ERSİN ERTÜRK YAZDI- 78 SOSYALİSTLİĞİNDEN TANK YAPIMINA, YÜRÜ YA KULUM!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- 78 SOSYALİSTLİĞİNDEN TANK YAPIMINA, YÜRÜ YA KULUM!

10.01.2019 - 12:46

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- 78 SOSYALİSTLİĞİNDEN TANK YAPIMINA, YÜRÜ YA KULUM!

78 SOSYALİSTLİĞİNDEN TANK YAPIMINA, YÜRÜ YA KULUM!

“Bağımsızlığımız ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. … Devlet yapısını yaşatmak için dışarıya borçlanmadan, ülkenin kaynaklarıyla kalkınmanın yolunu bulmak mümkün olacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk ‘ün  01.03.1922 tarihli meclis konuşmasından.

 

 

Kanlarıyla canlarıyla ülke kuranlar siyasal bağımsızlığın, ekonomik bağımsızlıkla olacağını açıklarken; bu gün MS Bakanlığı; tank fabrikasını hiç bir sanayi alt yapısı olmayan yandaşın Katar ortaklığı ile kurulan şirkete satıyor.

İktidar her ne kadar işletme hakkı devrediyoruz, özel şirket birikiminden yararlanmanın neresi kötü dese de, bu hiç bir birikimi olmayan şirkete  know-how satışından başka bir şey değildir.

Onun için de devir çok kötü olduğu gibi, o kadar da önemlidir ki, kurumun sadece iş gücünü değil, tüm birikimlerini devrediyorsun. Hisselerin %51’ne sahip yabancı bir şirkete ha fabrikayı satmışsın ha özel bilgileri devretmişsin hepsi aynı kapıya çıkmazda ne olur?

BMC’ yi yok pahasına  devir almaktan başka hiç bir sanayi birikimi olmayan şirkete ağır sanayi tank fabrikasını devrediyorsun. Demek ki sorun o kadar basit değil.

Erdoğan ustasını yanlış anlamış. Erbakan tank fabrikası satacağız demedi, tank fabrikası kuracağız dedi. Sanırım kemikleri sızlıyordur yattığı yerde.

Hani 70’li yıllarda, gençleri PD Aydınlık çatısı altında örgütleyip, sokaklarda ajitasyon ve propaganda aracı olarak kullanarak Aydınlık dergisini sattırırlardı ya; işte o derginin yazı işleri müdürü sizce kim olabilir? Evet, tamda tahmin ettiğiniz gibi.

Bu arkadaş 12 Eylül’ü kazasız belasız atlatmış ve 80 sonrası mütevazı bir şirkette çalışmaya başlamıştı. Sonrası ne mi oldu?

Bakın şimdi tank fabrikası alacak duruma geldi, ne güzel değil mi? İnsanlar emekleri ile kısa zamanda sanayici olabilir mi? Yandaşlar olabilir. O zaman kısa zamanda sanayici olmanın koşulları nelermiş bakalım?

  • Milli Piyango’dan para çıktığında,
  • Bilinmeyen dedesinden yüklü miras kaldığında,
  • Toprak ağası bir aile topraklarını sattığında
  • Ve en kestirmesi, devlet olanaklarını kullandığında

Devlet olanaklarını kullanabilmesi içinde, siyasal bir destek alması gerekir. Her siyasi iktidar kendi zenginini yaratmıştır. Nasıl Menderesi, Demirel, Özal, Çiller ve Erdoğan zengini oluşmuşsa bir de belediye zenginleri oluşmuştur bu ülkede.

İşte bizim Tank Fabrikasına talip olan şirketin yolculuğu da böyle başlamıştır.

89 İstanbul belediyeciliğinde SHP’li olarak kurultay delegeliğine kadar yükselmiş, 94 ‘de Refah partili Erdoğan’ın İBB Başkanı olması ile Emine Hanım’ın Siirtlilik kontenjanını kullanmaya başlamış ve hatta Erdoğan için Anayasa değiştirilerek siyasi yasağı kalktığında başrol oynadığı bile varsayılır. İşte bu sosyalistin yükseliş hızı da böylece başlar.

94 Çiller krizinde kurumsal birçok şirketlerin batmasına karşın bizimkisi yükseldikçe yükselir. % 6.000 gecelik faiz döneminde yükselmenin iki yolu vardır. Ya banka gibi yüksek faizle kredi vereceksin ya da nakit para karşılığı yüksek bedelli ürünü yok pahasına satın alacaksın. Ne var bunda ticaretin kuralı diyebilirsiniz ama esas Allah’ın ya yürü kulum dediği dönemlerdir bu dönemler.

Sonra AKP iktidarında gelsin yüzyıllık holdinglerle ortaklık ve derken BMC özelleştirilmesi, İzmir Tekel arsası ve arsaya gökdelenler.

Allah ya yürü kulum derse yürünür. Sorgulayacak halimiz yok. Ancak sorguladığımız hiçbir ağır sanayi alt yapısı olmayan bir şirkete nasıl oluyor da tank fabrikası devredilir.

Aslında basit bir yanıtı var. Bir dönem sosyalist, bir dönem sosyal demokrat, şimdide muhafazakâr İslamcı. olacaksın o kadar. Bakarsın birde yarının en büyük ülkücüsü olabilir, kim bilir?

Ülkede ilk on beş yılda yapılanlar son on beş yılda satıldı. Peki, bunları alan kimler? İşte sözünü ettiğimiz dönem ve belediye zengini, yandaşlar.

İktidarın yöntemi ise; bütçe sıfırlanınca borçlan, borçlanamayınca sat. İktidara sorarsanız yerli ve milliler. Ya yürü kulumla bu ne güzel yerlilik, bu ne güzel millilik.

Ersin Ertürk

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :