ERSİN ERTÜRK YAZDI- ORTAK LİSTEDE UZLAŞI!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- ORTAK LİSTEDE UZLAŞI!

17.11.2019 - 9:07

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- ORTAK LİSTEDE UZLAŞI!

 

 

“Nedenler değişmedikçe, sonuçların değişeceğini sanmak ahmaklıktır.”
Albert Einstein

17 yıldır AKP’nin ülkeyi dönüştürmesi bir tarafa ekonomi 31 Mart sonuçlarını belirlerken, sonuçlarda CHP’nin davranışlarını belirliyor.

Ekonomideki ve dış politikadaki belirsizlik CHP’nin bu güne kadar elde edemediği psikolojik üstünlüğü de ele geçirmesine neden oldu. Bu üstünlüğü fırsata çevirmekte,  CHP’nin üreteceği politikalara ve kuşkusuz umut olabilmesine bağlı görünüyor.

Genel başkanın kongrelere tek aday üzerinde uzlaşılarak gidilmesi önerisini buna bağlı olarak getirdiğini varsayıyorduk.

Ancak şimdi başka bir bakış açısıyla işin aslı gerçekten öyle mi ona bakmaya çalışalım.

Kongreler süreci dikkatle incelendiğinde, uzlaşma önerisinin ülkenin geldiği durumdan çok,  geçen dönem kurultayda oluşan delege yapısından kaynaklandığı apaçık ortaya çıkarıyor.

Genel başkan, bir TV programında sorulan soruya ”Karşıma aday çıkabilir ancak kavga etmeden. Kavga eden olursa partiden atarım.” diyor.

Dikkat ederseniz disipline sevk ederim demiyor, doğrudan atarım diyor. Partinin disiplin kurulunu yok sayarak, yani anlayacağımız aba altından sopa gösteriyor. Açıkça benim listem üzerinde uzlaşın yoksa siz bilirsiniz demeye getiriyor.

Peki,  uzlaşalım uzlaşılmasına da, uzlaşı demek, siz listelere karışmayın biz ne istersek onu yapalım demek mi?

Sol bir partide uzlaşı ilkeler üzerinde olur. Siz ilkeli siyaset yapanları, bedel ödeyenleri, soldan, devrimci mücadeleden gelenleri ötekileştirip, dışlayıp yok sayacak; sağdan gelenleri de el üstünde tutarak onları değerli bulacaksanız, peki o zaman bu uzlaşı nasıl olacak?

Gerçek anlamda uzlaşma olmazsa kutuplaşma kaçınılmaz hale dönüşür.

Peki bu oyunu görüp, demokratik haklarını kullanarak liste çıkaranlara yağcılık, yalakalık yapanlar tarafından koro halinde saldırtmak da neyin nesi o zaman?

İşte bu nedenle aynı şeyleri yaparak, farklı sonuç çıkmasını beklemekte en hafifinden saflık oluyor.

Ne diyelim biz yine aynı saflıkla ”ŞZD”cilere (Şimdi Zamanı Değil) kulak verip aynı kadroların göreve getirilmesine ses çıkarmayıp uzlaşmış olalım da, kamuoyu da bir uzlaşı görsün bakalım.

 

Ersin Ertürk 16.Kasım 2019 Eskişehir

 

Ziyaretçi Yorumları

EROL BAYSAL17 Kasım 2019

uzlaşı adı altında partiyi olması gereken devrimci yapıdan uzaklaştırarak sağ bir çizgide tutma gayreti olarak görüyorum.Baykalla başlayan ve partiyi soldaki yapısından kopartıp düzenin bir parçası yapma girişimi devam ettirilmek istenmektedir.Partideki devrimci unsurların bu türden politikalara karşı tavır alması ve kararlı bir şekilde mücadele etmesi şarttır.

Meral Havva buyukarslan18 Kasım 2019

Süpersin arkadaşım helal olsun sık sık yaz da unutulmasın

İlgili Terimler :