ERSİN ERTÜRK YAZDI- CHP’DE PARTİ MECLİSİ ÜYELERİNİN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » ERSİN ERTÜRK YAZDI- CHP’DE PARTİ MECLİSİ ÜYELERİNİN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

20.09.2019 - 14:50

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- CHP’DE PARTİ MECLİSİ ÜYELERİNİN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

 

Farkında mısınız, CHP’de Parti Meclisi üyelerinin hiç suçu yokmuş gibi sürekli genel başkan eleştiriliyor.

Aslında o kendine verilen yetkileri kullanıyor.

Baksanıza, ”Türkiye’de hukuk hiç çalışmıyor. Anayasa tanınmıyor. Teamüller hiç uygulanmıyor.’’,  ‘’iktidar liyakate önem vermiyor’’, ‘’kadrolara cemaatçiler atanmaya devam ediyor’’ diye iktidarı sürekli uyarıyor. Allah var, hakkını yememek gerek!

10.yıl marşı eşliğinde ve omuzlara alınarak büyük bir coşkuyla girdiği kurultay salonunda kendine ayrılan yere değil delegelerin arasına oturup sonra da konuşmasında ‘’İlk işimizin parti içi demokrasiyi getirerek iktidara yürümek.’’ sözünü vermedi mi? Allah var hakkını yememek gerek!

Genel başkanda suç yok! Parti içi demokrasi umudumuz PM üyelerinin yetki devirlerine takıldı. Genel başkan ne zaman tüzüğe takılsa, PM üyeleri hemen yetki devriyle genel başkanı rahatlatıyorlar.  Eee o zaman suç genel başkanda mı? PM üyelerinde hiç mi suç yok?

Baksanıza son yapılan PM toplantısında ‘’İttifaklar olması durumunda, ön seçim yerine merkez yoklaması yapılır.’’ şeklinde yönetmenlik değişikliğine gidilerek, yetki MYK’ ya devredildi. O zaman haksızlık etmeyelim, şimdi suç genel başkanda mı yoksa PM üyelerinde mi?

Hani parti içi demokrasi mesajı vermek için aralarına oturduğunuz delegelerin seçtiği PM üyeleri var ya; kendilerini seçen delegeleri yok sayarak yetkilerini MYK’ ya devrettiler. O zaman haksızlık etmeyelim, şimdi suç genel başkanda mı yoksa PM üyelerinde mi?

PM üyeleri partililerin, üyelerin ve hatta kendilerini seçen delegelerin verdiği yetkiyi kullanmak için oradalar, kendilerini bir yerlere taşımak için yetkilerini devretmek için değil.

İktidar tüm rejimlerde vardır. Ancak muhalefet sadece demokrasilerde vardır. Muhalif birisi seçilmesin diye tüzük ve yönetmenlik kişisel yorumlara açılamaz. O zaman tek adam diye eleştirdiğiniz Erdoğan’dan ne farkınız kalır?

Bu partinin asli unsuru üyelerdir. Sosyal demokrasilerde katılımcılık söz konusudur. Hani o PM’ni oluşturan üyeler var ya, parti içi demokrasiyi en iyi onların bilmesi gerekir. Onlar kendilerine ikbal edinmek için değil partiyi iktidara taşıyacak politikaları üretmek için seçildiler. O koltuklara atama ile değil seçilerek oturmadılar mı?  O zaman yetki devri neden?

Haydi, genel başkanın listesinden seçilenleri anladık da, listeleri delerek gelenler ya da muhalif duruşu olanlara ne oldu?

Hani seçim gündemimizde yok denilerek birden bire seçim olabilir algısı yaratılınca! Ön seçime inanmayan, üyeye güvenmeyen PM üyeleri belki atamayla bir yere gelebiliriz diye mi yetki devrettiler?

Bunu genel başkan yerine üyeler, delegeler düşünsün öyle değil mi?

Ne tuhaf şeymiş şu milletvekilliği? Bir zamanlar İnce genel başkan olacak umuduyla şahin gibi etrafında dolananlar, bu umutları yok olunca nasıl da genel başkanın çevresine yanaştılar.

Peki, PM üyelerinin görevi nedir? Yetki devretmek mi yoksa listelere girebilmek için Kılıçdaroğlu’ndan şefaat dilemek mi?

Yok, yok, sizin hiçbir suçunuz yok genel başkanım! Bütün suç bu PM üyelerinde. Baksanıza, Ekmelettin vakasında yetkiyi size devrettiler, milletvekili listelerinde yetkiyi size devrettiler,                                                                            belediye başkanlığı listelerinde yetkiyi size devrettiler, şimdi de olası bir seçim için yetkilerini size devrettiler.

YANİ DERLER Kİ  ‘’AKLIMIZI BİZ YÖNETEMİYORUZ LÜTFEN SİZ YÖNETİN’’’

Yok, yok, genel başkanım siz haklısınız! Kendi aklını yönetemeyenlerle bu ülkeyi nasıl yöneteceksiniz. En iyisi Erdoğan gibi tek adam olmak. Size biat edecek insanları seçin ki rahatça hem partiyi, hem de ülkeyi yönetebilesiniz.

Tam da CHP iktidara yürürken bu eleştirilerin şimdi zamanı mı diye sorulabilir.

Evet, tam zamanı: Pusulayı iyice şaşırmadan, umutları bozuk para gibi harcamadan önce uyarılara kulak vermenin zamanı.

Ersin Ertürk- Eskişehir-20 Eylül 2019

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :