ERSİN ERTÜRK YAZDI- ŞENLİK, HEYECAN; ATEŞ, KAN VE ÖLÜM.. İŞTE 1977’NİN 1 MAYIS’I

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- ŞENLİK, HEYECAN; ATEŞ, KAN VE ÖLÜM.. İŞTE 1977’NİN 1 MAYIS’I

01.05.2020 - 9:17

ERSİN ERTÜRK YAZDI- ŞENLİK, HEYECAN; ATEŞ, KAN VE ÖLÜM.. İŞTE 1977’NİN 1 MAYIS’I

 

 

Bu gün, meydanlarda olmamız gerekirken dört duvar arasında tutsağız. Olsun, önemli olan beyinlerimizin özgür olması. Bu nedenle de emekçilerin bayramını hep birlikte kendileri dışarıda ama beyinleri tutsak olanlara karşı, pencerelerimizden haykırarak, yazarak ve çizerek kutlayacağız.

 

Evlere kapanıca insan geçmişe gitmeden edemiyor doğal olarak. O nedenle de gözlerimde yaşamımızdaki Kırk Üç yıl önceki 1 Mayıs canlanıyor bu gün.

 

1977’nin 1 Mayıs’ı yaklaşırken, ülkenin dört bir köşesinden insanlar Taksim Meydanında toplanmaya hazırlanıyorlar…

Eskişehir CHP Gençlik Kolları olarak bizlerde gitmeye hazırız, ancak 1977 genel seçimleri için adaylar belirlenecek, o nedenle aynı tarihte ön seçim var. Bu nedenle de Taksim yolu hayal oluyor bizlere.

Gençlik kolları sadece oy kullanmayacaklar, aynı zamanda sandık güvenliğinden de sorumlu olacaklar o gün. Üstüne üstlük birde ‘’göbekçi’’ diye nitelenen ana kademe yöneticilerine karşı kendilerine destek veren o dönemin mecliste fırtınalar estiren devrimci ekibinden Milletvekili Murat Kahyaoğlu’nu tekrar aday yapabilmek için mücadele edecekler.  Bu nedenle arada bir de radyodan güzel haberler dinleyerek yaşıyorlar Taksim Meydanı’nı.

 

İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı, kılcal damarlar gibi etrafını saran sokak ve caddelerinden gelen insanlarla dolup taşıyor.

 

Akşam saatlerinde başlayacak mitinge sabah saatlerinde gelen solun her bir ayrı rengiyle bezenmiş gurupları, birbirleriyle kol kola marşlar söyleyerek kendilerine ayrılan yerlere konumlanırken, bayram türküleri söyleyip eğleniyorlar. Günler öncesinden ülkenin dört bir köşesinden kadınları ve bebeleriyle gelerek yerlerini almışlar.

Taksim meydanı inliyor. “1 Mayıs, 1 Mayıs işçinin ve emekçinin bayramı…” Mahşer yeri gibi, iğne atsan yere düşmüyor. Meydan tarihin en kalabalık gününü yaşıyor. Bekleniyor, bekliyorlar heyecanla, naralar atarak çılgınca alkışlıyorlar birbirlerini.

 

Ön seçim bitip sonuçlar alınınca…

Gerisini Murat Kahyaoğlu’nun “Siyasetin güzel ve çıkın yüzü” adlı kitabından aktaralım.

‘’1977 yılı milletvekili ön seçim sonuçlarını seçim ofisinde dikkatle ve heyecanla izledik. Gençlerin, özellikle ‘dörtlü kare’nin çok heyecanlı olduğu gözleniyordu. Çünkü onlar ilk sıraya yerleşmem için olağanüstü çaba göstermişlerdi. Kesin sonuçlar belli olunca odada bir ölüm sessizliği hâkim oldu. Dördüncü sıraya yerleşebilmiştim. Kazanmam olası değildi.’’

“Ersin ağlıyordu, Ersin’i Ali İhsan ve Nevzat takip etmiş, birlikte ağlıyorlardı. Onların ki ağlamak gibi de değildi. Gözlerinden yaşlar istemeseler de süzülüyordu. Mansız kaskatıydı.’’

 

Evet, Kahyaoğlu bu ruh haliyle seçim sonuçlarını değerlendirirken, esas ağlanacak haber radyodan akşam ajansında duyuluyordu.  Seçim kargaşasında yarım yamalak dinlenen akşam ajansına pür dikkat kesiliyoruz. Bu sefer gözyaşları kin ve nefretle acıya dönüşüyordu.

Sabah ki bayram havası, akşam acılı mateme dönüşmüştü.

 

Ve bir ses, tak tak tak.  Silah sesleri kaplamış tüm alanı. Provokasyon, ateş, kan ve çığlıklar. Meydanı dolduranlar insanlar,  kılcal damarları kapatılmış sokaklardan korku ve telaşla çil yavrusu gibi dağılırken…

 

Kurşunlanmamak için, ölmemek için, birbirlerinin üstünden atlayarak, canlarını kurtarmaya çalışmışlar. Ve 1Mayıs, 1 Mayıs işçinin ve emekçinin bayramı; 34 ölü, 136 yaralıyla kanlı bayrama dönüşmüş.

 

Birileri ellerini ovuşturarak meydanda yatanları zevk alarak izlerken, 12 Eylül Faşist Darbesinin provası Taksim Meydanında sahnelendiğini nereden bilebilirdi insanlar.

 

Bugün 1 Mayıs, İşçinin ve Emekçinin dayanışma günü. Ülkenin, Covid-19’la tutsak kaldığı bu günlerde, işsiz ve aşsız olarak bayramını pencerelerinden bayraklarını sallayarak kutlayacaklar emekçiler.

 

Zorunlu bir tutsaklık bu, meydanlara çıkmayı engelledi. O halde bizlerde pencerelerimizden hep beraber işçi mücadelesinde kaybettiklerimizim saygıyla anarken, haykıralım.

 

Yaşasın 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Dayanışması.  Kutlu olsun Dünya ve Ülke Emekçilerinin 1 Mayıs Bayramı.

                                                       

Ersin ERTÜRK- Eskişehir- 01 Mayıs 2020

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Sezai Baki01 Mayıs 2020

Taksim – Kazancı yokuşunda emperyalist ABD’nin tezgahladığı 1 Mayıs katliamını bir kez daha lanetliyor ve ona destek verenlerin devamı ne yazık ki bu gün ülkemizi yönetenlerdir diyorum. O tarihdeki 1 Mayıs olayları meğerse sadece kar topuymuş, o kartopu büyüdü Ankara Garı, Suruç, vs. Olayları bu gün “Çığ” olarak üzerimize geldi. Nefes alacak halimiz kalmadı, uyutulan halkı gününün birinde uyandıracak bir vatan evladının sahneye çıkıp “yeter artık” demesi umuduyla, 1 Mayıs bayramınız kutlu olsun diyorum.

İlgili Terimler :