ERGUN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER SEÇİM OLMANIN ÖTESİNDE NEYİ İFADE EDİYOR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGUN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER SEÇİM OLMANIN ÖTESİNDE NEYİ İFADE EDİYOR?

07.12.2018 - 9:39

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGUN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER SEÇİM OLMANIN ÖTESİNDE NEYİ İFADE EDİYOR?
İktidar değişimlerinde ekonomideki yaşanan olumlu veya olumsuz gelişmelerin seçimler üzerinde doğrudan etkisi olduğu bilinir. Genelde köklü-sarsıcı siyasal değişimlerin altında ekonomik krizlerin, bireyin yaşamındaki olumlu-olumsuz değişimlerin belirleyici olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.
Bu dönemde de Türkiye, ekonomik olarak ciddi bir kriz sürecinde. Yönetenler istediği kadar adına kriz demesin ama ekonomik daralmanın krize doğru yol aldığını en iyi onlar biliyor. Ve alınan tedbirlerin bazıları kalıcı tedbirler yerine palyatif tedbirler de olsa Türkiye derin bir ekonomik kriz sürecinin içine doğru sürüklendiğini.
Yapılacaklar belli, bütün iktisat otoriteleri her gün dile getiriyor, yazıyor; yapısal reformlar biran önce yapılmalı diyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; neymiş sürekli tekrar edilen yapısal reformlar diyerek uzak duruyor. O da yapısal reformların ne olduğunu, yapılması gerekenleri gayet iyi biliyor ama yapmaz, yapamazlar. Neyse konumuz ekonomide yaşanan olumsuzlukların siyasete yansıması; ekonomik tablo ile ilgili ayrı bir yazı yazarız…
Seçimlerde yaşanacak köklü-sarsıcı iktidar aleyhine yaşanacak bir değişikliğin en önemli sebebi ekonomik sebepler; ekonomideki daralma, enflasyon, işsizlik… olacaktır.
Devlet Bahçeli diyor ya; Ankara, İstanbul ve bazı yerler kaybedilirse sistem sorgulanır.
Muhalefette biliyor ki; bu seçimlerde alacağı sonuç hem gelecekte iktidar yolunu açacak, Devlet Bahçeli’nin dediği gibi ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ denilen başkanlık veya tek adam sistemini değiştirebilmek için güç elde edecek. Ama daha önemlisi özellikle CHP, parti içindeki tartışmaların önünü kesecek bir sonuç arayışında.
İYİ Parti ise yerelde alacağı sonuç ile parti olarak kalıcı olup olamayacağını görecek.
Ya iktidar? Onun için daha önemli. O da biliyor ki, nasıl kendi iktidarının önünü 1994 yerel seçimlerinde alınan sonuçlar belirleyici olmuşsa, bu seçimlerde alınacağı sonuçların da geleceğini belirleyeceğini biliyor.
O nedenle bütçenin taşıyıp taşıyamayacağına bakmadan açabildiği kadar kesenin-bütçenin ağzını açacak. Dağıtabildiği kadar dağıtacak. Vaatlerin sonu olmayacak. Seçimlerden sonra yaşanacak sıkıntılar mı, onlara da o zaman bakılacak. Hani demiş ya; ya eşek ölür, ya padişah ölür, ya ben ölürüm, eşeğin konuşup konuşmayacağına o zaman bakarız gibi…
VAZGEÇİLMEZLER-YERİ DOLDURULAMAZLAR
Partilerin adayları mı? sanki onların nereden olduğu çok önemli değil gibi…
Hani ideolojiler bitti deniyor ya… ideoloji dönemleri sona erdi deniyor ya…
Herkes her partiden aday olabilirmiş gibi bir algı oluştu. Hani öyle keskin partililik yok.
Partiler daha önce hangi partide olduğuna bakmaksızın, eğer bir seçim bölgesinde o isim biraz etkili ise, partili olmasa bile partisinden aday göstermek istiyor, teklif götürüyor.
Aday olmak isteyenler mi? orada durum daha esnek! Kendisinde biraz cevher gören, her parti ile temasa geçebiliyor. Çünkü o hizmet aşkı ile yanıyor! Diyelim ki yıllarca görev yaptığı partisi ile bir şekilde ters-ayrı düştü sorun değil, hemen başka bir parti ile temasa geçiyor veya o parti bunun yaptığı hizmetlerden mest oluyor; gel bizim partiden hizmetlerini sürdür, biz ve toplum senin hizmetlerinize meftunuz…
Oy verecek seçmen mi, seçmen omurgasız! Canım, hizmet kahramanı nereye seçmen oraya!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :