ERSİN ERTÜRK YAZDI- ÖNEMSİZ OLMANIN ÖNEMİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- ÖNEMSİZ OLMANIN ÖNEMİ

27.11.2018 - 9:35

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- ÖNEMSİZ OLMANIN ÖNEMİ

 

31 Mart yerel seçimleri için adaylar tek tek açıklanmaya başladı. Ankara’da Yavaş için CHP ve İYİP sıkı pazarlık içinde. Ankara çözülürse İstanbul içinde SP’ ne Şener önerilecek, durum onu gösteriyor.

Anlaşılan o ki CHP ‘’önemsiz olmanın önemini’’ yaşamayı pek seviyor.  ‘’Önemli olmanın önemi’’ dururken, ‘’önemsiz olmanın önemini’’ yaşamak neden tercih edilir ki? Pek anlaşılır gibi değil.

Ekmeleddin vakası ve 24 Haziran sonuçları genel merkeze sarsıntı yaşatmış olabilir mi? Eğer böyleyse aynı yolu denemek yerine tam tersi, kendi kadrolarına, örgütüne güvenmesi zaten başarıyı getirecektir. Ekonomik kriz CHP’nin yelkenlerini dolduruyor, ancak yeter ki donanımlı ve sol adaylarla sahaya çıkabilsin.

Geçmiş aylarda ‘’herkes yoluna’’ diyen liderler, yeniden ittifak yapmak zorunda kaldılar. AKP; 31 Mart’ta İstanbul ve Ankara’nın MHP’siz alınamayacağını görünce af yasasında esneyerek birlikte yola devam dedi. ‘’İşte önemsiz olmanın önemi’’ sonuç, küçük partinin dediği oluyor.

Aslında ‘’önemsiz olmanın önemi’’ne küçük parti olmanın avantajı da diyebiliriz.

Siyasette adına bu gün ittifak, geçmişte koalisyon dediğimiz hükümetlerde; ortaklıklardan birisi çok küçük, diğeri çok büyük bir parti ise; büyük parti meclis aritmetiğine göre hiç de önemli olmayan küçük partinin isteklerine uymak zorunda kalıyordu.

AKP genel başkanı her ortamda aşağıladığı MHP genel başkanının önerisine uyarak 24 Haziran seçimlerine ittifak ile girmek zorunda kalmadı mı? İttifak MHP’nin parçalanma süreci içinde yaşadığı olumsuzluklara karşın meclise eskisinden daha güçlü girmesini sağlamadı mı? İşte size ‘’önemsiz olmanın önemi’’ .

1973 seçimlerinde, CHP büyük parti olmasına karşın mecliste çoğunluğu sağlayamadığı için MSP ile hükümet kurmak zorunda kalmıştı. Peki sonuç?

Hiçbir zaman hükümet olma olasılığı olmayan MSP; ideolojik yakınlığı olmadığı halde CHP ile ortaklık yaparak iktidar olanaklarını kendi lehine çevirmesini bildi ve bürokrasiye tüm kadrolarını yerleştirerek belki de bu günlere gelmenin zeminini oluşturdu.’’İşte size önemsiz olmanın önemi’’

Koalisyon bozulunca, ikinci büyük parti olan AP; 1. MC hükümetinde, 3 milletvekili olan MHP’ye 3 bakanlık vererek tüm kadrolarını bürokrasiye yerleştirme olanağını sağladı. 1977 sonrası kurulan MC hükümetlerinde de aynı işbirliği ile tüm bakanlıklarda örgütlendiler. İşte size bir daha‘’önemsiz olmanın önemi’’

Bu gün ise MHP, geçmiş deneyimlerinden yararlanarak 31 Mart’ta da birçok belediye başkanlığını elde etmek istiyor. İYİP’ de eski ülküdaşlarının yolunda, ‘’önemsiz olmanın önemi’’ peşinde.

CHP yüzünden düşük oy aldık diyen İYİP;  Ankara’da da Mansur Yavaş’ı aday göstererek CHP’yi köşeye sıkıştırma yolunda. Yavaş CHP’den başkan olsa ne değişecek ki. Sadece adı CHP’li olacak. Kadroları ise İYİP ve eski MHP’ iler olmaya devam edecek.

Peki, İstanbul’da adı geçen SP’ nin eski evladı Abdullatif Şener başkan olsa bir şey değişecek mi?  Aynı Ankara gibi, adı CHP’li başkan, kadrolar ise SP’ li belki de AKP’li olmaya devam edecek.

Artık CHP genel merkezinin tarihten ders çıkarmasının zamanı geldi de geçiyor bile. Eğer gerçekten adaylar bu isimler olursa, kendi partisine güvenmeyerek küçük partilere verilecek her türlü taviz, bu seferde CHP’yi kaybettirecektir.

CHP’liler tüm emeklerini hiçe sayarak; ömrünü sağa adamışları seçerek bu günlere geldiler. İstedikleri bundan sonra geçmişte olduğu gibi, demokratik sol belediyeciliği başaracak olan sol adaylarla ‘seçime gitmek.

Bu gerçekleşmezse genel merkezin sağa teslimiyeti kendilerinin sonu olacaktır. Genel Merkez 1 Nisan şakası yaşamak istemiyorsa tabanının sesine kulak vermelidir.

Bizden söylemesi. Ancak: Görünen köy kılavuz istemiyor. Sanki genel merkez ‘’önemsiz olmanın önemine’’ kilitlenmiş durumda.

Ersin Ertürk

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :