23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

ERKAN BAŞ: AKŞENER’İN MASADAN KALKMA SÜRECİNDE, CHP SAĞ DUYULU DAVRANDI, KRİZİ AŞMA İRADESİNİ ORTAYA KOYDU VE AŞILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERKAN BAŞ: AKŞENER’İN MASADAN KALKMA SÜRECİNDE, CHP SAĞ DUYULU DAVRANDI, KRİZİ AŞMA İRADESİNİ ORTAYA KOYDU VE AŞILDI

Eklenme : 13.03.2023 - 9:53

ERKAN BAŞ: AKŞENER’İN MASADAN KALKMA SÜRECİNDE, CHP SAĞ DUYULU DAVRANDI, KRİZİ AŞMA İRADESİNİ ORTAYA KOYDU VE AŞILDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Baş, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın desteklemesi durumunda seçimlerin kazanılacağından emin olduğunu belirterek “İkinci turda da oy verebileceğimiz adaya ilk turda oyu verelim, bu işi bitirelim. İlk turda tek adayla yüzde 60’lara varan, yüzde 70’leri hedefleyen ağır bir yenilgiyi Erdoğan’a yaşatabiliriz” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı’nın aday belirleme sürecinde İYİ Parti lideri Meral Akşener’in masadan kalkmasına değinen Baş, CHP’nin sağ duyulu davrandığı belirterek, “Krizi aşma iradesi ortaya koydular ve aşıldı” dedi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre Baş, Kılıçdaroğlu’nu baştan beri desteklenme eğilimleri olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:

“Bu da, ortak adayla bu işi bitirmek. Yurttaş buluşmalarında temel sorumuz şuydu: ‘Dünya tarihinin belki de en kötü iktidarlarından biri, 20 yıldır kazanıyorsa muhalefet bir yerde eksik yapıyor. Bunları tespit edelim ve bunları bir daha yapmayalım’ Bu soruya yanıt arıyorduk. 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde şöyle düşünülmüştü; ilk turda ne kadar çok aday çıkarsa o kadar iyi olur, böylece seçim ikinci tura kalır. İkinci turda da ilk turda en yüksek oy alan muhalefet adayında birleşilir ve seçimi kazanırız. Fakat hesap etmediğimiz bir şey oydu, sahaya çıktığımızda muhalefetin tüm adayları için söylüyorum, Demirtaş istisna, o cezaevindeydi. Birbirlerinden oy almaya odaklandı. Bunun sonucunda Erdoğan kazandı. O zaman şunu yapmalıyız. ‘İkinci turda da oy verebileceğimiz adaya ilk turda oyu verelim, bitirelim bu işi’. Farklılıklarımızı değil ortaklıklarımızı öne çıkaralım. Bunun etrafında ilk turda tek adayla yüzde 60’lara varan yüzde 70’leri hedefleyen bir ağır yenilgiyi Erdoğan’a yaşatabiliriz.

‘DAYATMACI OLUNMAMALI’

Buradaki tek koşul şu: muhalefetin herhangi bir unsurunun dayatmacı, diğerlerine kapalı olmaması gerekir. Hepimiz adına bir süreç yönetilecekse en azından bir açık kapı politikası izlemek, tartışmak, konuşmak lazım. Bu yapıldığında ortak akıl genişletilebilir.

‘MİLLET İTTİFAKI ADIM ATMALI’

Geldiğimiz noktada Millet İttifakı bunun bir adımını attı. Bundan sonraki aşama Sayın Kılıçdaroğlu ile Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin bu meseleyi konuşabileceği düzlemler yaratmaktır.

Kemal bey an itibariyle Millet İttifakının adayı. Kişi olarak Kemal Kılıçdaoğlu’na aday olduğundaki tutum ile ittifakın adayına dair tutum bir ve aynı olamaz. Biz Kemal beyi tanıyoruz ama ittifakın adayı Kılıçdaroğlu ne yapacak, hedefleri, yaklaşımı ne, bunları oturup konuşmak gerekir.”

‘ERDOĞAN BİR İTTİFAK BOZMA USTASIDIR’

İttifakın desteklenmesiyle açık ara seçimin kazanılacağını belirten Baş, “Bir dönemin kapandığı duygusu hakim hale gelirse güç artacaktır” diyerek şunları söyledi:

“Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı sırasında en düşük katılma oranının olduğu seçimlerinden birini yaşadık. Seçmende ‘Zaten kazanamayız, kazansak da bir şey olmaz’ duygusu oldu. O seçimde bile katılım yüksek olsa Erdoğan ilk turda kazanamayabilirdi. Şimdi seçime katılımın artacağını, esas olarak da muhalif seçmenin seçime katılacağını sanıyorum. Ama hep şu ihtiyatı koyuyorum; Erdoğan bir ittifak bozma ustasıdır. Erdoğan’ın kimyasını, 2018 seçimi bittiği günden bu yana karşısında oluşan toplum ittifakını dağıtamaması, bozdu. Örneğin partiler arası ittifak oluşmuyor ama toplumda ittifak oluşuyor. Ortada bir yurttaş dayanışması var. Ortaklaşabilirsek bu işi bitiririz.

‘AKP’NİN OYUNUNU BOZMALIYIZ’

TİP’in seçime ittifakla girip girilmeyeceği sorusuna Baş, “Önceki seçim sisteminde daha avantajlı bir durumdaydık. AKP oyu azalsa bile daha fazla sandalye kazanmaya dair bir sistem geliştirdi” vurgusu yaparak şunları kaydetti:

“Zaten her seçime AKP nasıl kazanacaksa öyle giriyoruz. Bundan sonra yapılması gereken ilgili seçim bölgesinde vekil seçilmek için gereken oyu almak. Bu ittifak eliyle barajı aşmayı sağlayacağı için ittifak açısından avantaj sağlıyor. O yüzden ittifak çatısı altında girmek istiyoruz. AKP’nin bu oyununu bozmak gerekir. ‘Tüm bölgelerde seçime gireceğiz’ diye bir dayatmamız yok. Vekil çıkartma olasılığımız nedir, diğer ittifak ortaklarının olasılığı nedir. Birbirimize engel olmayacak, rekabeti minimum seviyeye çekecek bir sistem geliştirmemiz gerek. Hedef şu; ittifak yüksek oy almalı, çok vekille parlamentoda temsil edilmeli. Ama en önemlisi, AKP – MHP’yi en az sandalyeye sıkıştırmak. Bir vekil kazanıp kaybetmeyi ikincil görmek gerek. Esas olan toplamda muhalefetin bu sistemi değiştirecek güçle parlamentoda temsil edilmesidir.”

‘LİSTELERİMİZDE MÜCADELECİ OLMAYAN KİMSE YER ALMAYACAK’

Adaylar listelerince mücadeleci olmayan kimsenin yer alamayacağını belirten Baş, “İstanbul ikinci bölgede Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerden biri listemizde olacak. Çanakkale’de Kaz dağlarında mücadele veren bir adayımız olacak. Karadeniz’de deresine sahip çıkan köylü bir yurttaşımızı, Manisa’da bir maden işçisini aday göstereceğiz. Böyle bir model geliştireceğiz” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABER: ‘MUSTAFA BALBAY’DAN ”DEPREMDEN SONRA İSTİFA EDEN TEK BİR KİŞİ YOK” DİYEN SANATÇI ALİ SUNAL’A KRİTİK ÇAĞRI..2018 SEÇİMLERİNDE DEPREM BÖLGESİNDEN YÜZDE 64 OY ALAN ERDOĞAN’IN KURMAYLARINA GÜNDEMİ SARSACAK ”TALİMATI” NE? 14 MAYIS YAKLAŞIRKEN YSK’DA HANGİ HESAPLAR YAPILIYOR, SONUÇTA RÜZGAR TERSİNE DÖNER Mİ? DEPREMİN ALTINDA KALAN YURTTAŞLARIN YALNIZ CUMHUR İTTİFAKI’NA DEĞİL TÜM SİYASET KURUMUNA BAKIŞI DEĞİŞTİ Mİ? CUMHURİYET YAZARI BALBAY’IN KULİS BİLGİLERİ BU KARIŞIK SÜREÇTE ÇOK TARTIŞILACAK..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları