ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEMİYOR, İÇMİYOR, ISINMIYOR, ELEKTRİK KULLANMIYOR, BU YENİ BİR İNSAN TÜRÜ: AÇ YAŞAYAN, ÖLÜ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEMİYOR, İÇMİYOR, ISINMIYOR, ELEKTRİK KULLANMIYOR, BU YENİ BİR İNSAN TÜRÜ: AÇ YAŞAYAN, ÖLÜ

29.11.2019 - 12:15

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEMİYOR, İÇMİYOR, ISINMIYOR, ELEKTRİK KULLANMIYOR, BU YENİ BİR İNSAN TÜRÜ: AÇ YAŞAYAN, ÖLÜ

 

YENİ BİR CANLI TÜRÜ:  ‘’ HOMO AÇ YİYEN’’

Açlık sınırı 6.483.22 TL olarak açıklanmış.

Eyvah ki ne eyvah, asgari ücretin 2020 TL olduğu bir ülkede insanlar nasıl yaşar ki?

Haydi, çocukları okumuyor, kira vermiyor, doğalgaz yakmıyor; elektrikte yanmıyor diyelim.

Bu aile hiç mi yemek yemiyor?

Eğer öyleyse, AKP 17 yıldır yemeyen, içmeyen, okumayan, gezmeyen ve eğlenmeden yaşayan yeni bir canlı türü yaratmış olmasın: Aç yaşayan ölü, yani ‘’Homo Aç Yiyen’’

Bu da ‘’Homo Sapiens’in, ‘’Homo Aç Yiyen’’e, yani yeni bir canlı türüne dönüşmesi demek.

Öte yandan ’Homo Aç Yiyen’’ lerin meslek örgütü TÜRK-İŞ ise 2020 asgari ücretinin 2.578.00 TL. olması gerektiğini açıklamış. Çok güzel de 528 TL. artış açlığa çare mi?

2020 yaşam koşullarına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.483.82 TL oluyorsa, açlık sınırı da asgari ücretin neredeyse düz mantıkla dört kat daha düşüğü olmuyor mu?

Eh bu işler düz mantıkla olmuyor demek ki.  Bu iş hesap kitap işi olsa gerek. Baksanıza, ‘’Homo Aç Yiyen’’ leri temsil eden TÜRK–İŞ oturmuş hesaplamış ve kamuoyuna açıklamada bulunuyor: ”2578 TL’den aşağısını kabul etmeyiz’’ diye.

Yanlış hesap edecekler değiller ya! Olsa olsa açlık sınırı 2578 TL’dir da, bizim haberimiz yok. Yoksa benim işçim açlıktan ölmesin, bu tutarın altını kabul etmeyiz diye hükümete rest çekerler mi?

İşin garip tarafı, CHP’ye ne demeli?

TÜRK-İş’i ziyaret eden ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı da TÜRK-İş’i destekliyoruz asgari ücret 2.500 TL olmalı demez mi?

Bu duruma göre ülkenin %80’i aç gezecek ama olsun, nasıl olsa 17 yıldır seçmenin %65’i bir şekilde yine AKP’ye oy vermiyor mu?

Peki, bu seçmenler nasıl olur da kendini açlığa mahkûm eden bir partiye hala oy verebilir?

Boş verin, zaten bundan sonra da oy vermeye devem edecek. En iyisi madem karnımız doymuyor, birbirimizi yemeye devam edelim biz.

Peki, her koşulda AKP’ye %65 oy verenleri CHP nasıl ikna ederek iktidara gelecek?

Onu da biz düşünecek değiliz ya! Koltuk derdine düşmüş yöneticilerimiz varken düşünmek bize mi kalıyor?

İşin sırrı da düşünmek değil mi? İşçisini yanıltan TÜRK-İŞ ve ona destek veren CHP açlık sınırını kadar asgari ücret önerse, işte o zaman zaten bu güne kadar iktidar olmaz mıydı?

Hayal bu ya!  ‘’Homo Aç Yiyen’’ler ‘’Homo Sapiens’’ olsun bari diye, iktidar asgari ücreti açlık sınırı olan 6.483.62 TL’ ye çıkardı diyelim; o aşamada CHP ne yapardı gerçekten merak ediyorum.

’Homo Sapines’den, Homo Aç Yiyen’’ ne’’ dönüşürken, ne hallere düştük değil mi?

Ersin Ertürk 29 Kasım 2019 Eskişehir

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :