ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEREL SEÇİM SÜRECİNDE ESKİŞEHİR GERÇEĞİ: ‘’O KADARDA DEĞİL ÇAPANOĞLU’’

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEREL SEÇİM SÜRECİNDE ESKİŞEHİR GERÇEĞİ: ‘’O KADARDA DEĞİL ÇAPANOĞLU’’

26.12.2018 - 21:43

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- YEREL SEÇİM SÜRECİNDE ESKİŞEHİR GERÇEĞİ: ‘’O KADARDA DEĞİL ÇAPANOĞLU’’

 

Eskişehir İYİP Milletvekili ilçeler için ittifak görüşmelerinin devam ettiğini ve başta Odunpazarı olmak üzere 6 ilçede aday çıkarma görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. İl Başkanlarının önceki açıklamaları da sanki anlaştık CHP aday çıkarmayacak şeklinde algılandı.

Eğer böyle bir anlaşma yapılırsa bu genel merkezin en büyük yanlışı olur.  Balıkesir’e benzemez. Çünkü Balıkesir’de belediye halen AKP’nin elinde.  Ancak Odunpazarı AKP’nin elinden alınmış bir belediye. O nedenle Odunpazarı’nın, İYİP’ ye verilmesi hiçbir hesaba sığmaz.

Neden mi?

  • Öncelikle bu ilçeyi geçen dönem AKP’nin elinden alacaksın,
  • AKP’nin elinde olduğu dönemlerden çokta başarılı çalışmalar yapacaksın,
  • Sosyal Belediyecilik örneğini oluşturacak birçok projeyi hayata geçireceksin,
  • En başarısız sonuç aldığın 24 Haziran seçimlerinde bile AKP ile başa baş oy alacaksın,
  • Adayını her ilden önce açıklayacaksın,
  • En önemlisi de Eskişehir’de CHP lehine ittifak yapacaksın

Sonrada ben Odunpazarı’nı, İYİP’ye veriyorum diyeceksin.  İşte bu olmaz. Balıkesir’de yaptığın stratejik yanlışlığın daha büyüğünü Odunpazarı’nda yapmış olursun.

İYİP; 24 Haziranda aldığı oylara bakarak Odunpazarı’nı çantada keklik olarak gördüğü için bu istemi yapmış olabilir. Ancak şu çok net bilinmelidir ki CHP’nin 24 Haziran’daki oyu; seçmeninin Milletvekili listesine verdiği tepki nedeni ile düşmüştür. Bu tepki hem CHP’nin bir milletvekiline mal olmuş hem de İYİP’ nin bir milletvekili çıkarmasını sağlamıştır.

Onun için hesap 24 Haziran seçim sonuçlarına göre yapılırsa yanlışa gidilir. Sonuç olarak ta Odunpazarı’nı ne CHP, nede İYİP kazanabilir. Geçmiş dönemlerdeki sonuçlara baktığımızda:

 

DÖNEM  AKP  CHP  MHP  İYİP  SP  DİĞER  FARK
30 Mart 2014        83.058           95.628           51.172                     –             2.246           4.861         12.570   
24 Haziran 2018        94.421           91.901           25.161           34.940           2.913           2.913    –      2.520   
1 Kasım 2015      102.318         102.571           31.283                     –             1.493           1.493               253   
7 Haziran 2015        83.212         100.879           40.399                     –             5.681           5.681         17.667   

 

İşte bundandır ki; genel merkez Odunpazarı’nı İYİP’ verirse:

Örgütü hiçe saymış olur. Emeğe değer vermemiş olur. Bunun sonucu da Odunpazarı’nı İYİP’ ye değil AKP’ye verilmiş olur.

 

Bu nedenle b u karar CHP’lilerde ‘’rebound etkisi’’ yaratarak 30 Mart 2014’den daha fazla partisine sahip çıkarak CHP’den başka partiye oy vermemesini sağlayacaktır.

Ya da partili sandığa gitmeyecekir. Hadi ülkücü birini Ankara’ya aday gösterdin parti disiplini içinde tıpış tıpı oy vereceksiniz diyorsunuz.  Peki, Odunpazarı’nda partilinin tıpış tıpış sandığa gideceğini mi sanıyorsunuz?

CHP genel merkezi kendini iyi anlatmalıdır. CHP güçsüz olduğu için değil ülke çıkarları için ittifak yapmıştır. Bu nedenle hiç kimsenin Çapanoğlu gibi davranmaya hakkı yoktur.

Hani derler ya? O kadarda değil Çapanoğlu diye. Kısaca anlatırsak:

Mustafa Kemal Paşa; Sivas Kongresinden sonra oluşan heyetin Kuva-yı Milliye hareketindeki bazı temsilcilerin bu hareketi Osmanlıya karşı oluşturulmuş bir oluşum olarak görmeleri gerekçesi ile Yozgat temsilcisi Çapanoğlu Celal Bey’i ve diğer bazı illeri görevden alır.

Celal Bey buna karşı Yozgat’ da isyan çıkarır. M. Kemal Paşa, isyanın bastırılmasından sonra Çapanoğlu’nu idam ettirmek yerine İstanbul’a sürer.  Bunun üzerine Kurtuluş Savaşında Çapanoğlu ailesinin büyük katkısı olur. Daha sonra bu katkının karşılığında Mustafa Kemal’den Yozgat’ın kendine bağlanmasını isteyince Mustafa Kemal Paşa;  Eee O kadar da değil Çapanoğlu der.

Şimdi genel merkezde Odunpazarı’nı isteyen İYİP’ye;  CHP’nin, eee o kadarda değil denmesi gerekmez mi?

Eğer denmezse:

Bunu hiçbir CHP’li kabul etmez.  Varsayalım ki İYİP; CHP’li birisini aday gösterdi. Buna karşın yinede hiç bir gerçek CHP’li partisi dışında bir partiye oy vermez. Veriyorum dese bile sandık başında eli Altıok dışında bir yere gitmez.

İşte CHP’liler böyledir.  Bazen parti uygulamalarına kızar baraj altında bırakır,  bazen de parti uygulamalarına kızar onu yüceltmek için sonuna kadar sahip çıkar.

Onun için kimse Odunpazarı’nı eliyle AKP’ye teslim edemez.

Odunpazarı CHP’nindir ve CHP’nin kalacaktır. Başka da bir yolu yok. Bu böyle biline.

Ersin Ertürk

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :