ERSİN ERTÜRK YAZDI- STRATEJİ Mİ, TAKTİK Mİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- STRATEJİ Mİ, TAKTİK Mİ?

05.12.2018 - 8:34

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- STRATEJİ Mİ, TAKTİK Mİ?CHP: 2014 yerel seçim aday belirlemesini doğru yönetemeyen beşli komisyondan, Günaydın ve Tezcan, çalışmalarını bitirebilirse 6 Aralık’ta adaylarını açıklayacak.

Ancak; Ankara, İstanbul adayları açıklanır mı bilemiyoruz. Bunun için stratejik davranılabilir ve ileri tarihe bırakabilir, kim bilir?

 

En doğalı da rakibe göre belirlemesi tabi ki.  Ancak, bildiğimiz bir gerçek var ki oda AKP’nin İstanbul ve Ankara’nın adaylarının belli olması. Bu nedenle de CHP’nin geç kalmadan bir an evvel adaylarını açıklaması gerekiyor.

Peki, CHP bu illerde adaylarını, AKP’nin isimlerine göre mi belirleyecek? Hiç sanmam. Çünkü:

Bu güne kadar Ankara’da AKP’nin adayı belli olmadan Yavaş’a odaklanıldı, İstanbul’da da kazanabilecek isimleri bulunamadı bile de ondan.

Baksanıza, hala İYİP’ den Yavaş için anlayış bekleniliyor. Onlarda ‘’önemsiz olmanın önemini’’ kullanmaya çalışarak ne koparırsak kar diyerek kendilerini iyice naza çektiler. Sanki % 10 oy oranıyla tek başına belediye başkanlıklarını alabilecekler gibi.

Peki, CHP’de efsane olmuş Dalokay, Dinçer; İsvan, Kotil gibi isimler yok mu da, Yavaş ‘’Bulunmaz Hint Kumaşı’’ oldu. Olmaz mı, hem de yüzlercesi var. Ancak:

Kemal Bey’in gözü, oldum olası hep sağ kadroları görüyor. Ya birileri seçimleri sağcılarla alabileceğine inandırmış ya da bilemediğimiz bir senaryo var!  Aslında sol yanına bir dönebilse aradıkları donanımlı, birikimli ve parti hafızası olanları görebilecek. Ama sanki gözüne perde çekilmiş.

Sadece beş kişi ile siyaset yaptığı ve örgütleri yok saydığı için, hala 2014’un mimarları Tezcan ve Günaydın’ın vereceği raporları bekliyor.

CHP’de 80 öncesi yerel seçimlerin sonucunu ideolojisi ve örgütleri belirliyordu. Bu gün ise sonucu kişilerin gücü belirliyor. Çünkü: O dönem adaylar ön seçimle belirleniyordu. Kazananlarda CHP’nin demokratik sol belediyecilik anlayışını uyguluyorlardı.

Bu günkü CHP’nin yerel seçim sonucunu ise, kişilerin halkça tutulması ve AKP karşıtlığı belirliyor.

İç Anadolu’nun yıldızı diye övündüğümüz Eskişehir’i CHP değil Büyükerşen alıyor.
En son CHP’den seçilirken de partisinden çok oy aldı. Yani başkan CHP’li ama meclis AKP’lilerin çoğunluğunda.

Yavaş’ın oyları da CHP’den çok diye aday gösterilmek isteniyor olabilir. Varsayalım ki öyle olduğu için CHP, Yavaş’la kazandı. Ne olacak? Solla hiç bir ilgisi olmadığı, hatta yaşamında hep sola karşı mücadele ettiği için CHP’li mi olacak? Adı CHP’li başkan ama kadroları ülkücüler olmayacak mı?

Peki, o zaman partisinden daha çok oy alan  İnce neden aday gösterilmiyor? Kararı üyeler versin dediği için mi?

 

Stratejimiz böyle diyebilirler. O zaman stratejiyi Tezcan ve Günaydın yerine, üyeye bırakmak en güzel taktik değil mi? Yapın ön seçimi bakın en doğru aday nasıl belirleniyor görün!

Sinop’ta oluyor da başka illerde neden olmuyor? Üyenin verdiği karar, iki kişinin vereceği karardan çok daha doğru olduğu çok net ortada.

 

Kazanmak isteniyorsa üye ve örgütü yok sayılmamalı. Sosyal demokraside üye asli unsur, CHP’de demokratik sol parti olduğuna göre!

O halde, haydi ideolojiyi yok saydınız peki, gönül işi ne olacak?  CHP’liler aklıyla düşünemediğinde, gönlüyle düşünür ve gönlünün istediği gibi hareket eder. 24 Haziranda böyle oldu. Adaylar hala ön seçimsiz belirlendiğine göre, demek ki geçmişten ders çıkarılmamış.

Önemli olan aklın gözüyle ve halkın gözüyle bakabilmektir.
İşte bu nedenle üye gönlünde yatan bir aday belirlenebilirse, onu gece gündüz demeden çalışarak kazandırırlar.
Bak o zaman, CHP seçmeni tıpış tıpış değil, cümbür cemaat sandığa koşacaktır.

İşte, bu kadar basit ancak: Neden hep zor olan denenir ki?

Ersin Ertürk

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :