ERSİN ERTÜRK YAZDI- YÜZDE İKİ DEYİP GEÇMEYİN, AKLIMI YÖNETEBİLİRİM

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERSİN ERTÜRK YAZDI- YÜZDE İKİ DEYİP GEÇMEYİN, AKLIMI YÖNETEBİLİRİM

12.11.2018 - 7:42

Ersin Ertürk

Ersin Ertürk

yazarın tüm yazıları
ERSİN ERTÜRK YAZDI- YÜZDE İKİ DEYİP GEÇMEYİN, AKLIMI YÖNETEBİLİRİM

 

İnsanlar kendisine en yakın canlı olan şempanzelerle %98 ortak gene sahiptir. Aradaki %2’lik fark o kadar önemlidir ki insanları diğer canlılardan ayrıcalıklı kılarak aklını kullanmasını sağlar.

Ondandır ki, insanlar akılcı(rasyonel) düşünmeyi öğrenerek, İlk Çağ medeniyetlerindeki mitolojik yönetim tarzını terk etmiş, Orta Çağda Teolojik yönetime yönelmiş; Aydınlanma Çağında ise ideolojik yönetimleri benimsemiştir. İdeolojilerse siyasetin bilim dalı olmasını sağlamıştır.

Kısacası siyaset bir bilimdir. Ülke yönetme iddiasında olan partilerde bilimsel davranarak sağ ya da sol ideoloji ile ortaya çıkarlar. Bir ideoloji hem sağ, hem sol olamaz.

İşte bu nedenle de Atatürk parti kurarken CHP’nin ideolojisini Halkçılık olarak belirlemiştir. CHP İnönü ile ortanın solu, Ecevit ile demokratik solu partinin ilkesi haline getirmiştir. Yani CHP sol bir partidir. Sol bir partide sağ tohumlar yeşermez. Bu böyle biline.

Ancak: Bu gün CHP sol demokratik sol bir parti izleniminden çok uzak sağa açılma derdinde. Yaklaşan yerel seçimlerde genel seçimlerde olduğu gibi, özellikle Ankara ve İstanbul için sağ kökenli adaylar öne çıkmaya başladı.

Bu değişim Kemal Bey’in genel başkanlığından sonra görülmeye başlandı. Bu güne kadar Yeni CHP söylemleriyle sağdan oy alınacağı ve seçim alınacağı düşüncesi ile hayatında hiç sol ideoloji ile tanışmamış hatta sola karşı mücadele etmiş insanları alıp partinin en üst kademesine kadar yerleştirdi. Yerleştirdikleri de teker teker Kemal Bey’i terk ediyorlar.

Hele durun, yerel seçimlerde gösterilecek sağ eğilimli adaylarda kazanamasın da bak o zaman esas saldırılara? Aday olamayanda saldıracak, kaybedende. İlkesiz ve ideolojisiz insanlar saygısızca kamuoyu önünde defol git deme cesaretini gösterecek. Çünkü onlar için CHP değil kendileri önemli.

Kemal Bey, bunu siz tercih ettiniz. Genel başkan olurken verdiğiniz parti içi demokrasi sözünü yerine getirmediniz. Bu partiye ömrünü verenleri, bedel ödeyenleri yok saydınız.  Koltuğunuzu korumak için seçtirdiğiniz il, ilçe başkanları ve hatta belediye başkanları ile milletvekilleri de sizin yolunuzu izleyerek dışlayıcı davrandılar. Genel seçimlerde başarısız oldukları halde, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için sıraya girdiler.

Peki, çözüm mü dediniz? Çok kolay, sıkça sözünü ettiğiniz emek, birikim ve liyakati değerlendirmek için ön seçim yöntemini deneyiniz. Halkın kabul edeceği adayları belirlemek için parti içi demokrasiyi uygulayınız. Bunun için henüz daha geç değil

Akılcığı öne çıkaran Atatürk’ün partisinde; aklı dışlamayın. Parti Meclisi üyelerinin aklımı yönetemiyorum, lütfen sen yönet diyerek sizi tek yetkili kılmalarına kanmayın. Nasıl ülke için son şans demokrasi ise, CHP içinde son şans parti içi demokrasi. Gelin bunu bir kez olsun deneyin.

Yoksa Mitoloji, Teoloji, İdeoloji derken aklımı sen yönet devrini de siz başlatmış olacaksınız. Gelin hep beraber aklımızı yönetelim, yoksa lütfen aklımı sen yönet diye diye aklımızı yitireceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :