ERİCH FROMM: BÜTÜN AĞIR PSİKOLOJİK HASTALIKLARIN TEMELİNDE NARSİZM YATAR.

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » ERİCH FROMM: BÜTÜN AĞIR PSİKOLOJİK HASTALIKLARIN TEMELİNDE NARSİZM YATAR.

21.11.2018 - 17:54

ERİCH FROMM: BÜTÜN AĞIR PSİKOLOJİK HASTALIKLARIN TEMELİNDE NARSİZM YATAR.

ERİCH FROMM’DAN 21 DÜŞÜNDÜRÜCÜ ALINTI

Erich Fromm, Almanya doğumlu Amerikalı psikanalist, sosyolog ve filozof. Frankfurt Okulu ve okulun genel yaklaşım biçimi olan “eleştirel teori” için yaptığı katkılarla da tanınmaktadır. İnsan ve toplum üzerine sadece psikolojik çerçeveden değil, sosyolojik ve ekonomik çerçevelerden de yaklaşarak, direkt ve yapıcı eleştirilerde bulunan, sorunları göstermesinin yanında, genelde diğerlerinden farklı olarak pragmatik çözüm yollarıda sunan, psikolog yazardır. Modern insanın ve modern hayatın eksikliklerini iyi analiz edebilmiş bir yazar olarak cöne çıkar.

Aynı zamanda Freud’un öğrencisi de olan bu çok yönlü psikolog, düşünür ve yazarın çok sayıda eseri ve bu eserlerde bize söylediği, anlamları zaman geçtikçe çok daha iyi anlaşılan derin sözleri vardır. Modern hayattan, sevgiye, insanın dürtülerinden, kendinden bile sakladığı sırlarına kadar geniş bir çerçevede çok doğru noktalara parmak basan Erich Fromm’dan mutlaka bilinmesi gereken 21 sözü sizler için bir araya getirdik.

1. SEVGİ BİR ETKİNLİKTİR, EDİLGEN BİR OLAY DEĞİLDİR, BİR ŞEYİN İÇİNDE OLMAKTIR, BİR ŞEYE KAPILMAK DEĞİLDİR. SEVGİNİN ETKİN ÖZELLİĞİ, EN GENEL BİÇİMDE ŞÖYLE TANIMLANABİLİR: SEVGİ; KENDİNDEN BİR ŞEYLER VERMEKTİR, KARŞINDAKİNDEN ALMAK DEĞİL.

fromm sevgi

2. GERÇEK SEVGİ, SONUNDA AYRILIK VAR GİBİ GÖRÜNSE BİLE, İNSANIN SEVDİĞİ KİŞİYİ MUTLU OLACAĞI YERE DOĞRU UĞURLAMAKTAN ÇEKİNMEMESİDİR. EĞER KİŞİ SEVDİĞİNİ UĞURLAMAKTAN ÇEKİNİR VE SAHİPLENMEYE KALKARSA, KENDİNE HİZMET ETMİŞ OLUR.

fromm ayrılmak uğurlamak

3. AÇGÖZLÜLÜK İÇSEL BİR BOŞLUĞUN SONUCUDUR.

fromm açgözlülük

4. BÜTÜN AĞIR PSİKOLOJİK HASTALIKLARIN TEMELİNDE NARSİZM YATAR.

fromm narsist

5. GÜÇ, İNSANLARIN ÇOĞUNA TÜM ŞEYLERİN EN GERÇEĞİ OLARAK GÖRÜNDÜĞÜ HALDE, İNSANLIK TARİHİ ONUN TÜM İNSANİ BAŞARILAR İÇİNDE EN GEÇİCİ OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR.

fromm güç

6. PSİKİYATRİ BAZI KİMSELERİN AKILLARINI KAÇIRMA NEDENLERİYLE İLGİLENİR AMA ASIL SORUN, İNSANLARIN ÇOĞUNLUĞUNUN NEDEN AKILLARINI KAÇIRMADIĞIDIR.

fromm delirmek

7. İNSANIN YAŞAMDAKİ ANA GÖREVİ KENDİSİNİ DOĞURMAK, OLMA POTANSİYELİNE SAHİP OLDUĞU ŞEYİ OLMAKTIR. ÇABASININ EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜ, KENDİ ÖZ KİŞİLİĞİDİR.

fromm kendini doğurmak

8. DERİN VE İHTİRASLI SEV! KALBİN KIRILABİLİR AMA HAYATI DOLU DOLU YAŞAMANIN TEK YOLUDUR.

fromm ihtiraslı sevmek

9. HER İNSAN MUTLU OLAMAZ… ÇÜNKÜ; GEREĞİNDEN FAZLA ÖZLER DÜNÜ, HAK ETTİĞİNDEN FAZLA DÜŞÜNÜR YARINI; VE HİÇ HAK ETMEDİĞİ KADAR BİLİNÇSİZCE YAŞAR BUGÜNÜ. HER İNSAN MUTLU OLAMAZ. ÇÜNKÜ; GEREĞİNDEN FAZLA ÖZLER HAYATINDAN ÇIKANLARI. HAK ETTİĞİNDEN DAHA BÜYÜK UMUTLA BEKLER HAYATINA GİRECEKLERİ VE ASLA GÖREMEZ YANI BAŞINDAKİLERİ.

fromm mutlu olamaz

10. DİRENME GÜCÜ, DÜNYA EVET SÖZCÜĞÜNÜ DUYMAK İSTEDİĞİNDE HAYIR DİYEBİLME YETİSİDİR.

fromm hayır dmek

11. İYİLEŞMENİN İLK ŞARTLARINDAN BİRİSİ DE; KİŞİNİN ŞAŞIRARAK KENDİ BİLMEDİĞİ YÖNLERİNİ TANIMASIDIR.

fromm iyi hissetmek

12. GERÇEK HİÇBİR ZAMAN ŞİDDET TARAFINDAN ÇÜRÜTÜLEMEZ.

fromm şiddet

13. İNSANIN İNSANA KATTIĞI ANLAM DIŞINDA YAŞAMIN HİÇBİR ANLAMI YOKTUR. İNSAN BAŞKALARINA YARDIM ETMEDİĞİ SÜRECE YAPAYALNIZDIR.

fromm başkalarına yardım etmek

14. TOPLUMA LÜZUMSUZ BİLGİLER VERİRSENİZ, GEREKSİZ BİR KALABALIK OLUŞUR…

fromm gereksiz kalabalık

15. DÜŞÜNMEK GÜNAH İŞLEMEYE BENZER, İNSAN ONUN ZEVKİNİ BİR KEZ TATTI MI ARTIK ONDAN BİR DAHA VAZGEÇEMEZ.

fromm düşünmek

16. ANLAŞILAN ŞU Kİ, ORTALAMA İNSAN İÇİN BÜYÜK BİR GRUBA AİT OLMAMANIN HİSSİ KADAR DAYANILMAZ BİR HİS YOK.

fromm sürü

17. BİLMEK VE HALA BİLMEDİĞİMİZİ DÜŞÜNMEK EN YÜCE MARİFETTİR. BİLMEMEK VE BUNA RAĞMEN BİLDİĞİMİZİ DÜŞÜNMEK BİR HASTALIKTIR.

fromm cehalet

18. MİLYONLARCA İNSANIN AYNI KÖTÜLÜKLERİ PAYLAŞMASI O KÖTÜLÜKLERİ ERDEME DÖNÜŞTÜRMEZ; AYNI HATALARI YAPMALARI, O HATALARI DOĞRU KILMAZ.

fromm sinekler yanılıyor olamaz

19. MUTLULUK TANRILARIN BİR HEDİYESİ OLMAYIP İNSANIN İÇSEL ÜRETKENLİĞİNİN BİR BAŞARISIDIR.

fromm mutluluk içten gelir

20. BİR ŞEYİ YAPAMAYACAĞIMA İNANIRSAM, YAPAMAM. AMA YAPABİLECEĞİME İNANDIĞIMDA, BAŞLANGIÇTA BUNA GÜCÜM OLMASA BİLE BU GÜCÜ ELDE EDERİM.

fromm yapacağına inan

21. GEÇMİŞİN TEHLİKELERİNDEN BİRİ KÖLE OLMAKTI, GELECEĞİN Kİ ROBOT OLMAKTIR.

fromm robot

 

 

KAYNAK:  LİSTELİST

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :