ERGÜN AYDOĞAN YAZDI-YENİ DÖNEM TÜRKİYE; AİLE ŞİRKET

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI-YENİ DÖNEM TÜRKİYE; AİLE ŞİRKET

13.07.2018 - 18:00

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI-YENİ DÖNEM TÜRKİYE; AİLE ŞİRKET

16 Nisan referandumu ile ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adı ile başlayan süreç 24 Haziran seçimleri ile nihayete erdi. Artık bu ismin bir anlamı kalmadı; gazetecinin size ne diye hitap edelim ‘Başkan mı, cumhurbaşkanı mı’ sorusuna Erdoğan; Başkan diyebilirsiniz cevabını veriyor. Sistemin; Başkanlık sistemi olduğu rahatça söylenir hale geldi. Ve dikkat edin iktidara yakın bütün kalemşorlar cumhurbaşkanı değil, ‘Başkan’ diye yazıyor.

İster başkanlık… ister saltanat… ister tek adam veya; biz ülkeyi şirket gibi yönetmek istiyoruz anlayışının gereği, şirket patronu ama rahatlıkla aile şirketi diyebilirsiniz!

Nasıl mı? Bakalım…

İlk işaret seçimler kazanıldıktan sonra balkon konuşmasıyla ortaya çıktı. Şimdiye kadar yapılan balkon konuşmalarında yanında beraber siyaset yaptığı, beraber yola çıktığı, değişmekle birlikte siyasi kadrolar vardı. Son balkon konuşmasında sadece; Emine hanım vardı. Yani artık; ben ve ailem… siyasi aktörlerin bir önemi yok, ben kimi işaret edersem siyasi aktörler gelir gider. Ben ve ailem dışında hiç kimsenin önemi yoktur!

Aile TBMM’de yapılan ‘yemin merasiminde’ de kendini gösterdi. İlk defa ‘yemin merasimine’ eşi, çocukları, gelini, damadı ve torunları ilk kez Meclis’e gelerek yemin törenini izlediler. Çoluk çocuk, ailecek millet bahçesinde yuvarlanın diyenler, kendi çoluk çocuğunu Meclis’e törenine getirdi.

Seçim öncesi yaşanan ekonomideki daralma, kriz. Seçimlerden sonra yeni oluşacak siyasi anlayış, kadro ve politikalarla rahatlama beklentisi; açıklanan ‘Bakanlıklarla’ umudun yerini karamsarlığa bıraktı. Bazı iyi niyetli çevrelerin kapsayıcı bir kabine beklentisi ile dile getirilen isimler yerine çekirdek aile, aile yakınlarından oluşan isimlerle umutlar umutsuzluğa dönüştü.

Hazine ve Maliye emin ellerde! Ekonomin tek elde toplanması için birleştirilen ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına damat Berat Albayrak getirildi. Atayan açısından tamam sorun yok; artık istenildiği gibi harcamalar yapılabilir de, piyasalar ve özellikle dış piyasalar bu kararı negatif olarak yorumladı. Dış finansal piyasalar, Türkiye artık Erdoğan’ın hanedanlık döneminde diye yorumladı. Bunun piyasalara yansımaları ise tabi ki olumsuz…

 

ERGÜN AYDOĞAN’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

YENİ DÖNEM TÜRKİYE; AİLE ŞİRKET- ERGÜN AYDOĞAN

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :