ERSİN ERTÜRK YAZDI- HIZLANMAK YERİNE “YAVAŞ” LAMAK NİYE?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- HIZLANMAK YERİNE “YAVAŞ” LAMAK NİYE?

19.12.2018 - 17:52

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- HIZLANMAK YERİNE “YAVAŞ” LAMAK NİYE?

 

CHP: Neden alternatif yaratamıyor? Emek, eşitlik ve sosyal adaleti savunan bir parti; son girdiği dokuz seçimde neden sol adaylarla çıkamaz?

 

Aman!  Türkiye muhafazakârlaştı gerekçesine sığınmayalım. Gerçekleri gözden kaçırırız o zaman. Sorun seçmenlerde olmasa gerek, sorun CHP’yi yönetenlerde değil mi sizce de?

 

Seçmenin karşısına yaygın toplumsal destek sağlayacak sol adaylar yerine, sağın tasfiye ve birilerinin tavsiye ettiği adaylarla çıkarsan; sonuca katlanmak zorunda kalırsın.

 

Her seçim sonrası özeleştiri yapmak yerine kendilerinin bile inanamayacağı’’ben başarılıyım’’ gerekçesine sığınmak sadece kolaycılık olsa gerek.

 

Bu gün sağdan gelen partilere baktığınızda kadrolarının büyük bir bölümünün gençlik örgütlenmelerinden geldiğini görürsünüz. AKP, Akıncılardan; MHP, Ülkü Ocaklarından yetişen kadrolarla gelmedi mi bu günlere. Peki, ya CHP?

Sol demokratik sol ve gençlik örgütlenmelerinden gelen  var mı? Belki parmakla sayılacak kadar bir kaç örnek o kadar.

 

CHP kadro partisi gibi davranıyor. Sadece seçim zamanı etkili olabilecek tanınmış, nüfuslu kişileri aday gösterme derdinde. Sanki amaç iktidar olmak değil de sağa payanda olmak gibi bir algı yaratıyor.

Hâlbuki kitle partisi olarak toplumdan geniş destek sağlayabilecek, örgütten yetişmiş ekiplerle yaygın bir örgütlenme yapması gerekmez mi?

 

Sol örgütlenme tabandan tavana olur. Tabii ki bu tür örgütlenme hem zor hem de zaman alır. Sıkıntılıdır ve hatta çatışmalıdır. Bu örgütlenme toplumsal talebe göre siyasi insanlarla parti ideolojisiyle yapılır. Sonuç olarak da halkta karşılığını bulur.

Peki, ya bugün: Hem Cumhuriyetin hem de genel merkezinin başkentinde örgütten yetişmiş, sembol olmuş birisi ile hızlanacağına  “Yavaş” lıyorsun. Olacak iş mi?

 

Canımız acıyor, yüreğimiz ağrıyor. Ancak: Örgüt disiplini içinde 31 Mart’ta başarılı olmak için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz, başka da çaremiz yok.

Sağcı adayları çıkarıp sonrada tabanına birlik çağrısı yapmak yerine, ülkenin dört bir yanında; parti disiplini içinde yetişmiş, bedel ödemiş, ömrünü adamış insanlarla yola çık, partiyi müzakereci demokrasiyle yönet, bak o zaman nasıl geliyor başarı.

Bu kadar basit mi? Diyecek olursanız, tabi ki değil. Birde ideolojine sahip çıkacaksın ve üretime dönük; eğitime, sağlığa, yoksulluğa, işsizliğe çözüm üretip iktidar umudu olacaksın.

İşte o zaman ‘’Yavaş’’lamak yerine hızlanırsın ki, başarı kendiliğinden gelir.

 

Ersin Ertürk

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :