ERGUN AYDOĞAN YAZDI- TÜRKİYE’DE SOSYAL DEVLET ÇÖKTÜ MÜ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- TÜRKİYE’DE SOSYAL DEVLET ÇÖKTÜ MÜ?

07.04.2020 - 12:13

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- TÜRKİYE’DE SOSYAL DEVLET ÇÖKTÜ MÜ?

 

Devlet bugünler için var…

Evet yaşanan yüzyılın krizi, kolay bir süreç değil. Yaşanan bu devasa kriz karşısında dünyada sonsuz liberalizmle anılan ABD, kapitalizmin ‘Kabesi’ diye adlandırılan İngiltere bile ‘sosyal devlet’ olmayı hatırladı. Krizden etkilenen yığınlarla ilgili her gün yeni ekonomik paketler açıklıyorlar. Devletler krizi önlemek, aşmak adına sayısız tedbirler alıyor.

Kanada, Almanya, Fransa ve diğer ülkeleri söylemeye bile gerek yok. Her biri vatandaşına ‘siz parayı düşünmeyin, parayı bulmak bizim işimiz’ diyor.

Ha Türkiye’de de paket açıklanmıyor değil ama açıklanan paket sadra şifa olacak paket değil. Günü kurtarma paketi! Ayrıca ilan edilen desteklere ulaşabilmek hiç kolay değil!

Aman evden çıkmayın deniyor ama evde ne yiyip ne içeceksin diye soran yok! Kiralar, faturalar nasıl ödenecek; kapatma ve kesme işlemleri başladı bile.

Kimse işten çıkarılmasın deniyor ama işçi çalıştıranlar kapanan işyerleri sonrası çalışanlara nasıl maaş verecek soran yok. Kısa çalışma ödenek müracaatları başvurudan 60 gün sonra cevap verilecek.

KOBİ’ler nasıl ayakta duracak, duran sanayi nasıl harekete edecek.

Maskeyi kimin takacağına en sonunda karar verildi; dışarı çıkan herkesin maske takması zorunlu oldu.

Maske, maske yok? Maske karaborsaya düştü! Kim kaça tutturabilirse tutturabildiği fiyata satıyordu. Halka yardım etmek isteyen CHP’li belediyeler tüm engellemelere rağmen halka, toplu ulaşım yerlerinde, Pazar yerlerinde ücretsiz maske dağıtıyor.

Yardım ve bağış toplamaları engellense bile farklı yollardan halka nakdi ve gıda paketleri ulaştırmaya devam ediyor.

Bu arada DEVLET NE Mİ YAPIYOR?

Ticaret Bakanı önce maske tanzim satışlarımız başlayacak açıklamasını yapıyor. Bakıyor ki, CHP’li belediyeler ücretsiz dağıtıyor hemen açıklamayı değiştiriyor PTT AVM’ye başvuru yapan vatandaşlar alabilecek dedi.

Sonra Cumhurbaşkanlığı amblemli duyurularla, değerli vatandaşlarımız başlığıyla, cumhurbaşkanı talimatıyla, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın almış odluğu karar istinaden; online ortamda maske.ePttAVM.com üzerinden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske sağlanacaktır. Maske temin etmek isteyen aile üyeleri form dolduracak. Ücretsiz maske temini 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki vatandaşları kapsamamaktadır.

Vatandaşların her hafta bir paket maske (5 adet) alma hakkı bulunmaktadır. Maskeler, PTT Kargo ile ücretsiz olarak taşınacaktır.
Aman ne büyük hizmet! 4 saatten fazla kullanmayın denilen 10 kuruşluk maske 7 günde 5 adet. Bırakınız 4 saat kullanmayı günde bir maske bile değil. Cumhurbaşkanı talimat vermese vatandaş 10 kuruşluk maskeye bile ulaşamayacak. Zaten bu sistemle her vatandaşın maskeye ulaşması çok kolay değil; kırsaldaki vatandaş nasıl form dolduracak, nasıl başvuru yapacak! Yoğun başvurudan PTT’nin sitesi çökmüş.

Cumhurbaşkanı basın toplantısıyla maskelerin kesinlikle parayla satılmayacağı duyurdu.

HANİ SOSYAL YARDIM AKP’NİN İŞİYDİ!

AKP’den çok önce FAKFUK FON denilen sistemle popüler olan, anayasanın temel prensibi ‘sosyal devlet’ sanki AKP icat etmiş gibi, yıllarca AKP giderse sosyal yardımlar durur, bugün aldığınız sosyal yardımları alamazsınız korkusu salındı. Yapılan soysal yardımlar devlet eliyle değil sanki AKP kendisinden veriyormuş gibi propaganda yaptılar. Bunun üzerinden seçimler kazanıldı. Gelinen noktada 10 kuruşluk maske bile dağıtılamadı.

CHP’li belediyeler sosyal yardım nasıl yapılırmış topluma gösteriyor; devlette onları takip etmekte zorlanıyor.

İtibardan tasarruf olmaz diye memleketin her yerine saray yapanlar… Onlarca uçak filoları, binlerce makam araç filoları kuranlar…

Cebimizden tek kuruş çıkmıyor diyerek ödeme garantili köprü, yol, havaalanı yapanlar… Var olan hastaneleri kapatıp hasta garantili şehir hastanesi yapanlar…

Devleti yardıma muhtaç hale getirdi.

Şimdi her gün TV’lerde 8119’a kısa mesajla 10TL yardım yapın duyuruları devletin itibarına katkı mı yapıyor?

Şu ana kadar kendi vatandaşından yardım toplayan ülke yok. Bu vatandaştan toplanacak yardımlarla ihtiyaç sahiplerine, işini kaybedenlere, işyerini ayakta tutması için yapılacak yardımlarla devletin itibarı yükselmiş mi olacak?

Hani bizi kıskanan ülkeler vardı ya, şimdi onlar bizi yine bak ne kadar yardım topladı diye kıskanacak mı?

Ne dersiniz? AKP sosyal devlet efsanesini de mi bitirdi?

İHTİYACE BİNAEN ATATÜRK’Ü HATIRLIYOR OLSANIZ DA İYİDİR

Normal zamanda iki ayyaş! Özel günlerde bile hatırlamaz, anmazsınız. Ne zaman başınız sıkışsa, toplumsal desteğe ihtiyacınız olsa; en büyük Atatürkçü siz olursunuz! Öyle bile olsa iyidir! Ama samimiyetinize kim ne kadar inanır onu bilemeyiz.

Şimdi de yardım toplamayı 1921’de Atatürk’ün aldığı Tekalif-i Milli-ye kararları ile meşrulaştırılmaya çalışılması yönetenlerin çaresizliğidir.

Elbette milletler zor zamanlarda yardım ve dayanışmayı en süt seviyeye çıkarırlar. Ama şartlar aynı değildir. Önce şuna karar verelim; bugünkü şartlar 1921’deki kadar kötü mü?

Devlet o gün olduğu kadar çaresiz mi?

Şartlar aynı şartlar değil. O gün ülke işgal altında, savaş halindeydi… Henüz devlet yok, hükümet yok, bütçe yoktu. Ekonomi; sanayi, üretim diye bir şey yoktu. Tarım makineli üretime geçmemiş, insan gücüyle ilkel şartlarda yapılıyordu.

Yardım şartlı, geri verilmek üzere toplanmış ve daha sonra sahiplerine iade edilmişti.

Bugünde o günkü kadar zor durumda isek bilelim ama biz dünyanın bizi kıskandığı ülke, IMF’ye yardım yapacak kadar güçlü ülke olarak biliyorduk!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :