ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR

04.12.2018 - 13:39

Ergun Aydoğan

Ergun Aydoğan

yazarın tüm yazıları
ERGÜN AYDOĞAN YAZDI- YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR
Yerel seçimlerle ilgili neden yazı yazmıyorsun…?
Yerel seçimler, adaylıklarla ilgili yazılar yazıyoruz aslında. Ama kastedilen Balıkesir…
Balıkesir ile ilgili yazmayacak mısın, yazmaz olur muyuz, elbette yazacağız, hem de yazacağımız çok yazılar olacak.
Öncelikle Balıkesir bizim ilimiz, doğup büyüdüğümüz, yıllarca siyaset yaptığımız, her tarafında ayak izlerimizin olduğu; gözbebeğimiz… Tarafız, CHP’li olarak CHP’nin kazanmasını, kenti CHP’nin yönetmesini isteriz. Ama esas tarafımız kentin sorunlarının çözülmesi, gelişmesi, yaşanabilir kentler arasından en birincisi olması taraftarıyız. Bunların olabilmesi içinde parti farkı gözetmeyiz. Kent halkımızın görev verdiğine; parti farkı gözetmeden, rozetine bakmadan en üst düzeyde katkı sunarız, sunacağız.
Adaylıklar bir netleşsin istedik. E adaylıklar da netleşti sayılır o zaman genel bir değerlendirme ile başlayalım; açıklanan adaylar ve seçim süreci.
CHP Genel Başkanının her ortamda Balıkesir’i alınacak iller içinde sayınca doğal olarak her ortamda; Balıkesir ne olacak sorusuna muhatap kaldık/kalıyoruz.
CHP’nin adayı çok önceden belli gibiydi, sürpriz yaşanmadı milletvekili Ahmet Akın’ın adaylığı bütün partilerden önce ilan edildi.
AKP’nin adayı, AKP açısından olabilecek en iyi aday Karesi İlçe Başkanı; Yücel Yılmaz.
İYİ partinin başkan adayı milletvekili İsmail Ok oldu.
MHP’nin adayı henüz belli değil; belki ittifak gereği aday çıkarmayacak!
Ahmet Akın, 2015 seçimlerinden itibaren hedefini belediye başkanlığı olarak koymuş, çalışmalarını bu yönde oluşturmuş, ilişkilerini buna göre planlamış, kamuoyu üzerinde pozitif bir algı oluşturmuş genç, dinamik bir siyasetçi. Genel başkanı Balıkesir’i alacağına inandırmış. Şimdi sıra kent halkını inandırmakta…
Olabilir mi, olabilir. İhtimal var mı, var. Ama tek başına bugüne kadar yapılan altyapı çalışmaları, adayın yarattığı olumlu rüzgar yeterli olur mu, olmaz. Genel konjonktürle birlikte yönetilen 5 belediye; Bandırma, Edremit, Ayvalık, Erdek, Manyas’ın korunması, merkezde en azından Karesi veya Altıeylül bir ilçenin alınması ve üzerine daha önce yönetilmiş; Burhaniye, Sındırgı, Susurluk, Balya gibi ilçelerinde alınması gerekir.
Burhaniye, Manyas, Havran ve Balya dışında ilçe adayları henüz belli değil. Manyas’ta mevcut belediye başkanı tekrar aday, diğerleri daha önce CHP’nin yönettiği ilçeler.
Burhaniye adayı tecrübeli bir siyasetçi, 22’nci dönem milletvekili Ali Kemal Deveciler. Burhaniye, önceki seçimi tartışmak, hesaplaşmak yerine adayın etrafında kenetlenmeli; Kemal bey de tartışmaların dışında kalarak, tecrübesi ile ağabeylik yaparsa Burhaniye’nin kazanılması zor olmaz, Büyükşehirin kazanılmasını kolaylaştırır.
Balıkesir, AKP’nin sıkıntı yaşadığı illerden birisiydi. İlde güçlü bir siyasi figür olan Edip Uğur görevden alınmış, görevden alınma süreci biraz sancılı olmuş; tüm Türkiye’de iz bırakan bir istifa süreciyle gündeme gelen bir il olmuştu Balıkesir. Edip Uğur görevden alındıktan sonra yerine, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu getirildi. Doğal olarak Zekai Kafaoğlu’da Büyükşehir adayı idi. Seveni, destekleyeni, sevmeyeni, karşı olanı vardı. İl başkanı Hasan Demiraslan’da adaylığı en çok isteyenlerdendi. Başka adaylık için adı geçen, kulis yapanlarda vardı ama AKP karar vericisi kendileri açısından olabilecek en iyi adayı ilan etti. O adaylık sürecindeki rekabet, parti içi yarış, çalışmalara, sonuca ne kadar yansır o zaman içinde görülecek. Kırgınlıklar, burukluklar sandığa yansır mı? AKP lider partisi, karar verildi tamam, hiçbir şey olmaz! denilemez. Çok şey olur…
Yücel Yılmaz’ın bir tanınmışlığı var. Liderin rüzgarı var, ama bir o kadar da yılların yıpranmışlığı, eskimişliği yanında genel olarak ekonomide yaşanan sıkıntıların Balıkesir seçmenine yansımaları var. Son zamanlarda moda sözcük haline gelen Konkordato listesinde olan KOBİ ve yatırımcıları olan bir il Balıkesir’de mutlaka seçim sonuçlarına yansımaları olacaktır, olabilir.
İYİ Parti adayı İsmail Ok Genel Başkan Meral Akşener tarafından ilan edildi. İsmail Ok, Balıkesir Büyükşehir olmadan önce 2009-2014 belediye başkanlığı yapmış bir isim. MHP’den milletvekili seçilip İYİ Partiye geçen, parti kurucularından ve son seçimde İYİ partiden milletvekili seçilmiş tanınan, bilinen bir isim. CHP ve İYİ parti arasında ittifak-işbirliği görüşmeleri devam ettiği süreçte CHP’nin Balıkesir adayını açıklamasından rahatsız olmuş, rahatsızlığını da yüksek sesle kamuoyuyla paylaşmış bir aday.
Mevcut veriler üzerinden bakıldığında İYİ partinin tek başına Balıkesir de seçim kazanma ihtimali yok denecek kadar az.
İttifak yapılacak iller arasında Balıkesir olmadığına göre her parti kendi kazanma mücadelesini sürdürecek. 2009’da İsmail Ok’a oy verip bu seçimde aday olmamasını arzu eden CHP seçmenlerinin aksine İsmail Ok’un adaylığı CHP için bir şans olabilir.
Seçim sonuçları üzerinde partilerin ilçelerde belirleyeceği adaylar, yapacakları çalışmalar, kampanyalar, yaratacakları gelecek viyonu, inandırıcılıkları ve tabi ki genel siyasetteki ve ekonomideki yaşananlar sonuçlar üzerinde bire bir etkili olacaktır. Gelecek vizyonunu en iyi kim koyarsa, kentin sorunlarının çözüleceği, yarının bugünden daha iyi olacağını, yaşanabilir kenti yaratacağını kim daha iyi anlatırsa tercihte/seçilmede öne çıkacaktır.
Balıkesir bugün için çok önemli, gelecekte önemi daha da artacak illerden. Bütün partilerin almak istediği bir il olan, Balıkesir’i alan parti önemli bir ili almış olacak.
 
 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :