetini anlamış, mahalle mahalle miting yapacağım diyerek kendisini ortaya koyuyor.

Durumun ciddiyetinin o kadar farkına varmış ki, Ekrem İmamoğlu’nun adını telaffuz etmeyin, CHP’nin adayı deyin uyarısıyla örgütüne talimat verme noktasına gelmiş!

O kadar ki Türkiye’nin her yerinde, herkesin ağzına düşen ‘Her Şey Güzel Olacak’ sloganına bile tahammül edilemez olmuş.

Ne yani, her şey kötü mü olsun!

İstiklal caddesinde R.T.Erdoğan’a sokaktaki vatandaşın ‘Her Şey Güzel Olacak’ sözüne karşılık olarak ‘Daha Güzel Olacak’ cevabını veriyor. Demek istenen evet şu anda durum kötü ‘Daha Güzel Olacak’. Şu andaki kötü durumun sorumlusu kim?

Ekrem İmamoğlu başlangıçtaki algının aksine, halkla doğrudan ilişki kurmak için mahalle mahalle dolaşması, semt pazarlarında halkla bir araya gelmesi, halkın dilinde mesaj vermesi, pozitif diyaloglar kurması, tahriklere kapılmaması, gerginlik yaratan üslup yerine sade bir üslupla sükunet içeren tavırları, genel politik söylemler yerine yerel, kent sorunlarına dönük mesajlar vermesi sadece CHP seçmeninin değil tüm seçmenlerin dikkatini çekti.

Olmaz denilen oldu, İstanbul’da seçimi kazandı.

Seçim akşamından itibaren seçim sonuçlarının elinde olduğuna yönelik mesajlarıyla sabaha kadar sayısız kez yaptığı açıklamalarla ‘sandıkta kazansak bile, masa başında kaybediyoruz’ anlayışını yıkan bir strateji izleyerek tüm Türkiye’nin takdir, beğenisi ile birlikte güvenini kazanmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun yola çıkarken kendisine yönelik eleştirilere karşı ‘beni tanıdıkça seveceksiniz’ dediği gibi Türkiye Ekrem İmamoğlu’nu tanıdıkça seviyor… başlangıçtaki tanınma oranının düşüklüğü ‘avantaja’ dönüşüyor. Tanıdıkça kaybolan umutlar yeşeriyor; galiba bu defa olacak umdu, güveni her geçen gün artıyor.

Yolculuk bitmedi devam ediyor!

Seçim kazanıldı ama ‘beklenen’ oldu, AKP ve MHP’nin talebiyle YSK tarafından iptal edildi!

İptal kararından sonra da bütün tahriklerin, kışkırtmaların aksine sükunete davet eden tavırları ve davranışlarıyla seçim çalışmaları aralıksız sürüyor.

Ramazan ayı münasebetiyle her gün bir evde iftarlara katılarak mesajlarını topluma iletiyor. Ekrem İmamoğlu’nun gittiği her yerde doğal kalabalıklar, mitingler oluşuyor. İstanbul, İstanbul’dan ibaret olmadığı için Türkiye’nin her yerinden destek mesajları geliyor. Bağışlar yapılıyor, Türkiye’nin her yerinde halk uzun bağış kuyrukları oluşturuyor.

İstanbul’un kalabalık nüfusuna yeni kalabalıklar eklenecek. Sadece Devlet Bahçeli’nin hemşeri dayanışması organizasyonu görevlendirmesi değil.

İnsanlar kendiliğinden destek, çalışma grupları oluşturuyor, gönüllüler kadrosu hızla büyüyor.

Dün Diyarbakır’dan iş insanı bir dostumuz aradı, diyor ki; çağrı, davet falan beklemiyoruz önümüzdeki günlerde belli sayıdaki iş insanları ile birlikte İstanbul’a karargah kuracağız, hemşerilerimize ulaşacağız, elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz Ekrem İmamoğlu’nu tanımayız ama onun kazanması için gerekeni yapacağız çünkü Ekrem İmamoğlu kazanırsa demokrasi kazanacak, Türkiye kazanacak diyor.

Türkiye’de vicdanlar harekete geçmiş, gönüller Ekrem İmamoğlu için çarpıyor. Herkesin ortak kanaati bu seçim sadece Ekrem’in seçimi değil; Türkiye’nin seçimi…

Bunun önünde durulabilir mi, kolay değil.

Bu siyasi dalga Türkiye’yi yeni bir döneme taşıyacak, anlaşılan o.

Bunu da Erdoğan İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmek yerine İstanbul’u yeniden alma ısrarı ile yeni bir dönemin önünü açmış, İstanbul ısrarı ile Türkiye’yi yönetmekten vazgeçmiştir.

Her şey Ekrem İmamoğlu’nun lehine işliyor. CNN TÜRK Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında; sözünün sıkça kesilmesi, konuşturulmaması, programın yukarıdan gelen talimatla planlanan saatten önce kesilmesi… YSK’nın günlerdir beklenen ‘Gerekçeli Kararı’nın iddia edilen ‘çaldılar’ suçlamalarını havada bırakacak şekilde, kamuoyunu iknada uzak, itiraz eden AKP’nin başvuru dilekçesi ile doldurulan 250 sayfalık ‘Gerekçesiz gerekçeli kararı’… bütün gelişmeler Ekrem İmamoğlu’ndan yana.

Dikkat edilmesi gereken İstanbul seçimini aşan söylemlerden uzak durulması ve CHP adına ilgili ilgisiz kişilerin kamuoyunda yanlış algıya yol açacak çıkışlardan uzak durması, TV’lerde sürece zarar verecek konuşmaların yapılmaması.

Aman dikkat…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :