ERSİN ERTÜRK YAZDI- CANIM İSTERSE!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- CANIM İSTERSE!

22.11.2018 - 14:02

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- CANIM İSTERSE!

CANIM İSTERSE!

AHİM Selahattin Demirtaş’ın kişisel başvurusunu değerlendirerek, tutukluluk süresinin uzaması nedeniyle serbest bırakılmasına, ayrıca da tazminat ödenmesine karar verdi.

Tabi ki teknik değerlendirme hukukçuların işi, ancak biz olayı siyaseten değerlendiren Sayın Erdoğan’ın ‘’bu kararı tanımıyorum.’’ açıklamasının ne kadar doğru olduğuyla ilgiliyiz.

‘’Bizimde kendimize göre kanıtlarımız var’’ dediğine göre bir bildiği mi var diye merak ettik. Acaba bildiği algı yaratmak mı? Yoksa yargıya mesaj vermek mi?

İşte kamuoyunun merak ettiği konu da bu açıklama. Kararı uygulama yetkisi yargıdayken neden Erdoğan bir kere daha kendisini yargı yerine koyarak açıklama yapıyor?

Şimdi bakalım Erdoğan’ın böyle bir yetkisi var mı?

‘’Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’’ni Türkiye onayladığına göre: Öncelikle ‘’AİHM’in kararına uymak zorunluluğu var. Sözleşmeye göre uluslar arası anlaşmalar anayasal düzenlemelerin üstünde. Onun için AİHM kararları aynı iç hukuk kararları gibi bağlayıcı.

Ülkede hukuk hiyerarşisinin en üstü olan Anayasa Mahkemesi başvuruyu geciktirince doğal olarak AİHM’e gitmek zorunluluğu kalıyor. Kişisel başvuru 2010 halk oylamasıyla da hak haline dönüşmedi mi? O zaman bundan doğal ne olabilir? Onun için de AİHM bu başvuruyu haklı bularak serbest bırakılması yönünde karar veriyor.

Buraya kadar her şey normal gelişiyor.  Esas merak edilen Erdoğan’ın neden yargı kararını beklemeden açıklama yaptığı. Algı mı yaratmak istiyor acaba?

Erdoğan ‘’ben bu kararı tanımıyorum’’ dediğine göre, açıkçası canım isterse demeye getiriyor. Tüm bu açıklamalara karşın bakalım yargı ne karar verecek? Merakla bekleyeceğiz. Tabi ki biz olaya hukuk açısından bakıyoruz.

Peki, yargı kararı beklenecek mi, yoksa canım isterse diye AİHM kararları yok mu sayılacak? Bilemediğimiz ne acaba,bekleyip göreceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

MELİH ÖZEN24 Kasım 2018

demirtaş teröristtir..hemde avrupa parlamentosundaki şerefsizlerin desteklediği büyük bir teröristtir..anladığım kadarıyla sende teröristlere destek veren bir provakatörsün..görünüşte adam görmüştüm maalesef görünüşler insanı yanıltıyor..

İlgili Terimler :