2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

ERKAN BAŞ’I HEDEF ALAN MUSTAFA DESTİCİ’YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ: ”IRKÇI NEFRETİNİZ YETTİ ARTIK”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERKAN BAŞ’I HEDEF ALAN MUSTAFA DESTİCİ’YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ: ”IRKÇI NEFRETİNİZ YETTİ ARTIK”

Eklenme : 12.04.2023 - 21:14

ERKAN BAŞ’I HEDEF ALAN MUSTAFA DESTİCİ’YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ: ”IRKÇI NEFRETİNİZ YETTİ ARTIK”
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bir televizyon kanalında Erkan Baş’ın Yugoslavya göçmeni bir aileden gelmesini hedef alarak sarf ettiği sözler ırkçı olduğu gerekçesiyle tepki aldı. Sanatçı Aylin Aslım, “Irkçı nefretiniz yetti artık!” dedi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Cumhur İttifakı bileşenlerinden Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin TV100 kanalında katıldığı bir programda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ı hedef alarak söylediği sözler, ırkçı bulundu ve sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Destici’ye tepki gösteren isimler arasında çok sayıda sanatçı ve yazar da yer aldı.

Destici programda, Baş’ın ailesinin Almanya’dan Türkiye’ye göç ettiğini ve gerçek soyadının Jusovic olduğunu söyleyerek, “Türk halkının karşısına Jusovic olarak çıkabiliyor mu?” ifadelerini kullandı. Baş da bu sözlere “İşte ırkçılık budur. Suyun öte tarafının, gurbetteki emekçilerin haysiyetine yenileceksiniz!” diyerek yanıt verdi.

‘IRKÇI NEFRETİNİZ YETTİ ARTIK’

Kendisi de Balkan göçmeni bir aileden gelen müzisyen Aylin Aslım da Destici’nin sözlerine tepki gösterdi. Aslım paylaşımında, “Atatürk’ten bu yana bitemedi Balkan Türkleri’ne olan kininiz. Irkçı nefretiniz yetti artık.”

Aslım sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Yugoslav göçmeni ve Almanya’da işçi bir ailenin çocuğuyum. Milyonlarca işci çocuğu gibi Amanya’da doğdum. Sen hangi cüretle milyonlarca göçmen ve işçi vatandaşı, onların çocuklarını diline doluyorsun?” ifadelerini kullandı.

‘TRAKYA’YA ANCA GOGIL’DAN GİRERSİNİZ’

Destici’nin Eski Sosyalist Yugoslavya Cumhuriyeti Lideri Josep Broz Tito’ya yönelik sözlerine de değinen Aslım, Tito’nun Balkan halklarını birleştirmiş bir lider olduğunu söyledi. Destici’nin Erkan Baş’ı ailesi ile ilgili bilgileri Google’dan aldığını söylemesine de gönderme yapan Aslım, “Din tüccarlığı yapamadığınız, ırkçılık yapamadığınız, yıllardır giremediğiniz göçmen diyarı Trakya’ya da anca “gogıl”dan girersiniz” dedi.

BUNLARA HİÇ PABUÇ BIRAKMADIK, BIRAKMAYIZ

Kendisi de Almanya’ya işçi olarak Hatay’dan göç etmiş bir ailenin çocuğu olan oyuncu ve TİP milletvekili Barış Atay da Twitter hesabından Destici’ye tepki gösterdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Babam cezaevinde, annem sürgünde olduğu için Almanya’da doğmuş Antakyalı bir arabım…Geleceğimizi; ülkeyi bu pisliklerin zihniyetinden arındırarak kurtaracağız.”

Yazar ve İletişimci Ayşen Şahin de Destici’ye tepki gösterdiği paylaşımında şunları söyledi:

“Balkan göçmenlerinin hepsinin burada soyadı değişti.
Tüm muhacirlere edilmiş bir hakaret ve itham bu.
Destici haddini bilsin.
Derhal sözünü geri alsın, hepimizden özür dilesin.
Bir zamanlar Nuriof soyadı taşıyanların torunu olarak söylüyorum”

İLGİLİ HABER:

TV1OO KANALINDA ”İNSANLIK SUÇU” İŞLENDİ..MUSTAFA DESTİCİ’DEN, ERKAN BAŞ’A İNANILMAZ SÖZLER..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları