ERSİN ERTÜRK YAZDI- AKP’NİN STRES KIRIĞI

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » ERSİN ERTÜRK YAZDI- AKP’NİN STRES KIRIĞI

29.08.2019 - 8:22

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- AKP’NİN STRES KIRIĞI

AKP’nin 18. yılında oluşan stres kırığı, öldürücü eğlenceye dönüştü.  Son gelişmelere baktığımızda, parti yükünü taşıyan kurucu kadroların birer birer partiden uzaklaşması AKP’yi parçalanmaya doğru götürüyor.

Bu stres kırığı partiyi parçalamasa bile, bundan sonra toparlanması zor görünüyor. Bu kırılmadan muhalefetin, özellikle de CHP’nin yararlanması gerekir.  AKP bu stres kırığını sarmaya çalışırken, CHP elindeki belediyelerin başarısıyla seçmene alternatif olabilmeli.

İşte burada en önemli görev genel başkana düşüyor. Bir an önce yaklaşan örgüt seçimlerinden, parti içi demokrasiyi sağlayarak bütünleşerek çıkabilmeli.  Bunu başaramazsa AKP kör topal yine iktidarda kalmaya devam eder.

AKP’den daha önce ayrılanlara Erdoğan pek tepki vermemiş, hatta gülerek ve eğlenerek karşılamıştı.  Ancak son kopmalara  ‘’ihanetin bedelini ağır öderler’’ diyerek tehdit edince Davutoğlu’da  ‘’konuşursam birçok insan, insan yüzüne çıkamaz’’ yanıtıyla sihirli mermisini fırlatıverdi.

Demek ki sıra öldürücü eğlenceye geldi.

Geçmişte beraberce yol yürüyenler, eteklerindeki taşları dökerek mesajlaşıyorlar. Ne garip değil mi?

Erdoğan, “Kimse kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz”  diye olayı yumuşatmaya çalışıyor ancak, sihirli mermi yorgun mermiye dönüşüp etkisini mi yitirecek, yoksa Erdoğan’ın sihirli kalkanından geri dönüp Davutoğlu’nu mu vuracak. Kim bilir?

Dur daha bu başlangıç, hele birde yeni parti kurulup eski defterler açılırsa bak o zaman sen şenliğe. AKP’nin 18 yıllık tılsımı bozuluyor mu ne? Bundan sonra cin şişeden çıktı. Artık AKP bu stres kırığıyla pek yaşayamaz.

Bu arada Devletin Cumhuriyet Savcıları söylenenleri duymuyor mu?  7 Haziran – 1 Kasım döneminin kara kaplı defterini açarak bu öldürücü eğlenceye el koyması gerekmez mi?  Gerçi Ali Babacan AKP’den istifa edince savcı hemen soruşturma başlatmış, ancak Bülent Arınç o dönemden tüm bakanlar sorumlu, hepimiz altında kalırız deyince soruşturma geri çekilmişti.  Acaba kastettiği Davutoğlu’nun ima ettikleri miydi?

O dönemde bizde kendi kendimize sormuştuk, ne oldu da 7 Haziran’a kadar vatandaşı hedef almayan terör tekrar birden hortladı diye. Davutoğlu’na bakılırsa, demek ki kara kaplı defter karıştırılarak eteklerindeki taşlar birer birer dökülecek.

Davutoğlu ilerde tarih bunları yazacak diyor ya, şimdi konuşsa da tarihi kendi yazsa olmaz mı?

(1) Stres kırığı tam bir kırık değildir. Genellikle vücudun yükünü taşıyan kemiklerde görünür. Aşırı yüklenme sonucu oluşur.

Ersin Ertürk- Eskişehir 29 Ağustos 2019

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :